پزشکی و سلامت

هرآنچه که باید در مورد ریبوفلاوین (ویتامین B2) بدانید

ریبوفلاوین یا همان ویتامین B یکی از ویتامین‌های مهم و مورد نیاز بدن ما است. نقش ویتامین B در بدن تولید انرژی، رشد و تکامل و متابولیسم می‌باشد.

این ویتامین در برخی غذاها به صورت طبیعی موجود است و در برخی مواد غذایی نیز به طور دستی افزوده می‌شود. این ویتامین ضروری در غالب مکمل نیز در دسترس است.

در این مقاله در مورد کمبود ویتامین B و مقدار مورد نیاز مصرفی آن صحبت می‌کنیم. با زندگی سالم همراه باشید.

فواید ریبوفلاوین

در صورت نیاز به استفاده از مکمل باید حتما با یک متخصص تغذیه، داروساز، یا ارائه دهنده خدمات بهداشتی مشورت کنید. لازم به ذکر است که مکمل‌ها برای درمان یا پیشگیری از بیماری تجویز نمی‌شوند.

ریبوفلاوین بخشی ضروری از دو کوآنزیم اصلی در بدن یعنی فلاوین مونوکلئوتید (FMN) و فلاوین آدنین دی نوکلئوتید (FAD) می‌باشد.

حالا وظیفه‌ی این دو کوآنزیم چیست؟

  • تولید انرژی در بدن
  • کمک به رشد و توسعه
  • تجزیه چربی‌ها، داروها و استروئیدها

بعلاوه، ریبوفلاوین سطح هموسیستئین (سطوح بالای این ماده باعث ایجاد بیماری‌های قلبی می‌شود) را در حالت طبیعی حفظ می‌کند.

ریبوفلاوین یا همان ویتامین B

تحقیقات انجام شده بر روی ریبوفلاوین

نقش ریبوفلاوین در پیشگیری و درمان برخی شرایط مربوط به سلامتی از جمله سرطان و میگرن مورد بررسی قرار گرفته است.

سرطان

محققان در پی یافتن یک نتیجه قطعی در مورد درمان سرطان به وسیله ریبوفلاوین هستند، اما هنوز شواهد علمی اثبات شده‌ای در این مورد در دسترس نیست.

طبق نتایج حاصل از برخی تحقیقات، مصرف بیشتر ریبوفلاوین منجر به کاهش خطر ابتلا به سرطان می‌شود. اما همانطور که گفته شد این نتایج خیلی قابل اعتماد و اثبات شده نیستند.

قبل از تصمیم‌گیری برای مصرف مکمل‌ها، نیاز به تحقیقات بیشتری در این‌باره است. اما می‌توانید از یک رژیم غذایی روزانه سرشار از میوه‌ها و سبزیجات، غلات کامل و پروتئین‌های بدون چربی پیروی کنید.

پیشگیری از میگرن

گمان زده می‌شود که علت میگرن، اختلال عملکرد میتوکندری می‌باشد و ریبوفلاوین در عملکرد میتوکندری نقش حیاتی دارد.
تاثیر استفاده از ریبوفلاوین در دوز بالا برای پیشگیری از میگرن مورد بررسی قرار گرفته است. طبق نتایج حاصل از یک بررسی و تحقیق در سال 2017، مکمل ریبوفلاوین تاثیر مثبتی بر کاهش فراوانی میگرن دارد.

کمبود ریبوفلاوین

معمولا در کشورهای توسعه یافته کمتر کسی درگیر کمبود ویتامین B می‌باشد، اما در موارد خاص ممکن است رخ دهد. معمولا در ایالات متحده فرد به دلیل یک عارضه‌ی مربوط به سلامتی یا سوء تغذیه عمومی دچار کمبود ویتامین B می‌شود. توصیه می‌شود افرادی که دچار کمبود این ویتامین هستند از مکمل‌ استفاده کنند.

در صورت که فرد دچار کمبود مواد مغذی دیگری نیز باشد، بهترین گزینه برای درمان استفاده از مولتی ویتامین است. بهتر است برای جذب بهتر و بیشتر مکمل‌های ریبوفلاوین حتما آنها را همراه با غذا مصرف کنید.

در صورتی که فرد نمی‌تواند از مکمل‌های خوراکی استفاده کند، گزینه‌ی دیگر تزریق ریبوفلاوین است.

دلایل کمبود ویتامین ریبوفلاوین

معمولا کمبود یک نوع ویتامین ناشی از مصرف کم آن یا جذب ضعیف ویتامین می‌باشد. افرادی که از رژیم غذایی کامل و مناسبی پیروی نمی‌کنند قطعا به اندازه کافی ریبوفلاوین دریافت نمی‌کنند. از جمله مواد خوراکی سرشار از ریبوفلاوین می‌توان به لبنیات، تخم مرغ و گوشت اشاره کرد. محصولات حیوانی حاوی ریبوفلاوین زیادی هستند.

چه افرادی در معرض خطر کمبود ریبوفلاوین قرار دارند؟

افراد زیر ممکن است بیشتر در معرض کمبود ویتامین B قرار داشته باشند:

  • آن دسته از ورزشکارانی که از محصولات حیوانی استفاده نمی‌کنند و به دلیل فشارهای ناشی از تمرینات نیاز به ویتامین B بیشتری دارند.
  • افراد باردار و شیرده نیاز به ریبوفلاوین بیشتری دارند و در صورت عدم استفاده از لبنیات و گوشت در معرض کمبود این ویتامین قرار دارند.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا