توصیه های پزشکی

بهترین زمان مصرف قرص مولتی ویتامین چه زمانی است؟

حتی اگر سالم‌ترین رژیم‌های غذایی را داشته باشید، باز هم ممکن است با کمبودهای تغذیه‌ای مواجه شوید. در این موارد بهترین راهی که پزشکان توصیه می‌کنند، استفاده از مکمل‌های غذایی مثل مولتی ویتامین است. قرص مولتی ویتامین حاوی ویتامین‌های مختلف بوده و کمبود مواد مغذی در بدن را جبران می‌کند. بهتر است خودسرانه و بدون مشورت با پزشک از کپسول مولتی ویتامین استفاده نکنید. یکی از سوالات پرتکرار در مورد مولتی ویتامین، بهترین زمان استفاده از آن است. شما بهترین زمان مصرف قرص مولتی ویتامین را می‌دانید؟

مولتی ویتامین چیست؟

مولتی ویتامین یک نوع مکمل غذایی است که در آن از ویتامین‌های مختلف استفاده می‌شود. گاهی برخی مواد مغذی دیگر مثل مواد معدنی را به هم مولتی ویتامین اضافه می‌کنند که در این صورت، قرص مولتی ویتامین و مینرال نام خواهد گرفت. هیچ استاندارد کلی برای مولتی ویتامین وجود ندارد؛ به این معنا که ترکیب مواد مغذی موجود در آن توسط شرکت سازنده تعیین می‌شود.

مولتی ویتامین‌ها در قالب قرص، کپسول، پودر، قرص جویدنی، ویال، شربت و … در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند. اکثر مولتی ویتامین‌ها باید روزانه 1 یا 2 بار مورد استفاده قرار گیرند. توصیه می‌کنیم که برای خرید مولتی ویتامین حتما از داروخانه اقدام نمایید و دقیقا طبق دستور پزشک یا دستور درج شده روی بسته‌بندی محصول از آن استفاده کنید.


همچنین بخوانید: آشنایی با انواع قرص مولتی ویتامین


بهترین زمان مصرف قرص مولتی ویتامین

همان‌طور که اشاره کردیم ترکیبات موجود در مولتی ویتامین بسته به برند آن می‌تواند متفاوت باشد. اما به طور معمول در قرص مولتی ویتامین ترکیبی از ویتامین‌های محلول در آب و محلول در چربی وجود دارد. بنابراین جهت جذب بهینه این مکمل بهتر است آن را همراه با غذا میل نمایید. با این حال توجه کنید که یک قانون کلی وجود ندارد. مثلا اگر یک مولتی ویتامین فقط حاوی ویتامین‌های گروه B باشد بهتر است آن را صبح با معده خالی میل نمایید تا بهتر جذب شود.

بهترین زمان مصرف قرص مولتی ویتامین
بهترین زمان مصرف قرص مولتی ویتامین

اما اگر به جز ویتامین‌های محلول در آب از ویتامین‌های محلول در چربی مثل ویتامین D یا E نیز در مولتی ویتامین استفاده شده باشد، بهتر است حتما در کنار وعده‌های غذایی از آن استفاده شود. وعده غذایی اگر حاوی چربی‌های مفید باشد، به جذب بهتر مولتی ویتامینی که حاوی ویتامین‌های محلول در چربی است، به شکل موثرتری کمک خواهد کرد. در نهایت باید بگوییم که بهترین زمان مصرف قرص مولتی ویتامین بهتر است توسط پزشک برای هر فرد تعیین شود. قیمت مولتی ویتامین بسته به ایرانی یا خارجی بودن آن، کیفیت مواد اولیه و نوع برند متفاوت است و در قیمت‌های مختلف این مکمل را در داروخانه‌ها می‌توانید بیابید.

بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین صبح است یا شب؟

در حالت کلی بهتر است قرص مولتی ویتامین را صبح در کنار وعده صبحانه مورد استفاده قرار دهید. اما اگر این مکمل برای شما ایجاد مشکلات گوارشی مثل معده‌درد می‌کند، توصیه می‌کنیم آن را قبل از خواب استفاده نمایید. مصرف مولتی ویتامین در کنار وعده ناهار یا شام نیز هیچ مشکلی را ایجاد نمی‌کند. قرص‌های مولتی ویتامین معمولا حاوی مینرال‌هایی همچون زینک، کلسیم، آهن، منیزیم و … هستند که در این صورت هم بهتر است در کنار وعده‌هایی غذایی مورد استفاده قرار گیرند. مصرف مولتی ویتامین در کنار غذا همچنین احتمال بروز عوارض جانبی را کاهش می‌دهد.

مصرف مولتی ویتامین با معده خالی

طریقه مصرف مولتی ویتامین و بهترین زمان مصرف قرص مولتی ویتامین را شرح دادیم. مصرف مولتی ویتامین با معده خالی تنها در صورتی پیشنهاد می‌شود که مکمل مورد نظر فقط حاوی ویتامین‌های محلول در آب یعنی ویتامین C و ویتامین‌های گروه B باشد. اما در اکثر موارد چنین نیست و ویتامین‌های محلول در چربی و مواد معدنی نیز به مولتی ویتامین اضافه می‌شوند. بنابراین در این موارد مصرف مولتی ویتامین با معده خالی توصیه نمی‌شود و باید آن را با معده پر یعنی در کنار وعده‌های غذایی میل کنید.

بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین برای لاغری

تحقیقات نشان می‌دهد که اگر شما کمبود مواد مغذی داشته باشید، با مصرف مولتی ویتامین ممکن است افزایش اشتها را تجربه کنید. در میان انواع مواد مغذی، ویتامین‌های گروه ب و زینک بیشترین تاثیر را در افزایش اشتها دارند. بنابراین اگر هدف شما لاغر شدن و کاهش وزن بوده و پزشک برای شما خرید قرص مولتی ویتامین را هم تجویز کرده است، بهتر است آن را پس از صرف غذا میل نمایید تا موجب افزایش اشتهای شما نشود و به هدف لاغر شدن خود نزدیک‌تر شوید.

بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین در بدنسازی

بدنسازان و ورزشکاران حرفه‌ای ممکن است بیش از افراد عادی به پروتئین و مواد مغذی نیاز داشته باشند. از این رو ممکن است پزشک خرید قرص مولتی ویتامین را به این افراد پیشنهاد دهد. بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین در بدنسازی به گفته بسیاری از متخصصان درست بعد از یکی از وعده‌های غذایی مثل صبحانه، ناهار یا شام است. با این حال ترکیبات موجود در مولتی ویتامین‌ها با هم متفاوتند و همان‌طور که گفتیم برخی از آنها که فقط حاوی ویتامین‌های محلول در آب هستند بهتر است با معده خالی مورد استفاده قرار گیرند. بنابراین به بدنسازان توصیه می‌کنیم که در مورد بهترین زمان مصرف قرص مولتی ویتامین حتما نظر پزشک خود را جویا شوند.

بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین در بدنسازی
بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین در بدنسازی

بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین در کودکان

بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین در کودکان صبح، در کنار وعده صبحانه است. در این صورت ممکن است در طول روز کودک انرژی بیشتری داشته باشد. به ویژه اگر مولتی ویتامین کودک حاوی ویتامین D است در کنار وعده غذایی آن را به کودک بدهید تا جذب بهتری در بدن داشته باشد. زمان صبح در کنار صبحانه، زمانی است که اغلب مصرف دارو یا مکمل فراموش نخواهد شد.

به شیرخواران پس از پایان شش ماهگی مصرف قطره آهن نیز توصیه می‌شود. قطره آهن، مولتی ویتامین نیست اما یک مکمل غذایی برای جلوگیری از کم‌خونی به حساب می‌آید. بهترین زمان مصرف قطره آهن برای نوزادان و کودکان 1 ساعت قبل از غذا یا 2 ساعت بعد از صرف غذا است. همچنین توصیه می‌کنیم که در مورد بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین در کودکان حتما با پزشک اطفال هم مشورت کنید چراکه توصیه پزشک همواره در اولویت قرار دارد.

مصرف مولتی ویتامین به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

همه افراد به مولتی ویتامین نیاز ندارند. بهترین راه برای تامین ویتامین‌های مورد نیاز بدن این است که آنها را از مواد غذایی و به طور طبیعی دریافت نمایید. با این حال اگر فردی تغدیه مناسب نداشته باشد و از همه گروه‌های غذایی به مقدار توصیه شده استفاده نکند، احتمالا به خرید مولتی ویتامین نیاز دارد. مصرف مولتی ویتامین بیش از همه به افراد زیر توصیه می‌شود:

  • زنان و مردان مسن
  • بانوان باردار و شیرده
  • افرادی که با ضعف سیستم ایمنی مواجه هستند
  • افرادی که جراحی معده و روده انجام داده‌اند
  • گیاه‌خواران و وگان‌ها
  • افرادی که به هر دلیل کمبود ویتامین و مواد معدنی در بدن خود دارند

نکته آخر

نکته آخر این مقاله این است که خودسرانه و بدون اینکه مطمئن شوید کمبود ویتامین دارید یا خیر؛ به سراغ خرید قرص مولتی ویتامین نروید. همچنین به مقدار مصرف این مکمل حتما توجه کرده و هرگز بیش از مقدار توصیه شده از آن استفاده نکنید زیرا در این صورت عوارض نامطلوبی ممکن است در انتظار شما باشد. خرید مولتی ویتامین نیازی به ارائه نسخه پزشک ندارد و به صورت آنلاین نیز از داروخانه‌های آنلاین می‌توانید آن را تهیه کنید. از نظر شما بهترین مارک قرص مولتی ویتامین کدام است؟

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا