روانشناسی

7 کلید برای داشتن یک ازدواج موفق و سالم

۷ کلید برای داشتن یک ازدواج موفق و سالم

“موفقیت در ازدواج تنها مستلزم یافتن همسر مناسب نیست، بلکه مستلزم همسر مناسب بودن است. ” – بارنت آر بریکنر

  • عشق- تعهد

در اصل عشق تصمیمی است که در آن باید به شخص دیگری متعهد شد. این چیزی فراتر از یک احساس زودگذر است که در تلویزیون، سینما و رمان‌های عاشقانه به تصویر کشیده می‌شود. احساسات زود گذر هستند، اما یک تصمیم واقعی برای همیشه ادامه دارد – و این همان چیزی است که ازدوا‌های سالم را تعریف می‌کند.

ازدواج تصمیمی است که مستلزم فراز و نشیب‌ها، و خوبی‌ها و بدی‌ها است. زمانی که همه چیز خوب پیش می‌رود، متعهد ماندن آسان است. اما عشق واقعی حتی با وجود فراز و نشیب‌ها با تعهد ادامه پیدا می‌کند.

  • تواضع

همه ما نقاط ضعفی داریم و در روابط همیشه این نقاط ضعف سریعتر آشکار می‌شوند. یک عنصر اساسی در یک ازدواج سالم توانایی اعتراف به این است که شما کامل نیستید، اشتباه می‌کنید و نیاز به بخشش دارید. برخورداری از برتری نسبت به شریک زندگی خود موجب رنجش می‌شود و از پیشرفت روابط شما جلوگیری می‌کند.

اگر در این زمینه دچار مشکل هستید، یک مداد بگیرید و سه کاری را که شریک زندگی شما بهتر از شما انجام می‌دهد سریع بنویسید- این تمرین ساده باید به شما کمک کند تا فروتن باشید. هر زمان که لازم است این کار را تکرار کنید.

  • صبر / بخشش

از آنجا که هیچ کس کامل نیست (همانطور که در شماره 2 توضیح داده شد)، در روابط زناشویی همیشه صبر و گذشت لازم است. همسر موفق می‌آموزد که صبر و بردباری بی‌پایان را نسبت به شریک زندگی خود نشان دهد. همسر موفق با فروتنی خطاهای خود را می‌پذیرد و از همسر خود انتظار کمال ندارد، در تلاش برای مقصر کردن شریک زندگی خود نیست و خطاهای گذشته را بروز نمی‌دهد.

و به دنبال جبران و انتقام در هنگام بروز اشتباهات نیست. خطاهای همسر خود را ببخشید. این کار باعث ایجاد صمیمت قلبی در رابطه می‌شود.

ازدواج موفق
۷ کلید برای داشتن یک ازدواج موفق و سالم
  • زمان

روابط بدون سرمایه گذاری در زمان و وقت سودی ندارند. هر رابطه موفق نیاز به این دارد که برایش وقت بگذارید.

رابطه با همسرتان باید صمیمی‌ترین و عمیق‌ترین رابطه شما باشد. بنابراین، بیش از هر رابطه دیگری به زمان بیشتری نیاز دارد. در صورت امکان هر روز برای همسرتان وقت بگذارید.

  • صداقت و اعتماد

صداقت و اعتماد پایه و اساس اصلی در یک ازدواج موفق است. اما برخلاف بسیاری از ملزومات دیگر این لیست، اعتماد به زمان نیاز دارد. شما می‌توانید در یک لحظه ایثارگر، متعهد یا صبور شوید، اما اعتماد همیشه نیاز به زمان دارد.

  • معاشرت

شرکای یک ازدواج سالم تا حد ممکن با هم ارتباط برقرار می‌کنند. آنها مطمئناً در مورد برنامه‌های کودکان، لیست مواد غذایی و صورتحساب‌ها صحبت می‌کنند، اما معاشرت آنها به این موارد محدود نمی‌شود. آنها همچنین در مورد امیدها، رویاها، ترس‌ها و اضطراب‌هایشان با هم معاشرت می‌کنند. آنها فقط درباره تغییراتی که در زندگی کودک اتفاق می‌افتد با هم صحبت نمی‌کنند، بلکه درباره تغییراتی که در قلب و روح آنها اتفاق می‌افتد نیز معاشرت می‌کنند.

این کلید اساسی را نمی‌توان نادیده گرفت زیرا ارتباط صادقانه و صریح پایه و اساس بسیاری از موارد دیگر در این لیست تعهد، صبر و اعتماد و غیره است.

  • از خود گذشتگی

اگرچه هرگز در هیچ نظرسنجی نشان داده نخواهد شد، اما اکثر ازدواجها بیشتر از هر دلیل دیگری بخاطر خودخواهی به نابودی کشیده می‌شوند. نظرسنجی‌ها علت جدایی‌ها را امور مالی، عدم تعهد، خیانت یا ناسازگاری می‌دانند، اما علت اصلی بیشتر این دلایل خودخواهی است. یک فرد خودخواه فقط به خودش متعهد است، صبر کمی نشان می‌دهد و هرگز نمی‌آموزد که چگونه یک همسر موفق باشد. امید، رویا و زندگی را به شریک زندگی خود هدیه دهید. و شروع به زندگی مشترک موفق و سالم کنید.

انجام توصیه‌های ازدواج ذکر شده در بالا تقریباً به تلاش خودتان احتیاج دارد- اما اگر می‌خواهید یاد بگیرید چگونه یک ازدواج سعادتمندانه داشته باشید ارزشش را دارد.

یک ازدواج موفق و سالم، از بسیاری از مواردی که در زندگی برایشان زمان می‌گذارید، ارزشمندتر و بادوام‌تر خواهد بود.

دسترسی به منبع : Some Keys for a Successful and Healthy Marriage

بیشتر بخوانید : چند راه برای داشتن زندگی مشترک بهتر

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا