خانواده

وظایف خانواده داماد در بله برون چیست؟

بله برون یکی از مراحل آشنایی خانواده‌ها در جریان ازدواج محسوب می‌شود و اجرای آن با سنت‌های مفصلی همراه شده است. در این مقاله قصد داریم با شما از سنت‌های بله برون در خانواده‌های ایرانی صحبت کنیم. اگر دوست دارید بدانید وظیفه خانواده داماد در بله برون چیست، با ما تا انتهای این مقاله در زندگی سالم همراه باشید.

بله برون و سنت های ایرانی

بله برون بعد از خواستگاری، دومین مراسم رسمی آشنایی خانواده‌ها به حساب می‌آید که البته از خواستگاری رسمی‌تر و جدی‌تر است و گاهی با حضور بزرگترهای فامیل برگزار می‌شود. هدف از برگزاری مراسم بله برون، تعیین جزئیات مربوط به مراسم عقد مانند شیربها، مهریه، تاریخ مراسم عقد و عروسی، مدت زمان نامزدی و همچنین جزئیات مربوط به جهیزیه است.

اگرچه رسم است که این مراسم در خانۀ عروس برگزار شود، اما می‌توان با اجاره روف گاردن یا سالن اجتماعات، مراسمی برگزار کرد که هم رسمی‌تر باشد و هم به شلوغی و به‌هم‌ریختگی خانه منجر نشود. البته دقت داشته باشید که صرفا میزبانی از مهمان‌ها در وظایف خانواده عروس قرار دارد و خانواده داماد باید سنت‌هایی را به جا بیاورند که در ادامه بیشتر از آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

وظایف خانواده داماد در بله برون

خانواده داماد در شب بله برون، به رسم یادبود و پیشکش، هدایایی برای عروس می‌آورند. در واقع خرید کادو برای عروس از مهم‌‌ترین وظایف خانواده داماد در بله برون است. اگر برایتان سوال پیش آمده است که «برای بله برون خانواده داماد چی میبرن؟» ادامه مقاله مخصوص شماست. موارد زیر از مهم‌ترین  لیست هدایا بله برون است:

  • انگشتر نشان
  • پارچه چادر و روسری
  • گل و شیرینی
  • کله قند

و سایر هدایایی که برای آشنایی و صمیمیت بیشتر از طرف خانواده داماد به عروس اهدا می‌شود.

وسایل بله برون از طرف داماد
وسایل بله برون از طرف داماد

 

انگشتر نشان

در برگزاری تشریفات مراسم بله برون، وجود انگشتر نشان جایگاه ویژه‌ای دارد. انگشتر نشان از مهم‌ترین هدیه‌هایی است که باید در لیست کادو بله برون از طرف خانواده داماد قرار داشته باشد. خرید و تقدیم انگشتر نشان به خانواده عروس، به نشانه اعلام رسمی نامزدی عروس و داماد است و معمولا مدلی انتخاب می‌شود که بتوان آن را با حلقه اصلی ست کرد.

بسیاری از عروس‌ها ترجیح می‌دهند انگشتر نشان را به همراه انگشتر اصلی در دست بیندازند و به همین دلیل، گاهی از انگشتر نشان به عنوان زیر حلقه هم یاد می‌شود.

پارچه چادر و روسری

کادو دادن پارچه چادر سفید و روسری رنگ روشن، یکی دیگر از سنت‌های رایج در مراسم بله برون و از کادوهایی است که معمولا از طرف خانواده داماد به خانواده عروس تقدیم می‌شود. چادر سفید نشانه آرزوی سفیدبختی برای عروس است و معمولا هم چادری است که عروس روز عقد به سر می‌گذارد. به همین دلیل، از مهم‌ترین وظایف خانواده داماد در بله برون این است که به عروس چادر سفید هدیه دهند.

گل و شیرینی

طبیعتا مراسم بله برون بدون گل و شیرینی از طرف خانواده داماد هیچ لطفی ندارد. از آنجایی که مراسم بله برون نسبت به خواستگاری رسمی‌تر و جدی‌تر است، دسته گلی که از طرف داماد برای عروس می‌برند، بسیار زیباتر و جدی‌تر از دسته گل خواستگاری خواهد بود.

بسیاری از خانواده‌ها تمام کادوهایی که برای داماد خریده‌اند را در طبق یا جعبه گل می‌چیند و به شکل زیبایی آن را گل آرایی می‌کنند. این کار هم می‌تواند در نوع خود جالب و زیبا باشد. علاوه‌بر گل، نیاز است که به نشانه شادی و شیرین کامی، برای خانواده عروس شیرینی برده شود.

شما می‌توانید گل را در قالب سبد گل یا طبق گل هم به خانواده عروس پیشکش کنید. البته انتخاب نوع دسته گل و گل‌آرایی که انجام می‌دهید، به شما و تمایل‌تان بستگی دارد.

کله قند

شکستن کله قند یکی از رسم‌هایی است که توسط اکثر خانواده‌های ایرانی در مراسم بله برون برگزار می‌شود. معمولا کله قند توسط بزرگتر فامیل و با کمک تیشه‌ای کوچک یا چکش شکسته می‌شود و عقاید جالبی در این زمینه وجود دارد.

مثلا بسیاری معتقدند که اگر کله قند با یک ضربه شکسته شد، فرزند اول عروس و داماد پسر خواهد شد و اگر با دو ضربه شکست، فرزند دختر خواهد بود. البته این عقاید خرافات است و بیشتر جنبه تفریح و سرگرمی دارد.

القصه! خرید کله قند هم از دیگر وظایف خانواده داماد در بله برون محسوب می‌شود. معمولا خانواده داماد کله قند را با تور، روبان و گل تزئین می‌کنند تا زیباتر شود و جلوه بهتری به خود بگیرد.

هدایای داماد برای عروس در بله برون
هدایای داماد برای عروس در بله برون

سایر هدایا

لیست هدایای بله برون می‌تواند نسبت به سنت‌های خانوادگی و بومی هر شهر، متفاوت باشد و کم یا زیاد شود. بسیاری از خانواده‌ها دوست دارند جزئیات بیشتری به کادوهای بله برون اضافه کنند. مواردی مانند لباس، کیف و کفش، لوازم آرایش، طلا و… از مواردی است که بعضی از خانواده‌ها برای کادوی عروسی با خود به همراه می‌برند.

هزینه بله برون بر عهده کدام خانواده است؟

همانطور که توضیح دادیم، هزینه‌های میزبانی از خانواده داماد، همگی به عهده خانواده عروس است و هزیه‌های خرید کادو برای عروس به خانواده داماد محول می‌شود. البته تمام این موارد می‌تواند نسبت به آدام و رسوم و سنت‌های هر شهر و خانواده متفاوت باشد و به توافق طرفین و ترجیحات شخصی آن‌ها بستگی خواهد داشت.

برگزاری مراسم بله برون با تشریفات ثمین

حال که با وظایف خانواده داماد در بله برون و جزئیات چنین مراسمی آشنا شدید، بهتر است بدانید که برخلاف گذشته، چنین رسوماتی امروزه کاملا به توافق طرفین بستگی دارد و می‌تواند متناسب با شرایط و خواستۀ عروس و داماد، متفاوت برگزار شود. اما هر شرایطی که مد نظر شما باشد، می‌تواند توسط تیمی حرفه‌ای به زیباترین شکل اجرا شود.

شما می‌توانید از مراسم نامزدی و بله برون تا عروسی و حتی تشریفات تولد را به گروه حرفه‌ای تشریفات مجالس ثمین بسپارید. این مجموعه با 20 سال تجربه در زمینۀ برگزاری میهمانی‌ها و مجالس رسمی و غیررسمی، در تلاش است تا لحظه‌های تکرارنشدنی شما را به خاطراتی همیشگی و دوست‌داشتنی تبدیل کند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با جزئیات خدمات ما به وبسایت ثمین به نشانی www.tashrifatsamin.com سر بزنید. آرزوی ما، نقش لبخندی از ته دل روی لب‌ها و دیدن شوقی دوست‌داشتنی در چشمان شماست.

تولید محتوای این رپورتاژ توسط مجله اینترنتی زندگی سالم صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا