سلامت و تندرستی

دندان‌هایتان را با جوش شیرین سفید کنید

یکی از مزایای داشتن دندان‌های سفید، افزایش اعتماد به نفس است؛ و خوشبختانه گاهی برای اینکار نیاز به هزینه‌های گزاف و خریداری کیت‌های حرفه‌ای و یا مراجعه به دندانپزشک زیبایی نیست. استفاده از جوش شیرین می‌تواند به سفیدی دندان‌ها کمک کند، اما باید هنگام استفاده مراقبت لازم را انجام دهید. اگر هنگام مسواک زدن جوش شیرین روی دندان‌ها زیاده‌روی کرده و یا با زور این کار را انجام دهید ممکن است منجر به فرسایش مینای دندان شود، پس برای پیشگیری از چنین اتفاقی محتاطانه عمل کنید. تغییر رنگ دندان‌ها گاهی نشان از وجود مشکل دندانی است، به همین دلیل بد نیست ابتدا قبل از انجام هر اقدامی برای برطرف کردن لک و زردی دندان‌ها برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید.

مسواک زدن با خمیر جوش شیرین

با جوش شیرین و آب، خمیر درست کنید. برای تهیه خمیر، ¼ تا ½ قاشق چای خوری جوش شیرین را با مقدار کافی آب مخلوط کنید. خمیر به دست آمده از جوش شیرین و آب موثرتر از جوش شیرین به تنهایی است.

هرگز به جای آب، آب‌میوه را با جوش شیرین برای سفید کردن دندان ترکیب نکنید، چرا که آب میوه‌ها به دلیل اسیدی بودن می‌توانند به مینای دندان آسیب بزنند به خصوص اگر با جوش شیرین ترکیب شوند.

لیمو، جوش شیرین و مسواک
مسواک زدن با خمیر جوش شیرین

دندان‌هایتان را به مدت 1 تا 2 دقیقه با خمیر جوش شیرین مسواک بزنید. با استفده از یک مسواک نرم خمیر جوش شیرین را به حالت دورانی بر روی دندان‌ها بمالید. همه جای دندان‌ها را به مدت 2 دقیقه مسواک بزنید، این کار را با ملایمت انجام دهید، در غیراین‌صورت ممکن است مینای دندان‌ها آسیب ببیند.

می‌توانید به جای مسواک برای مالیدن خمیر جوش شیرین روی دندان‌هایتان از انگشت‌تان استفاده کنید و این کار را به صورت دورانی و با ملایمت انجام دهید.


پیشنهاد می‌شود این مطلب را هم بخوانید: ۸ روش برای سفید شدن دست و پا با جوش شیرین


در صورتی که دچار عقب رفتگی لثه هستید سعی کنید خمیر جوش شیرین اصلا به اطراف لثه‌هایتان نمالد، چراکه ماده‌ی پوشاننده دندان زیر لثه بسیار نرم‌تر و آسیب‌پذیرتر از مینای دندان است.

پس از مسواک زدن با خمیر جوش شیرین دهان‌تان را بشویید. بعد از 2 دقیقه مسواک زدن با آب یا دهانشویه دهانتان را بشویید و مسواک را نیز کاملا بشویید تا تمیز شود.

جوش شیرین برای سفیدی دندان
دندان‌هایتان را با جوش شیرین سفید کنید

به مدت 2 هفته یکروز در میان این کار را تکرار کنید. نهایتا به مدت 1 تا 2 هفته، یک روز در میان دندان‌هایتان را با خمیر جوش شیرین مسواک بزنید. بعد از گذشت 2 هفته، تنها هفته‌ای 1 الی 2 بار این کار را تکرار کنید. جوش شیرین به دلیل خاصیت سایندگی ممکن است در صورت مصرف بیش از حد باعث ایجاد آسیب به مینای دندان شود.

توجه داشته باشید که نباید مسواک زدن با خمیر جوش شیرین را جایگزین مسواک با خمیردندان حاوی فلوراید کنید. مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید، نخ دندان کشیدن روزانه و معاینات منظم دندانپزشکی بهترین گزینه برای حفظ سلامت دندان‌هاست.

قبل از اقدام به استفاده از خمیر جوش شیرین حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید. ممکن است دندان‌های شما نسبت به سایش حساس بوده و جوش شیرین ممکن است باعث فرسایش غیرقابل برگشت دندان شود.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا