دکوراسیون و چیدمان

عوامل موثر بر قیمت فرش کاشان

قیمت فرش جزء آن معیارهایی است که در وضعیت اقتصادی حال حاضر برای خیلی از مشتری های فرش از اهمیت چشمگیری برخوردار است. فرش کاشان از قدیم تا به امروز جزو بهترین فرش ها در دنیا بوده و می توان فرش ایران را با این فرش شناخت. با توسعه فناوری در فرش ماشینی، افزون بر کاهش قیمت فرش در این شهر، باعث شد کاشان به عنوان مرکز صنعت فرش ماشینی و بازار فرش ایران شناخته شود.

با توسعه و بالا رفتن کارخانه های فرش در اصفهان، کاشان حداکثر فناوری های فرش ماشینی را در خود جای داد. به نوعی که این فرش در سال ۱۳۹۲ عظیم ترین و معروف ترین فرش ماشینی در دنیا نام گرفت. این برتری در سطح کیفی و گوناگونی طرح فرش سبب شد که روی قیمت فرش هم فوکوس شود. بنابراین نرخ گذاری فرش با حساسیت زیادی صورت گرفت تا افزون بر مزیت سطح کیفی و مدل فرش، در نرخ هم برتری خود را داشته باشد.

قیمت فرش و تفاوت بسیار در کیفیت

قیمت فرش به چه صورت تعیین می شود؟ همانطور که می دانید وضعیت بد اقتصادی و کسادی بازار باعث کم شدن توانایی خرید مردم شده است. تعیین و خرید یک فرش زیبا با سطح کیفی عالی و ماندگاری بالا که نرخ مناسبی داشته باشد معمولا اولویت عمده مشتری ها می باشد. با ملاحظه به بالا و پایین شدن نرخ ارز، فرش های متنوع شامل نرخ متفاوتی هستند.

شهر کاشان به اسم مهد فرش ملقب است و علت این محبوبیت و معروفیت ارائه محصولاتی با سطح کیفی بالا و درجه یک به سرتاسر کشور می باشد. بکارگیری متریال درجه یک و طراحان متخصص و کاربلد سبب شده تا فرش کاشان در میان همه معروف باشد. کارخانه های تولید فرش بسیاری در این شهر قرار دارند که هر یک با سطح کیفی و طرح های متنوع اقدام به تولید قالی می کنند. این موضوع سبب تفاوت بسیاری در قیمت و سطح کیفی می شود. اگرچه این رقابت به افزایش سطح کیفی تولیدات هم کمک بسزایی می کند.

تفاوت در قیمت فرش به موارد بسیاری بستگی دارد. پایین بودن تراکم فرش و شانه و بکارگیری نخ ارزان می تواند در نرخ نهایی فرش اثر گذار باشد. ولی نباید این گمان را داشت که چنانچه قالی ارزان می خرید، پس بدون کیفیت است. در آغاز بهتر است بدانید شمار گره های استفاده شده در قالی، شانه، تراکم در سطح کیفی و ماندگاری محصول نقش مهمی ایفا می کنند. حتی به زیبایی هر چه بیشتر طرح فرش هم کمک بسزایی می ‌کنند.

گوناگونی و تنوع خیلی زیاد مواد به کاربرده شده در بافت فرش بر قیمت فرش خیلی اثر گذار است. از طرفی دیگر فرش تولید شده با الیاف اکریلیک هم سطح کیفی زیادی دارد. اگرچه دیگر الیاف بکار برده شده در این فرش ها هم سطح کیفی و ماندگاری مناسبی دارند و هم می توانند سالیان سال عمر مفیدی داشته باشند.

عوامل موثر بر قیمت فرش

علاوه بر مواردی چون شانه، تراکم و نوع نخ بکار برده شده در بافت فرش، ریزه کاری های دیگری هم در قیمت فرش اثر می گذارند. در زیر بعضی از آنها را نام خواهیم برد:

تاثیر سطح کیفی ریشه فرش بر نرخ آن

یکی از عوامل موثر بر قیمت فرش سطح کیفی ریشه فرش می باشد. ریشه با سطح کیفی عالی افزون بر جذابیت، استقامت زیادی دارد. بدین علت یکی از علل افزایش سطح کیفی فرش ریزه کاری های آن است که سبب افزایش قیمت هم می شود.

اثرگذاری ریز بافتی و درشت بافتی بر روی نرخ فرش

بهتر است بدانید هر چه میزان ریز بافتی پشت فرش بیشتر باشد این موضوع نشان از بکارگیری دستگاه های پیشرفته و مدرن می باشد. این مورد هم سبب افزایش قیمت فرش می شود.

اثرگذاری پرزدهی قالی بر قیمت

از دیگر عوامل موثر بر قیمت فرش می توان به پرزدهی آن اشاره کرد. بکارگیری نخ با سطح کیفی عالی سبب کاهش پرزدهی قالی می شود. فرش هایی که پرزدهی زیادی دارند علت آن نوع نخ بکار برده شده در بافت قالی می باشد. بدین علت فرش های تولید شده با نخ با کیفیت از نرخ بیشتری برخوردارند.

رقابت شدید در قیمت فرش

با زیاد شدن کارخانه های فرش در کاشان رقابت تنگاتنگی در فرش با قیمت آن به وجود آمده است. به نوعی که قیمت فرش در کاشان همواره در پایین ترین و به صرفه ترین حالت ممکن در مقایسه با دیگر شهر ها قرار دارد. خرید فرش کاشان یک سود را برای مشتری ایجاد کرده که بتوانند مدل های به روز را با نرخ مناسب در مراکز فروش خریداری کنند.

از یک سو رقابت تنگاتنگ بین کارخانه های فرش و از سوی دیگر حجم زیاد درخواست جهت خرید این فرش ها یک رقابت برد- برد را برای تولید کنندگان ایجاد نموده است. این رقابت برای خریداران اعتماد زیادی ایجاد کرده که فرش جدید را با نرخ خیلی به صرفه و عالی خریداری کنند. فرش کاشان قیمت خیلی عالی و سطح کیفی خیلی خوبی در قیاس با سایر رقبای خود دارد.

عوامل موثر بر قیمت فرش
عوامل موثر بر قیمت فرش

بهترین قیمت فرش ماشینی

بهترین فرش جدید دنیا در صنعت فرش، فرش ایرانی می باشد. قیمت فرش با ملاحظه به سطح کیفی و الیاف بکار برده شده در بافت فرش نرخ گذاری می شود که حساسیت زیاد کارخانه های فرش در ایران سبب افزایش اعتبار و ارزش قالی ایرانی شده اند. سطح کیفی نخ ۱۰۰ درصد اکریلیک که گرانبهاترین نوع نخ در صنعت فرش می باشد و وجود تجهیزات نوین و پیشرفته و دلایل زیاد دیگر سبب برند شدن فرش ایرانی در بین دیگر کشور های رقیب در این حیطه شده اند.


همچنین بخوانید: جایگاه فرش در فرهنگ ایران چگونه است؟


فرش کاشان یکی از بهترین تولیدکنندگان فرش ماشینی می باشد. این مجموعه در تولید فرش از با کیفیت ترین الیاف بین المللی بهره می برد. به همین خاطر بالاترین تنوع فرش را در بین سایر تولیدی ها دارد. باید گفت کارخانه فرش کاشان، فرش های تولیدی خود را با قیمت خیلی به صرفه ای به بازار عرضه می کند.

قیمت فرش معمولا بر اساس قیمت ۱۲ متری تعیین می شود. به دلیل تفاوت ارزیابی و نرخ گذاری متنوع فرش ۹ متری شرکت ها، این فرش متراژ مطلوبی جهت تطبیق کلی نرخ ها نیست.

بهترین قیمت فرش ماشینی
بهترین قیمت فرش ماشینی

در شهر کاشان فرش با سطح کیفی متنوع تولید می شود. قیمت قالی معمولا به متراژ فرش بستگی دارد. در این صورت گران ترین نرخ، قیمت قالی در متراژ ۱۲ متر می باشد.

تولید محتوای این رپورتاژ توسط مجله اینترنتی زندگی سالم صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا