سلامت و تندرستی

فصل پاییز و آلرژی !

با سرد شدن تدریجی هوا و زرد شدن و ریختن برگ درختان باید متوجه شروع فصل پاییز و آلرژی مربوط به این فصل‌ باشیم. در این مقاله به معرفی علائم آلرژی‌ پاییزی و راه‌های مقابله با آن پرداخته‌ایم.

علت آلرژی در فصل پاییز چیست؟

با پایان یافتن فصل تابستان، بسیاری از افراد از شر آلرژی‌های تابستانه خلاص می‌شوند؛ اما این در حالی است که برخی تازه وارد دوره جدیدی از آلرژی می‌شوند. برخی افراد نسبت به برخی محرک‌ها و آلرژن‌هایی که در زیر آورده شده است بسیار حساس هستند و در فصل پاییز دچار آلرژی می‌شوند.

راگوید یا پیر گیاه

این گیاه یکی از اصلی‌ترین محرک‌های آلرژی در فصل پاییز به شمار می‌آید. گرده‌ی این گیاه معمولا در ماه مرداد آزاد می‌شود، اما ممکن است گرده‌افشانی تا ماه شهریور و مهر نیز ادامه یابد، و یا به دلیل گرم شدن کره‌ی زمین ممکن است این روند بیشتر هم ادامه داشته باشد. این علف‌های هرز در ایالات متحده به وفور یافت می‌شوند و به سرعت پخش می‌شوند، یعنی حتی اگر در نزدیک این گیاه هم نباشید احتمال اینکه گرده‌ها به شما برسند و باعث ایجاد آلرژی شوند زیاد است.

به گفته بنیاد آسم و آلرژی آمریکا (AAFA)، معمولا افرادی که به دیگر محرک‌های رایج در فضای باز، از جمله کپک‌ها، گرد و غبار یا شوره حیوانات حساسیت دارند، بیشتر در معرض تحریک توسط گرده‌های گیاه راگوید قرار دارند. خیلی از گیاهان دیگر مانند گزنه، خاراگوش، نارون، سلمه تره و پلانتین نیز در پاییز گرده‌افشانی می‌کنند.

کپک و سفیدک

دومین محرک موجود در فصل پاییز کپک و سفیدک است. درحالی که گرده‌ها زمانی که یخ می‌زنند از بین می‌روند و میمیرند، با گرم شدن هوا کپک شروع به رشد می‌کند. معمولا کپک‌ها در محیط‌های مرطوب داخل خانه مانند زیرزمین و آشپزخانه رشد می‌کنند. در عوض، محل رشد کپک فضای باز معمولا در برگ مرطوب، کمپوست و کنده های پوسیده درختان است. زمانی که فرد در معرض هاگ‌های کپک قرار بگیرد دچار علائم این نوع آلرژی می‌شود.

آلرژی‌ پاییزی
علت آلرژی در فصل پاییز چیست؟

کنه‌های گرد و غبار

رطوبت تابستان باعث فعال شدن کنه‌های گرد و غبار می‌شود و روشن کردن بخاری در فصل سرد باعث پخش شدن این ذرات می‌شود. کنه‌های گرد و غبار موجودات بسیار ریزی هستند که علاقه‌مند به تغذیه از پوسته پوست انسان (به دلیل دارا بودن پروتئین) می‌باشند و از همین‌رو باعث ایجاد آلرژی در افراد می‌شوند. معمولا کنه‌های گرد و غبار در محیط‌های داخلی مرطوب از جمله ملافه‌ها، فرش‌ها و مبلمان نرم رشد می‌کنند و باعث ایجاد علائمی همچون عطسه، خس خس سینه و آبریزش بینی می‌شوند.

محرک‌های مربوط به حیوانات خانگی

معمولا حیوانات خانگی دارای شوره‌ هستند و برخی افراد که مبتلا به آلرژی هستند ممکن است نسبت به این شوره‌ها، بزاق، پرز و ادرار حیوانات خانگی حساسیت داشته باشند.


پیشنهاد زندگی سالم : آنتی هیستامین‌ های طبیعی برای کاهش آلرژی


علائم آلرژی فصلی

معمولا محرک‌های آلرژی پاییزی با محرک‌های آلرژی فصل‌های دیگر فرق دارند، اما علائمی که ایجاد می‌کنند با حساسیت در فصل بهار و تابستان تقریبا مشابه هستند. از جمله علائم آلرژی فصل پاییز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • گرفتگی بینی
  • آبریزش بینی
  • ریزش اشک از چشم‌ها
  • خارش چشم
  • خارش گلو
  • خستگی و بیحالی
  • تورم چشمها
  • کهیر
  • عطسه
  • حملات آسم (در موارد شدید)

معمولا آلرژی علائمی شبیه به سرماخوردگی و آنفولانزا دارد. در صورتی که علائم بیش از دو هفته همچنان ادامه داشته باشند نشان دهنده مشکلات مرتبط با آلرژی می‌باشد

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا