تغذیه سالم

کلم پیچ مغذی‌تر است یا اسفناج؟

سبزی‌های برگ‌دار از جمله سالم‌ترین موادغذایی هستند که برای سلامت قلب، سلامت مغز و کنترل قند خون بسیار مفیدند. اگرچه بر سر اینکه کلم پیچ سالم‌تر است یا اسفناج نظرات فراوان است اما هر دوی آنها سرشار از مواد مغذی و ترکیبات گیاهی هستند که برای سلامت بدن بسیار مفیدند. اما از نظر میزان مواد مغذی موجود یکسان نیستند.

در ادامه قصد داریم به بررسی تفاوت‌های تغذیه‌ای کلم پیچ و اسفناج بپردازیم. با zendegisalem همراه باشید.

ارزش تغذیه‌ای کلم پیچ و اسفناج

کلم پیچ به دلیل دارا بودن مواد مغذی بسیار به عنوان یک ابر غذا شناخته می‌شود، اما این به دلیل برتری آن نسبت به دیگر سبزیجات برگدار نیست. کلم پیچ و اسفناج از جمله سبزیجات برگدار سرشار از مواد مغذی هستند.

سوپر فودها

سوپر فود یک اصطلاح بازاریابی برای معرفی خوراکی‌ها و مواد غذایی سرشار از مواد مغذی و مفید برای سلامتی می‌باشد.

فیبر

غذاهای گیاهی مانند سبزیجات برگدار تنها منبع فیبر رژیمی هستند. فیبر نوعی ماده مغذی ضروری برای تغذیه میکروبیوم روده یا باکتری‌های خوبی است که در آنجا زندگی می‌کنند. وظیفه فیبر حمایت از سلامت گوارش، قلب و سیستم ایمنی بدن و تنظیم قند خون سالم می‌باشد.

تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که اکثر افراد میزان توصیه شده فیبر را در طول روز دریافت نمی‌کنند. کلم پیچ و اسفناج از جمله سبزیجات سرشار از فیبر هستند و برای جبران کمبود فیبر راهی عالی می‌باشند.

مقایسه کلم پیج و اسفناج
ارزش تغذیه‌ای کلم پیچ و اسفناج

ویتامین K

ویتامین K ماده‌ای ضروری است که وظیفه آن لخته کردن خون یا کند کردن جریان خون در هنگام آسیب به منظور کمک به بهبود زخم می‌باشد. بعلاوه، این ویتامین همراه با کلسیم و ویتامین D به سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند.

سبزیجات برگدار مانند اسفناج و کلم پیچ سرشار از ویتامین K1 هستند، اگرچه برخی دیگر از محصولات حیوانی و غذاهای تخمیری سرشار از ویتامین K2 هستند.

ویتامین C

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است و دارای خواص آنتی اکسیدانی می‌باشد که از سلول‌ها در برابر آسیب محافظت کرده و از سلامت سیستم ایمنی حمایت می‌کند. معمولا همه بر این باورند که ویتامین C بیشتر در پرتقال موجود است، اما باید بدانید که این ویتامین در سبزیجات برگدار نیز وجود دارد.

ویتامین A

ویتامین A برای عملکرد سیستم ایمنی و سلامت چشم بسیار مفید است. اسفناج و کلم پیچ سرشار از ترکیباتی به نام «کاروتنوئیدها» می‌باشند که در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شود.

کلسیم

شاید فکر کنید کلسیم فقط در محصولات لبنی موجو است، اما غذاهای گیاهی زیادی از جمله اسفناج و کلم پیچ نیز سرشار از کلسیم هستند. نقش کلسیم محافظت از استخوان‌ها و سلامت دندان‌ها، و حمایت از ارتباطات عصبی و حرکت عضلات است.

فولات

فولات نوعی ویتامین B است که از نقص لوله عصبی، مانند اسپینا بیفیدا، در جنین در دوران بارداری جلوگیری کرده و به همین دلیل شناخته شده است. سبزیجات برگداری از جمله اسفناج و کلم پیچ سرشار از فولات هستند.

فولات چیست و نشانه‌های کمبود فولات که ممکن است نادیده گرفته شوند

کلم پیچ و اسفناج را به صورت خام مصرف کنیم یا پخته؟

قطعا تا به حال سبزیجات را پخته‌اید و متوجه تغییر زیاد آن در حالت پخته شده‌اید. مثلا مقدار زیادی اسفناج بعد از پخته شدن بسیار کم می‌شوند. آیا پخته شدن تاثیری بر سبزیجات برگدار می‌گذارد؟

وقتی سبزیجات را در حالت پخته مصرف کنید می‌توانید میزان زیادی از آن خوراکی را بخورید و قطعا می‌توانید مواد مغذی بیشتری هم دریافت کنید.

اما خب بعضی از ویتامین‌های محلول در آب هنگام پخته شدن اسفناج یا کلم پیچ با استفاده از روش‌هایی مانند جوشاندن، یا در تماس با روغن، مانند تفت دادن، از بین خواهند رفت. نتایج حاصل از تحقیقات حاکی از آن است که با بخارپز کردن، پختن و مایکروویو مواد مغذی، آنتی اکسیدان‌ها و سایر ترکیبات گیاهی مفید نسبت به دیگر روش‌های پخت، بیشتر حفظ می‌شوند.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا