ورزش

10 مورد از فواید پیاده‌روی صبحگاهی

واقعیت این است که وقتی صبح از خواب بیدار می‌شویم، پیاده‌روی اولین الویت ذهنی ما نیست. اما اگر روز خود را با یک پیاده‌روی صبحگاهی شروع کنید، می‌توانید از مزایای این کار برای سلامتی بدن خود بهره‌مند شوید. نیازی نیست حتما برای این کار لباس مناسب بپوشید، این پیاده روی می‌تواند بخشی از رفت و آمد شما به مدرسه یا محل کار باشد. در این مطلب قرار است شما را با ۱۰ مورد اصلی از فواید پیاده‌روی صبحگاهی آشنا کنیم.

همچنین بخوانید : آیا پیاده‌روی در دوران همه‌گیری کرونا ایمن است؟

1- پیاده روی صبحگاهی انرژی شما را تقویت می‌کند.

پیاده‌روی صبحگاهی باعث می‌شود تا در طول روز انرژی بیشتری داشته باشید. به خصوص زمانی که خارج از خانه قدم می‌زنید.

مطالعان نشان داده کسانی که به مدت ۲۰ دقیقه در خارج از خانه قدم می‌زنند، شور، نشاط و انرژی بیشتری نسبت به افرادی که در همین مدت در خانه و با استفاده از تردمیل قدم می‌زنند، دارند.

یک مطالعه دیگر نشان داده که ۱۰ دقیقه راه رفتن از پله‌ها برای ۱۸ زن که با کمبود خواب مواجه بوده‌اند، برابر با انرژی حاصل از نوشیدن یک فنجان قهوه بوده است.

دفعه بعد که به انرژی صبحگاهی نیاز پیدا کردید یا هنگام بیداری شدن احساس خستگی کردید، پیاده‌روی را امتحان کنید تا اثرات آن را بهتر درک کنید.

2- روحیه را بهتر می‌کند.

یکی از بهترین فواید پیاده روی صبحگاهی مزایای روحی روانی آن است. پیاده‌روی در صبح باعث می‌شود تا بانشاط باشید.

قدم زدن در صبح می‌تواند این موارد را در شما تقویت کند:

  • عزت نفستان را بهبود می‌بخشد.
  • روحیه شما را تقویت می‌کند.
  • استرس را کاهش می‌دهد.
  • اضطراب را کاهش می‌دهد.
  • خستگی‌تان را کم می‌کند.
  • علائم افسردگی یا خطر ابتلا به افسردگی را کاهش می‌دهد.

برای دستیابی به بهترین نتیجه، سعی کنید حداقل ۵ روز در هفته و به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه، پیاده روی کنید.

پیاده‌ روی صبحگاهی

فواید پیاده‌روی صبحگاهی

 3- فعالیت بدنی روزانه خود را با پیاده‌روی صبحگاهی تکمیل کنید

یکی از مزایای پیاده‌روی صبحگاهی این است که شما قبل از این‌که به سایر وظایف کاری، خانوادگی، کار یا مدرسه خود برسید، ورزش روزانه خود را انجام داده‌اید.

 4- پیاده‌ روی صبحگاهی ممکن است باعث کاهش وزن هم شود.

پیاده‌روی در صبح ممکن است به شما در کم کردن وزن هم کمک کند. قدم زدن با سرعت متوسط به مدت ۳۰ دقیقه، باعث سوزاندن ۱۵۰ کالری می‌شود. اگر این کار را همراه با یک رژیم غذایی سالم و تمرینات قدرتی انجام دهید، به هدف خود، یعنی کاهش وزن دست پیدا می‌کنید.

5- پیاده‌روی در صبح باعث پیشگیری یا مدیریت بیماری‌ها می‌شود.

قدم زدن در صبح می‌تواند مزایای بیشماری برای سلامتی شما از جمله تقویت ایمنی بدن، جلوگیری و کمک به مدیریت بیماری‌ها داشته باشد.

مطالعات نشان می‌دهد که پیاده روی به مدت ۳۰ دقیقه در روز می‌تواند ۱۹ درصد خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهد. اگر مبتلا به دیابت هستید، پیاده روی به پایین آمدن قند خون شما کمک زیادی می‌کند.

قدم زدن حتی می‌تواند باعث افزایش طول عمر شود و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و برخی از سرطان‌ها را کاهش می‌دهد.

فواید پیاده‌ روی صبحگاهی

فواید پیاده‌ روی صبحگاهی

 6- عضلات را تقویت می‌کند.

پیاده‌روی به تقویت عضلات پاها کمک می‌کند. برای کسب بهترین نتیجه، با سرعت متوسط یا سریع قدم بزنید. سعی کنید همیشه به یک روال متکی نباشید. از پله‌ها بالا رفتن یا بالا رفتن از تپه‌ها یا سربالایی را هم در برنامه خود بگنجانید.

برای تقویت بیشتر ماهیچه‌ها، در هفته چندین تمرین‌ تقویت کننده پا مانند اسکوات را به برنامه خود اضافه کنید.

7- شفافیت ذهنی را بیشتر می‌کند.

پیاده‌روی صبحگاهی به بهبود شفافیت ذهنی و تمرکز شما در طول روز کمک می‌کند. یک مطالعه نشان داده که در میان افراد سالخورده، کسانی که روزهای خود را با پیاده‌روی آغاز کرده‌اند، عملکرد شناختی خود را در مقایسه با کسانی که بی‌تحرک مانده‌اند، بهبود داده‌اند.

 8- شب‌ها راحت‌تر می‌خوابید.

یکی از مزایای پیاده‌روی صبحگاهی این است که به شما کمک می‌کند تا بهتر بخوابید. یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۷ بین افراد مسن ۵۵ تا ۶۵ ساله که دچار بی‌خوابی خفیف بودند، نشان داد کسانی که صبح و عصر ورزش می‌کردند، در شب خواب بهتری داشتند.

فواید پیاده‌روی

فواید پیاده‌روی صبحگاهی

9- در طول روز انتخاب‌های سالم‌تری خواهید داشت.

اگر روزتان را با پیاده روی شروع کنید، باعث می‌شود ذهنتان برای انتخاب‌های سالم‌تر در طول روز باز شود. بعد از پیاده‌روی ممکن است احساس انرژی بیشتری داشته باشید و به خواب کمتری احتیاج پیدا کنید، وقتی انرژی شما افت می‌کند، نیاز به وعده‌های غذایی یا میان وعده‌ها خواهید داشت.

10- بهتر است قبل از صبحانه پیاده‌روی کنید یا بعد از آن؟

اگر صبح‌ها پیاده‌روی می‌کنید یا می‌خواهید این کار را در برنامه روزانه خود بگنجانید، ممکن است این سوال را بپرسید که «پیاده روی صبحگاهی قبل از صبحانه بهتر است یا بعد از آن؟». اگر اهدافی مانند کاهش وزن دارید، چه کاری را باید انجام دهید؟

مطالعاتی درباره این‌که آیا صبحانه نخوردن باعث افزایش متابولیسم بدن شما می‌شود و به شما در کاهش وزن سریع کمک می‌کند، وجود دارد. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که ورزش در حالت ناشتا (قبل از صبحانه) به بدن شما کمک می‌کند تا چربی کم‌تری بسوزانید.

البته این موضوع به بدن شما بستگی دارد. اگر با ورزش قبل از صبحانه احساس راحتی می‌کنید، بسیار خوب است. یا اگر فکر می‌کنید قبل از پیاده روی به یک میان وعده کوچک احتیاج دارید، بهتر است یک عدد موز یا یک اسموتی میوه میل کنید. در هر صورت بعد از ورزش حتما صبحانه سالم میل کنید و آب زیادی بنوشید.

دسترسی به منبع : The Benefits of Starting Your Day with a Walk

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا