سلامت و تندرستی

سلامت مغز وابسته به سلامت دندان‌ ها و لثه‌ ها !

چه ارتباطی بین سلامت مغز و سلامت دندان‌ ها و لثه‌ ها وجود دارد ؟!

افرادی که خیلی به سلامت دهان و دندان‌ خود اهمیت نمی‌دهند بیشتر مستعد ابتلا به مشکلات مغزی و زوال عقل می‌باشند.

با مسواک زدن منظم و رعایت بهداشت دهان و دندان از سلامت مغزتان محافظت کنید.

نتایج حاصل از تحقیقات حاکی از آن است که افرادی که از نظر ژنتیکی در معرض مشکلات دندانی و لثه و پوسیدگی دندان قرار دارند، بیشتر مستعد ابتلا به مشکلات ساختاری در مغز و زوال شناختی می‌باشند.

نتایج برخی از تحقیقات نیز نشان دهنده این است که مشکلات مربوط به سلامت دهان و دندان مانند بیماری لثه، از دست دادن دندان‌ها، مرتبط مسواک نزدن و تشکیل پلاک منجر به افزایش خطر سکته مغزی و عوامل خطر بیماری قلبی مانند فشار خون بالا می‌شوند.

سلامت مغز سلامت دندان‌ و لثه‌

ارتباط سلامت مغز با سلامت دهان و دندان

طی یک مطالعه تحقیقاتی، بزرگسال بدون سابقه سکته مغزی مورد بررسی قرار گرفتند. شرکت کنندگان برای بیش از 100 نوع ژنتیک که منجر به پوسیدگی، دندان مصنوعی و از دست دادن دندان‌های بعدی می‌شود مورد بررسی و غربالگری قرار گرفتند.

برای بررسی آسیب‌های ساختاری و شدت ماده سفید از شرکت کنندگان اسکن ام‌آرآی گرفته شد و مشخص شد که هر دو (آسیب‌های ساختاری و شدت ماده سفید) با افزایش خطر سکته مغزی و اختلال در حافظه، تعادل و تحرک ارتباط دارند.

براساس نتایج به دست آمده، افرادی که از نظر ژنتیکی در معرض پوسیدگی، از دست دادن دندان یا نیاز به دندان مصنوعی قرار داشتند، در تصاویر ام‌آرآی‌شان مقدار بیشتری از ماده سفید و آسیب مشاهده می‌شد.

اهمیت ندادن به سلامت دهان و دندان و عدم مراقبت از دندان‌ها منجر به کاهش سلامت مغز می‌شود، پس باید مراقب سلامت دندان‌هایمان باشیم. اما در این میان نیاز به تحقیقات بالینی بیشتری برای اثبات ارتباط بین سلامت دهان و دندان و سلامت مغز می‌باشد.

برای اثبات ارتباط بین سلامت دهان و دندان و سلامت مغز نیاز به داده‌های بیشتری است.

یکی از مشکلات این تحقیق این است که بر روی سفید پوستان انجام شده است! ممکن است نتایج برای افراد با پیشینه‌های نژادی و قومی دیگر متفاوت باشد، پس باید تمام نژادها مورد بررسی قرار بگیرند تا بتوان به نتایج حاصل از تحقیقات اعتماد کرد.

مشخص نیست که آیا علاوه بر ژنتیک، عادات بهداشتی دهان و دندان نیز می‌توانند از تغییرات مغز مرتبط با سکته مغزی و زوال شناختی جلوگیری کنند یا خیر!

«علاوه بر شرایط ژنتیکی خاص مربوط به دهان و دندان از جمله نقص یا از دست دادن مینای دندان، عوامل محیطی از جمله سیگار کشیدن و مشکلات مربوط به سلامتی مانند دیابت، نیز از جمله عوامل خطری هستند که به سلامت دهان و دندان لطمه وارد می‌کنند.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا