گفتگوی حوزه سلامت

بوتاکس را از 18 سالگی تا 60 سالگی می توان تزریق کرد (به‌همراه ویدئو گفتگو)

بوتاکس را از چه سنی می توان تزریق کرد، توسط چه شخصی باید تزریق شود، چه عوارضی و خطراتی دارد و تا چه مدت ماندگار است؟

سالهاست که بازار استفاده از بوتاکس رونق گرفته و در یکی دو دهه اخیر تب و تاب مصرف آن در افراد و سنین مختلف افزایش یافته است. افراد زیادی از این روش درمانی استفاده می کنند، اما به گفته پزشکان و متخصصان نباید در کاربرد این نوع شیوه های پیشگیرانه از نکات مهم علمی غافل ماند و دچار افراط و تفریط شد.

توصیه بسیار مهم پزشکان درباره استفاده از بوتاکس این است که سن و شرایط افراد حتما درنظر گرفته شود و از مراجعه به افراد غیر متخصص اکیدا خودداری شود.

دکترعلی نجفی قدسی در اینباره و در گفتگو با مجله زندگی سالم به نکات قابل توجهی اشاره کرده است که در ادامه می خوانید:

بوتاکس سمی است که هزاران بار ضعیف شده و مجوز تزریق در صورت و بدن را گرفته است. بوتاکس برای چین و چروک صورت همچنین برای بیماری میگرن و بیماری های اعصاب استفاده می شود.

اما مصرف بوتاکس برای چه افرادی ممنوعیت دارد؟

مصرف بوتاکس را نمی توان برای خانم های باردار و شیرده تجویز کرد. بوتاکس در افرادی که دچار بیماری ضعف سیستم ایمنی هستند ممنوع است.

بوتاکس را از چه سنی می‌توان تزریق کرد؟

بوتاکس را از 18 سالگی تا 60 سالگی می توان تزریق کرد. از سنین 60 سال به بعد باید با احتیاط استفاده شود.

چه کسانی می توانند بوتاکس را تزریق کنند؟

و دیگر اینکه چه کسانی می توانند بوتاکس را تزریق کنند، حتما باید آن فرد پزشک باشد آن هم پزشک دوره دیده و متبحر، زیرا چنانچه اشتباه تزریق شود می تواند عوارض چندین ماهه ای را برای فرد ایجاد کند.

عوارض مهم بوتاکس

از عوارض مهم بوتاکس نیز می توان به پتوز یا افتادگی پلک اشاره کرد. دومین عارضه نیز که از بوتاکس های تقلبی و چینی ایجاد می شود سردرد و سرگیجه می باشد.

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

ماندگاری بوتاکس بستگی به خود فرد دارد. اگرکسی دچار بیماری تیروئید یا دیابت یا بیماری های خودایمنی باشد یا کورتن مصرف می کند حتما دوام بوتاکس دراین بیماران کمتر است یعنی بین 3 تا 6 ماه ماندگاری دارد.

بوتاکس هایی که الان دربازار موجود است و توسط پزشکان استفاده می شود مصپورت و دیسپورت است.

باید و نبایدهای بعد از تزریق بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس چه کارهایی را نباید انجام بدهیم. چهار ساعتِ اولِ بعد از تزریق بسیار مهم است. اینکه فرد سرش را پائین نیاورد، نخوابد، صورتش را دستکاری نکند، صورتش را نشوید. اگر این موارد را درچهار ساعت اول رعایت کند و توسط متخصص و پزشک تزریق شده باشد مطمئنا عارضه بوتاکس دراین فرد صفر خواهد بود. البته عارضه بوتاکس هیچ وقت ماندگار نیست و نهایتا تا 3 ماه برطرف می شود.

دریا وفایی

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا