تغذیه سالم

با رژیم غذایی ضد سرطان آشنا شویم

رژیم غذایی ضد سرطان | سرطان در سراسر جهان به عنوان یک مشکل عمده به رسمیت شناخته شده است که میلیون‌ها نفر را هر ساله تحت تاثیر قرار می‌دهد. دلیل اصلی چنین میزان مرگ و میر بالای سرطان ناشی از رفتارهای غیر طبیعی سلول‌های خاص است که معمولا به پیشرفت سلول‌های سرطانی، رشد تومور و فراپخش می‌انجامد.

رژیم غذایی ضد سرطان یک استراتژی مهم است که می‌توانید برای کاهش خطر ابتلا به سرطان بکار ببرید. محققان دریافتند که مصرف غذاهای خاص ممکن است در حفاظت از شما در برابر سرطان مفید باشند. برای مبارزه با سرطان غذا و نوشیدنی‌های زیر را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

یک رژیم سرطان (یا ضد سرطان) شامل موارد زیر است:

 • کاهش مصرف داروی سمی
 • کمک به فرایندهای پاکسازی و سم‌زدایی
 • خوردن غذاهای سالم و مغذی به منظور تقویت عملکردهای بدن

رژیم ضد سرطان

رژیم غذایی ضد سرطان

کاهش بار داروی سمی

برای متوقف کردن تجمع توکسین و آسیب بافت سلولی در بدن، موارد زیر را کاهش دهید یا حذف کنید:

 • محصولات حیوانی با هورمون‌ها و آنتی بیوتیک‌ها: گول برچسب‌های طبیعی یا ارگانیک را نخورید: محصولات محلی و حیوانات رشد یافته در مراتع را خریداری کنید که بدون هورمون و آنتی‌بیوتیک تهیه شده‌اند.
 • جایگزین‌های شکر: شیرین کننده‌های مصنوعی مانند آسپارتام و ساخارین و سوکرالوز رادیکال‌های آزاد مضری را در بدن ایجاد می‌کنند. شربت ذرت با فروکتوز بالا با اینکه توسط سازندگان تحت عنوان شیرین کننده طبیعی معرفی می‌شود اما بسیار فرآوری شده است و می‌توان گفت که مصنوعی بوده و در رشد مخمر در بدن و سایر تاثیرات منفی روی سلامتی نقش دارد.
 • افزودنی‌های غذایی: نیترات‌ها، سولفیت‌ها، رنگ‌های غذایی همگی با آسیب رادیکال آزاد در بدن مرتبط هستند. از مصرف محصولاتی که حاوی ترکیبات ناشناخته هستند خودداری کنید.
 • داروها: تمام داروها وارد کبد شده و بر آن تاثیر می‌گذارند استامینوفن به سرعت در حال گرفتن جای الکل و تبدیل به عامل اول بیماری کبد است.
 • محصولات پاستوریزه شده: این تنها شامل شیر نیست، بلکه ماست، آب میوه‌ها و بسیاری از غذاها در خواربار فروشی‌ها تحت فراوری با حرارت بالا قرار گرفته‌اند که مواد مغذی را از بین برده و رادیکال‌های آزاد را در بدن تولید می‌کنند. پاستوریزاسیون به عنوان یک جایگزین برای بهسازی مناسب استفاده می‌شود و به طور غیر طبیعی طول عمر مواد غذایی را طولانی‌تر می‌کند.
 • آفت کش‌ها و علف کش‌ها: روش‌های کشاورزی صنعتی از طریق مواد شیمیایی مضر بر هوا، آب، خاک و حیوانات در پایین زنجیره‌ی غذایی تاثیر می‌گذارند. برای کاهش مصرف این سموم محصولات ارگانیک و محلی بخرید.
 • پلاستیک‌ها: ترکیبات موجود در ظروف پلاستیکی، پوشش قوطی‌های فلزی و ظروف کاغذی و بسته بندی‌های پلاستیکی همگی دارای ترکیباتی هستند که سیستم اعصاب و غدد را مختل می‌کنند.
 • غذاهای فرآوری شده و تصفیه شده: بدن شما بهترین استفاده را از غذا در حالت طبیعی خود می‌برد. هرچه فرآیندها و تغییرات بیشتری روی مواد غذایی انجام شود، غیر طبیعی‌تر و زیان‌آورتر می‌شوند. شکر و آرد تصفیه شده، پاستاهای بسته بندی شده و غذاهای یخ زده، پنیر پودری و روغن‌های گرما دیده- این مواد در مرکز گروه کامل بیماری‌ها و اختلالات قرار دارند.
 • آب: آب شامل صدها ماده مهار نشده از آفت کش‌ها و فلزات سنگين گرفته تا هورمون‌ها و آلاينده‌هاي ديگر است. آب در بطری ریخته شده حتی کمتر مهار شده است. یک فیلتر برای حذف کلر، فلوراید و سایر آلاینده‌ها از آبی که می‌نوشید و با آن پخت و پز می‌کنید، خریداری کنید.

رژیم سرطان

رژیم سرطان یا ضد سرطان

انتخاب غذاهای سالم

بسیاری از رژیم‌های سرطان استفاده از مکمل‌ها را توصیه می‌کنند. اگر چه مکمل‌های خاص می‌توانند بسیار مفید باشند، به طور کلی بهترین منبع مواد مغذی و آنتی اکسیدان‌ها از طریق غذاهای کامل است.

مواد غذایی و مکمل‌هایی که در مبارزه با سرطان مفید بوده‌اند عبارتند از:

 • پروتئین: گوشت، ماهی، مرغ، حلزون صدف‌دار، پنیر و تخم مرغ منبع اصلی پروتئین حیوانی در اکثر رژیم‌های غذایی هستند. از آن دسته، گوشت قرمز و گوشت فرآوری شده اغلب به عنوان عوامل خطر برای سرطان دانسته می‌شوند. اکثر مطالعات نشان می‌دهد که افرادی که بیشتر گوشت قرمز می‌خورند، خطر ابتلا به سرطان کولورکتال در مقایسه با کسانی که گوشت قرمز کمتری مصرف می‌کنند، در آنها بیشتر است. اما اجتناب از گوشت‌های فرآوری شده حتی مهم‌تر است.
 • سبزیجات چلیپاءی: جوانه‌های بروکلی، کلم و کلم پیچ همه از اعضای خانوده‌ی براسیکا یا چلیپاءی هستند، تحقیقات نشان می‌دهد که این سبزیجات یک منبع قوی از آنتی اکسیدان‌ها هستند و مطالعات نشان می‌دهند که آنها سلاح قدرتمند علیه سرطان مثانه، سینه، روده بزرگ، معده و مقعد هستند.
 • کلسیم: کلسیم، به ویژه در شکل طبیعی ویتامین D3، میزان بروز سرطان را تا 60 درصد کاهش می‌دهد. روغن‌های آفتابگردان و دریایی منابع عالی هستند.
 • سیر: سبزیجات جنس سیر مانند سیر، پیاز و پیازچه دارای خواص ضد باکتری، محافظ DNA و توقف فرآیند سرطان هستند که به نظر می‌رسد علیه سرطان‌های سینه، روده بزرگ، مری، مقعدی و معده کار می‌کنند.
 • چای سبز: پلی فنل‌ها در چای سبز آنتی اکسیدان‌های قدرتمندی هستند که سلول‌های لوسمی در کشت‌های آزمایشگاهی را تخریب می‌کنند. به نظر می‌رسند که آنها تکثیر سلول‌های غیر طبیعی را تشخیص داده و متوقف می‌کنند.
 • روغن زیتون: روغن زیتون حاوی مواد مغذی است که به نظر می‌رسد التهاب در بدن را کاهش می‌دهد، و ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه و روده‌ی بزرگ را کاهش دهد.
 • پیریدوکسین (ویتامین B6): کشف شده که این ویتامین باعث کاهش بروز سرطان ریه و افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شود.
 • ویتامین A: ویتامین A برای بسیاری از عملکردهای بدن، مخصوصا سیستم ایمنی بدن ضروری است. این ویتامین در مبارزه با سرطان سینه و تومورهای سر و گردن موثر است. ویتامین A در مبارزه با سرطانهای گردن رحم، کولورکتال، مری، تخمدان، پانکراس و معده موثر است.
 • ویتامین C (اسید اسکوربیک): ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که به سیستم ایمنی کمک می‌کند. این ویتامین (در شکل غذای کامل، نه مکمل) در برابر سرطان‌های مثانه، سینه و دهان موثر است.

سویا: بعضی از مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهند که محصولات سویا ممکن است در مقابل برخی انواع سرطان از بدن محافظت کنند. مطالعات نشان می‌دهند که سویا ممکن است مانند هورمون استروژن عمل کند.

دسترسی به منبع : Cancer Diet

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا