پزشکی و سلامت

چگونه ترمیم زخم باعث بروز سرطان می‌شود؟

 

محققان دریافتند نوع خاصی از مولکول سیگنال دهنده بنام Prostaglandins که توسط نوتروفیل‌ها ترشح می‌شود، بخشی از سیگنالی است که رشد سلول مرتبط با سرطان را در سیستم آزمایشگاهی هدایت می‌کند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران دانشمندان بریتانیایی و دانمارکی با بررسی لاروی گورخرماهی نشان داده‌اند چگونه ترمیم شدن زخم می‌تواند منجر به سرطان پوست شود.

 

تصاویر زنده نشان دادند سلول‌های التهابی محافظت کننده از سیستم ایمنی بدن موسوم به نوتروفیل ها از محل زخم‌ منحرف شده و به سمت سلول های پیش سرطانی پوست اطراف منتقل شدند.

 

بر اساس این مطالعات نوتروفیل های تازه از راه رسیده موجب تقسیم شدن این سلول های پوستی شدند و این موضوع سلول های پیش سرطانی پوست را به سمت سرطانی شدن سوق داد.

 

نتایج بدست آمده،شواهد دیداری مستقیمی از ارتباط فیزیکی بین التهاب مرتبط با زخم و ایجاد سرطان پوست ارائه دادند.

 

به گفته دانشمندان دانشگاه بریستول، گلبول های سفید به ویژه نوتروفیل ها که معمولا به عنوان بخشی از سیستم ایمنی تعبیه شده در بدن عمل می‌کنند، توسط سلول‌های پوستی پیش سرطانی مجاور طوری جذب شدند که منجر به تکثیر سلول‌های تومور در سیستم آزمایشگاهی مدل گورخرماهی از ملانوم انسانی شدند.

 

تیم علمی پیش‌تر می‌دانست که التهاب یکی از 10 عامل سرطان است، سرطان همچنین به عنوان زخمی که ترمیم نمی‌شوند، توصیف می‌شود با این حال، جزئیات درباره این موضوع که چگونه آسیب فیزیکی به بافت های بدن ممکن است بر پیشرفت سرطان اثر بگذارد،‌به صورت معما باقی مانده بود.

 

دانشمندان از لاروی اصلاح شده گورخرماهی برای مشاهده ارتباط بین التهاب مرتبط با زخم و ملانومی که در بدن ماهی زنده رشد کرده استفاده کردند.

 

آن‌ها رخدادها و تغییرات سلولی را با استفاده از تصویر برداری زنده و با کمک یک میکروسکوپ لیزری اسکنر کانفوکال مشاهده کردند.

 

محققان در آزمایشات بیشتر دریافتند نوع خاصی از مولکول سیگنال دهنده به نام Prostaglandintz که توسط نوتروفیل‌ها ترشح می‌شود، بخشی از سیگنالی است که رشد سلول مرتبط با سرطان را در سیستم آزمایشگاهی هدایت کرد.

 

همچنین افزایش تکثیر سلول‌های ملانوم با شانس زنده ماندن پایین مرتبط بود و این موضوع نشان می‌دهد یافته‌های جدید می‌تواند برای بیماران سرطانی کارآمد باشد.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا