روانشناسی

چک کردن گوشی همسر

عواقب چک کردن گوشی همسرتان را می دانید؟!

چک کردن گوشی همسر امری غیر اخلاقی و ناشی از عدم وجود اعتماد در یک رابطه است. رابطه بدون اعتماد رابطه‌ای ناسالم محسوب می‌شود با مشکلاتی که لازم است خیلی زود کشف و حل شوند.
 • در حالت ایده‌آل، شما و همسرتان باید با هم رابطه‌ای شفاف و باز داشته باشید. نباید او را در شبکه‌های اجتماعی به طور ناشناس دنبال کرده یا دائما تلفن او را چک کنید. اگر انگیزه زیادی برای چک کردن گوشی تلفن همسر خود دارید، پس موضوعات اساسی در زندگی‌تان وجود دارد که اگر حل نشود در آینده می‌تواند رابطه شما را خراب کند.
 • تحقیقات متعددی نشان داده‌اند که داشتن یک عادت غیر قابل کنترل برای چک کردن پیام‌های خصوصی شریک زندگی شما، از جمله چک کردن شبکه‌های اجتماعی و پیامک‌های تلفن، صرفا نشانه کنجکاوی نیست؛ این عادت تکانشی و غیرقابل کنترل نشانه‌ای از یک مشکل عمیق‌تر در رابطه زوج یا زندگی خصوصی فرد است.
 • اینکه اکثر زوج‌های متاهل، نقش یک کارآگاه را برای همسرشان بازی می‌کنند، پدیده‌ای ترسناک است. آن‌ها به دنبال کشف یک خیانت یا یک ارتباط عاطفی با شخص دیگری در زندگی همسرشان هستند.
 • اما آنچه باید بدانید این است که در رابطه هیچ جایگزینی برای اعتماد وجود ندارد. در واقع اگر اعتماد نباشد شما رابطه‌ای ندارید! اعتماد متقابل برای داشتن هرگونه رابطه پایدار، اساسی است و شما باید قبل از اینکه شروع به ساختن خانه مشترک خود کنید، ستونی از اعتماد ایجاد نمایید
 • معمولاً به زوج‌هایی که در رابطه با حریم خصوصی یکدیگر مشکل دارند توصیه می‌شود که وقت خود را به جای اینکه صرف کمین کردن، پیدا کردن خطا یا کنجکاوی در مورد همسر خود کنند، صرف ایجاد اعتماد کنند.
 • خانه بدون اعتماد مانند جنگلی پر از حیوانات وحشی است که هیچ چیز در آن امن نیست. وقتی اعتماد ایجاد می‌کنید برای برقراری ارتباطی خوب و مؤثر سرمایه‌گذاری کرده‌اید و ترس شما از خیانت و پنهان‌کاری همسرتان خود به خود از بین می‌رود
 • اگر در رابطه یا ازدواج شما اعتماد وجود داشته باشد، می‌توانید با همسر خود رو در رو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌های خود صحبت کنید، ولی شما هرگز نمی‌توانید از رابطه‌ای پر از بی اعتمادی به سعادت برسید.

چک کردن گوشی همسر چه چیزی به شما می‌دهد؟

 • اگر در غیاب همسرتان بر وسوسه چک کردن گوشی او غلبه کرده و تلفنش را بی اجازه بررسی نکنید، این یعنی شما برای صلح و آرامش زندگی‌تان ارزش قائل هستید.
 • حقیقت این است که وقتی آنقدر در جستجوی اشتباهات همسرتان تلفن او را چک می‌کنید، در نهایت چیزی پیدا خواهید کرد. می‌گویند: «جستجو کن و خواهی یافت». آنچه که ممکن است در تلفن همسرتان بیابید، بیش از آنکه خطای او باشد، همان چیزی است که شما به دنبالش بوده‌اید. در واقع شما به دنبال هر چه باشید همان را خواهید یافت.
 • بنابراین قبل از چک کردن تلفن همسرتان، اولین سؤالی که باید از خودتان بپرسید این است: «انگیزه‌ام از این کار چیست؟» اگر میلی غیر قابل کنترل برای چک کردن تلفن همسرتان دارید، ممکن است یک مشکل اساسی در ارتباط بین شما وجود داشته باشد که باید خیلی زود آن را پیدا و حل کنید.
 • این روز‌ها افراد زیادی با استفاده از برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های جاسوسی که به صورت آنلاین و با قیمتی ارزان قابل خریداری است، همسر خود را مدام چک می‌کنند. با استفاده از این برنامه‌ها حتی اگر کیلومتر‌ها از یکدیگر دور باشید می‌توانید بفهمید چه زمانی چه پیامکی ارسال یا دریافت شده و هر پیام حاوی چه متنی است.
 • این برنامه‌ها از راه دور داده‌ها را از هر تلفن همراهی جمع‌آوری می‌کنند. فناوری، شیوه برخورد با حریم خصوصی افراد را تغییر داده است، اما آیا باید اجازه دهید این تکنولوژی‌ها رابطه شما را خراب کند؟ مهم نیست که چقدر فکر می‌کنید داشتن اطلاعات خصوصی شریک زندگی شما حقتان است، از کنکاش بدون اجازه در زندگی او دست بکشید. مراقب باشید، زیرا گاهی اوقات ممکن است آن چیزی را پیدا کنید که نمی‌خواهید!

پرچم قرمز! مشکلات واقعی را بیابید

وقتی که زوج‌ها به زندگی خصوصی یکدیگر اعتماد ندارند، باید به دنبال مشکلات پنهان در روابط بود. برخی از این مشکلات عبارتند از:

۱- احساس ناامنی و عدم اطمینان

یکی از عللی که روابط را از بین می‌برد این است که مردم ناامنی‌های خود را به نقایصی در شریک زندگی خود مرتبط می‌کنند. ناامنی‌های گذشته خود را به روابط فعلی‌تان گره نزنید. عدم اطمینان و ناامنی حتی بیش از خیانت، یک رابطه را نابود می‌کند.

بسیاری از افراد به دلیل احساس ناامنی همسران، خود را به سمت خیانت سوق داده‌اند. پس به جای اینکه به دنبال کشف خطا در طرف مقابل باشید، سلامت روان خود را بهبود ببخشید.

۲- انحصار طلبی و حس مالکیت

کاری نکنید که به نظر برسد مالک همسرتان هستید. زندگی را با روابط انحصار طلبانه به زندان تبدیل نکنید. انحصار طلبی می‌تواند خسته کننده و پردردسر باشد. همه حق دارند فردیت خود را پرورش دهند. ما باید یاد بگیریم که به همسر خود فضایی برای تنفس بدهیم.

وقتی از دادن فضای تنفس به شریک زندگی خود امتناع می‌ورزید، اجازه نمی‌دهید خودش را و در نتیجه عشقتان را پرورش دهد؛ در صورتی که عشق برای رشد کردن به فضا احتیاج دارد مانند درختی که می‌خواهد ریشه‌های خود را گسترش دهد.

۳- بی احترامی

چک کردن تلفن دیگران بدون اجازه آن‌ها نشانه بی احترامی است. اگر لازم است از تلفن همسر خود استفاده کنید، ابتدا از او اجازه بگیرید. اینکه با هم صمیمی هستید دلیل نمی‌شود که به حریم شخصی یکدیگر احترام نگذارید.

۴- عدم وجود حد و مرز

مرز‌های سالم، روابط سالم ایجاد می‌کنند. هنگامی که از وینستون چرچیل، نخست وزیر پیشین انگلیس در مورد راز سعادت زندگی زناشویی او سؤال شد، این رهبر کاریزماتیک با لحن طنز و صمیمانه‌ای پاسخ داد: «راز ما حمام‌های جداگانه است».

وجود برخی از مرز‌ها در زندگی برای حفظ رابطه سالم حیاتی است. در اکثر مواقع کسانی که مرز‌های شخصی ضعیفی دارند، بیشتر هم وارد حریم دیگران می‌شوند.

۵- تجاوز به حریم شخصی

ممکن است در تلفن همسر شما یک پیام کاملا خصوصی و محرمانه باشد. برای مثال اگر حرفه همسر شما در زمینه مشاوره و مددکاری باشد، نیاز به حریم امنی برای حفظ اسرار مراجعینش دارد.

اگر بخواهید گوشی همسرتان را چک کنید لازم است هر دو نفر با هم در این مورد تصمیم بگیرید. چک کردن گوشی همسر بدون رضایت او نمونه بارز تجاوز به حریم خصوصی او و شاید حریم فرد دیگری است که برای او پیام فرستاده است.

۶- حسادت

حسادت در یک رابطه، سرطان روانی است! در حسادت، بیشتر عشق خودخواهانه وجود دارد تا عشق فداکارانه. نگذارید حسادت شما را فریب دهد. این فقط نام دیگری برای ناامنی و عدم اطمینان است.

منبع : مجله اینترنتی دلگرم

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا