پزشکی و سلامت

چطور سبک زندگی سالم‌تری داشته باشیم؟

عبارت ” سبک زندگی سالم ” تعریفی مختصر از نحوه زندگی شماست که می‌خواهید یک زندگی پر جنب و جوش و فعال با جسمی سالم و ذهنی سالم داشته باشید. ایجاد یک سبک زندگی سالم  “Healthier Lifestyle” به معنای تغییرات زیاد و جدی‌ای نیست. ایجاد تغییرات کوچک تدریجی در رژیم غذایی و فعالیت می‌تواند تأثیر زیادی داشته باشد.

سبک زندگی سالم چیست؟

رفتارهای آشکاری وجود دارد که می‌توان از طریق آنها به سالم بودن و خود مراقبتی فرد پی برد. یک فرد سالم سیگار نمی‌کشد، سعی در حفظ وزن مناسب دارد، غذاهای سالم همراه با میوه‌ها، سبزیجات و فیبر فراوان می‌خورد و به طور منظم نیز ورزش می‌کند.

عناصر دیگری نیز برای افزودن به لیست وجود دارد. همچنین یک فرد سالم می‌داند چگونه استرسش را کنترل کند، هر شب خوب می‌خوابد، زیاد نمی‌نوشد، زیاد نمی‌نشیند و اصولاً در انجام همه کارها تعادل دارد. وقتی همه چیزهایی که برای داشتن سبک زندگی سالم مورد نیاز است  را بررسی می‌کنید، می‌فهمید که دستیابی به آنها در دنیای فعلی ما چقدر سخت است.

خبر خوب این است که لازم نیست همه چیز را همزمان تغییر دهید. در حقیقت، ترفند زندگی سالم ایجاد تغییرات کوچک است- هر روز باید قدم‌های بیشتر به سوی سبک زندگی سالم برداشت، مثلا، افزودن میوه به غلات، نوشیدن یک لیوان آب اضافی یا نه گفتن به رژیم غذایی ناسالم. یک کاری که همین حالا می‌توانید انجام دهید و سبک زندگی خود را سالم‌تر کنید، حرکت بیشتر است.

مزایای فعالیت بدنی

بی‌شک می‌دانید که باید ورزش کنید، اما بهانه‌های زیادی برای انجام ندادنش دارید. خیلی مشغله دارید، نمی دانید از کجا شروع کنید، انگیزه‌ای ندارید یا می‌ترسید که به خود آسیب برسانید. شاید فکر می‌کنید ورزش کردن خیلی سخت است یا به اندازه کافی خوب نیست.

اگر بتوانید وقت خود را به ورزشرکدن اختصاص دهید خیلی خوب است، به این معنی که عرق می‌کنید، در ناحیه ضربان قلب مورد هدف خود کار می‌کنید یا کاری برای تقویت بدنتان انجام می‌دهید. اما همیشه نباید اینگونه باشد. فعالیت‌های معمول ​​مانند کارهای خانه، باغبانی و پیاده‌روی می‌تواند تنوع ایجاد کند.

سبک زندگی سالم
سبک زندگی سالم Healthier Lifestyle

کاهش وزن یا حفظ وزن سالم

حتی اگر تغییرات کوچک را انتخاب کنید، بازهم مزایای آن بسیار شگفت آور است. به عنوان مثال، افزایش سطح فعالیت می‌تواند به شما در رسیدن به وزن سالم و حفظ آن کمک کند. اگر در حال حاضر اضافه وزن دارید، قدم‌های کوچک برای رسیدن به این هدف می‌تواند تأثیرگذار باشد.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها خاطرنشان می‌کنند که اگر اضافه وزن دارید، کاهش 5 تا 10 درصد از کل وزن بدن می‌تواند به کاهش فشار خون، کلسترول و قند خون کمک کند.

مزایای دیگر

نکته جالب در مورد تحرک این است که فقط چند دقیقه در روز می‌تواند فواید ماندگار دیگری نیز داشته باشد، که ممکن است حتی از بسیاری از آنها آگاهی نداشته باشید. تنها برخی از مزایای آن شامل این موارد است:

  • عزت نفس را افزایش می‌دهد
  • با افزایش سن به حفظ انعطاف‌پذیری کمک می‌کند
  • استحکام مفصل را بهبود می‌بخشد
  • حافظه را در افراد مسن بهبود می‌بخشد
  • باعث بهبود خلق و خو و کاهش علائم اضطراب و افسردگی می‌شود
  • دامنه حرکت را افزایش و بهبود می‌بخشد
  • توده استخوانی را حفظ می‌کند
  • از پوکی استخوان و شکستگی جلوگیری می‌کند
  • استرس را کاهش می‌دهد
  • خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و دیابت را کاهش می‌دهد

چگونه فعالیت بدنی را افزایش دهیم

شما می‌توانید با کمی بیشتر کردن فعالیت در زندگی خود، روند سالم بودن را آغاز کنید.

کارهای مربوط به خانه را انجام دهید

کارهای خانه را انجام دهید و به واسطه آن حرکت روزانه را افزایش دهید. بیل زدن برف، کار در باغ، جارو زدن برگها، جارو کشیدن کف- این نوع فعالیت‌ها ممکن است تمرین شدید نباشد، اما می‌توانید در حین سر و سامان دادن به خانه، تحرک نیز داشته باشید.

چگونه کالری بیشتری بسوزانید! با انجام کارهای خانه.

دسترسی به منبع : How to Live a Healthier Lifestyle

بیشتر بخوایند : نکاتی برای زندگی سالم تر

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا