گفتگوی حوزه سلامت

واکسن کرونا هم مانند سایر واکسن ها عارضه دارد ؟ (به‌همراه ویدئو گفتگو)

عوارض واکسن کرونا، آیا واکسن کرونا عارضه دارد ؟

چرا در دو سه سال اخیر و بعد از شیوع کرونا و واکسیناسیون بسیاری از مردم به عوارض مختلفی مانند دردهای شدید اندام‌های مختلف بدن دچار شدند و حتی دربرخی نیز منجر به مرگ شد؟ آیا این آثار دردناک، در بدن فرد ماندنی خواهد بود؟ این پرسش‌هایی است که دکتر حسین کرمانپور مدیر اورژانس بیمارستان سینا تهران در گفتگو با مجله زندگی سالم درباره آن‌ها توضیح می‌دهند:

عوارض واکسن کرونا

هم در دوران کرونا و هم بعد از آن، از سوال های ویژه‌ای که مردم دائما از ما پزشکان می پرسند درمورد عوارض واکسن کرونا است.

حتی شایعه زیادی که مطرح است اینکه، واکسن های مصرف شده عوارضی مانند مرگ و آسیب های متعدد بر عضلات مختلف بدن و ترومبا آمبولی یا همان لخته و غیره داشته و منجر به بروز این عوارض ها شده است.

بهتر است خیلی شفاف خدمتتان عرض کنم که هر واکسن و هر دارویی که به بدن انسان وارد می‌شود قطعا عارضه‌ای دارد. به عبارتی هیچ دارو و واکسنی در دنیا وجود ندارد که بدون عارضه باشد.

با این حال از نظر علمی در تمام دنیا آنچه که مهم است، اثرات مثبت واکسن و دارو نسبت به اثرات منفی آن می باشد که مهمترین آن ها داروهای ضد سرطان است. آن هایی که درفامیل و بستگانشان خدایی ناکرده بیماران مبتلا به سرطان دارند می بینند که وقتی بیمارشان داروهای شیمی درمانی مصرف می کند موهایش می ریزد، چهره بسیار ناخوشایندی پیدا می کند به طوری که خودشان و خانواده شان ناراحت می شوند و از همه مهمتر نشان می دهد که او مبتلا به سرطان است.

خب آیا چون موهایش می ریزد و چون بیمار دچار افسردگی می شود و ناراحت است نباید داروی ضد سرطان را به بیمار داد؟

قطعا باید مصرف کند. بنابراین مهم زنده نگه داشتن بیمار است و اینکه از آسیب های بیشتر پیشگیری شود.

در بیماری ام اس همینطور، در بیماری های مزمن قلبی همینطور، مسلم است که داروهایی که تجویز می کنیم اثرات جانبی دارد.

به هرحال واکسن هم یکی از همین‌هاست منتهی عوارضش آرام‌تر است زیرا نوع ساخت واکسن مبتنی بر دارو نیست بنابراین اثرات مثبتش بسیار بسیار بیشتر از تاثیرات منفیش است.

به هرترتیب، صدها سال است که از تولید واکسن سپری می شود و همیشه مخالفانی هم داشته است. اما الان می بینید که مثلا فلج اطفال تقریبا ریشه کن شده است. یعنی در جامعه دیگر کودکانی را نمی بینیم که دچار نقص در عضلات و فلج شده باشند، چون این بیماری با واکسن پیشگیری شد. آیا همین واکسن فلج اطفال اثرات سویی نداشته، ممکن است داشته باشد، منتهی واکسیناسیون انجام شد و این بیماری از کف جامعه جمع شد. درمورد کرونا و آنفولانزا هم وضعیت همین است. واکسن که استفاده می کنیم باعث می شود به بیماری شدید گرفتار نشویم و فقط عوارض اندکی داشته باشد.

جالب است بدانید، مطالعه‌ای بر روی کادر درمان انجام دادیم و نزدیک به 40 هزار نفر شرکت کردند، مشاهده شد که بیشترین عارضه این واکسن درد و تورم و ناراحتی بود که درمحل تزریق واکسن بروز کرد.

برخی افراد هم عوارضی چون: ضعف، بی حالی، سرما خوردگی، آلرژی و حتی درحد بستری داشتند. با این حال 96 درصد، بیماریشان کنترل شده بود. اینکه از آن همه فوتی رسیدیم به تعداد بسیار بسیار کم به دلیل همان واکسیناسیون و ایمنی که ایجاد شده است.

درباره میزان عارضه واکسن کرونا هم بگویم که عوارضش زیر چهاردهم درصد 0.4% است. در مورد سایر واکسن ها هم همین طور.

مثلا بارداری هم با مخاطراتی همراه است پس چرا همچنان خانم ها باردار می شوند؟ چون به هرحال مردم باید بچه دار شوند، بنابراین منافعش بیشتر از مضراتش است.

دریا وفایی

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا