سلامت و تندرستی

9 فایده گریه کردن برای سلامتی بدن

چرا گریه برای سلامتی بدن مفید است؟ | گریه یک احساس مشترک بین تمام انسان‌هاست و ممکن است فرد در پاسخ به اتفاقات مختلف گریه کند. در این پست می‌خواهیم 9 مورد از فواید گریه کردم برای بدن را بیان کنیم.

چرا انسان گریه می‌کند؟

محققان دریافته‌اند که گریه هم برای جسم و هم روح و ذهن می‌تواند مفید باشد. و این مزایا با اولین گریه انسان در هنگام تولد شروع خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر در مورد فواید گریه این مقاله را مطالعه کنید.

1. بدن را سم‌زدایی می‌کند

سه نوع مختلف اشک وجود دارد:

  • اشک رفلکس
  • اشک‌های پایه‌ای
  • اشک احساسی

اشک رفلکس، غبار و آلودگی مانند دود و گردو خاک را از چشم‌ها پاک می‌کند. اشک‌های پایه‌ای چشمهای شما را روان می‌کنند و از آنها محافظت می‌کنند. اشک‌های احساسی نیز مزایای زیادی برای سلامتی دارند. در حالی که اشک‌های پایه حاوی 98 درصد آب هستند، اشک‌های احساسی حاوی هورمون‌های استرس و سایر سموم هستند.

چرا گریه برای سلامتی بدن مفید است

فواید گریه کردم برای بدن

2. باعث خودتسکینی می‌شود.

گریه یک راه‌حلی برای خالی کردن و تسکین دادن خود است. به گفته‌ی محققان، گریه کردن باعث فعال شدن سیستم عصبی پاراسمپاتیک می‌شود. سیستم عصبی پاراسمپاتیک به هضم غذا و آرامش بدن کمک می‌کند. البته باید بدانید که اثرات مثبت ناشی از گریه کردن فوری نمایان نمی‌شوند. چندین دقیقه پس از گریه طول می‌کشد تا متوجه نتایج مثبت گریه شوید.

3. درد را کاهی می‌دهد

گریه کردن به مدت طولانی باعث آزاد شدن اکسی‌توسین و اپیوئید اندوژن، که با نام اندورفین نیز شناخته می‌شود، خواهد شد. این مواد آزاد شده باعث کاهش درد فیزیکی و روحی می‌شوند. زمانی که اندورفین در بدن آزاد می‌شود بدن ممکن است به مرحله‌ای از بی‌حسی برسد. اکسی‌توسین نیز به ایجاد احساس آرامش و سلامت بدن کمک می‌کند.

4. خلق و خو را بهبود می‌بخشد

گریه، به خصوص گریه بلند، علاوه بر کاهش درد، باعث بهبود خلق و خو نیز می‌شود. گریه‌ی بلند همراه با هق هق می‌تواند باعث شود که هوای خنک استشمام کنید. تنفس در هوای خنک می‌تواند به تنظیم و حتی کاهش دمای مغز شما کمک کند. در نتیجه، باعث بهبود خلق و خو خواهد شد.

5. باعث جلب توجه دیگران می‌شود

وقتی خیلی ناراحت هستید، با گریه می‌توانید به بقیه بفهمانید که نیاز به حمایت و پشتیبانی دارید. درست مانند دوران کودکی که با گریه نظر دیگران را جلب می‌کردیم. اکثر اوقات با این کار توجه و حمایت دیگران را جلب خواهید کرد.

فایده گریه کردم برای بدن

فواید گریه کردم برای بدن

6. غم و اندوه را کاهش می‌دهد

سوگواری یک فرآیند است که شامل غم و اندوه، بی‌حسی، گناه و خشم می‌باشد. گریه در طول دوران سوگواری بسیار موثر و مفید است و حتی به شما کمک می‌کند تا با غم از دست دادن عزیزانتان نیز کنار بیایید.

هر شخصی به روش مختلفی با سوگواری کنار می‌آید. در صورتی که به طور مداوم و زیاد گریه می‌کنید و گریه باعث ایجاد اختلال در روند عادی زندگی شما شده، باید به تراپیست مراجعه کنید.

7. باعث ایجاد تعادل احساسی و عاطفی می‌شود

گریه تنها در واکنش به غم و اندوه نیست، بلکه گاهی فرد از فرط خوشحالی یا ترس گریه می‌کند. محققان بر این باورند که گریه می‌تواند به ایجاد تعادل احساسی و عاطفی فرد کمک کند.

8. به نفس کشیدن کودک کمک می‌کند

نوزاد پس از بیرون آمدن از رحم، اولین کاری که می‌کند گریه است. نوزادان اکسیژن خود را در داخل رحم از طریق بند ناف دریافت می‌کنند. هنگامی که نوزاد به دنیا می‌آید، خودش باید با بینی نفس بکشد. گریه اولین واکنش نوزاد پس از آمدن به این دنیا است.

گریه‌ همچنین به خارج شدن هرگونه مایع اضافه در ریه‌ها، بینی و دهان نوزاد کمک می‌کند.

9. به خواب کودک کمک می‌کند

گریه باعث بهبود خواب شب در کودکان می‌شود.

همچنین بخوانید: حس خوب پس از گریه

چه زمانی باید به دنبال کمک باشید؟

گریه در پاسخ به موضوعات خوشحال کننده یا ناراحتی کننده کاملا طبیعی است. اگر احساس می‌کنید که نیاز به گریه دارید اصلا خجالت نکشید و گریه کنید. اما گریه‌ی بیش از حد که باعث ایجاد اختلال در روند عادی زندگی روزمره شود، غیر طبیعی است و نیاز به مداخله تراپیست دارد. چراکه ممکن است این علائم نشان‌دهنده افسردگی باشند.

علائم دیگر افسردگی عبارتند از:

  • احساس غم و اندوه یا ناامیدی
  • احساس تحریک‌پذیری یا سرخوردگی
  • تغییرات در اشتها یا کاهش وزن یا افزایش وزن
  • کمبود انرژی
  • مشکل کم خوابی یا خواب بیش از حد
  • دردهای غیر قابل توضیح
  • فکار مرگ یا خودکشی

نکته

گریه خوب است و برای بدن مفید است. اگر فکر می‌کنید نیاز به گریه کردن دارید حتما گریه کنید. گریه یک روش طبیعی برای ابراز احساسات است.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا