پزشکی و سلامت

چربی سوزی این دمنوش ها باورنکردنی است

 

دکتر حمید کوچه باغی 

فکر کنید که درست مثل یک قوری روی حرارت هستید و آب بدنتان مانند چربی‌های اطراف شکم‌تان است. فرصت‌ها، مانند ظرفی هستند که روی یک حرارت ملایم قرار دارند، کار مشکلی هم انجام نمی‌دهند. آب درون داغ است ولی نمی جوشد. اگر دوست دارید این قابلمه با سوت به شما علامت دهد باید بدون ذره ای زحمتی گرما به وجود آورید.

بسیار خب، این دقیقاً همان چیزی است که با برداشتن قوری، در واقعیت رخ می‌دهد. حداقل چای، در واقع انواع خاصی از چای، می‌تواند قدرت بدن‌تان را بالا ببرد تا به همان قدر که کم کردن شعله‌ی گاز از کم به زیاد ساده و سریع است خیلی سریع و ساده چربی بسوزانید. تحقیقات جدیدی نشان می‌دهد که چای می‌تواند بدن‌تان را در سوزاندن چربی – بدون نیاز به ورزش و تمرین، یا رژیم یا نشستن در سونا- کمک کند.

در اینجا به پنج چای دم‌کرده‌ای که برای نوشیدن و رسیدن به اندامی لاغرتر، متناسب‌تر و مووثرتر در زمینه سوزاندن چربی نیاز دارید می‌پردازیم.

چای سفید ، کاهش چربی‌های اندوخته
این چای در حالت‌های مختلف طوری در بدن‌تان عمل کی‌کند که میزان چربی‌سوزی را افزایش می‌دهد: این چای در واقع شکل‌گیری سلول‌های جدید چربی را هم‌زمان با افزایش لیپولیسیس‌ها-فرآیند بدن در از بین بردن چربی اندوخته- بالا می‌برد. گروهی دیگر از محققان گفتند که این چای منبع غنی کاتچیناست؛ کاتچین نوعی آنتی‌اکسیدان است که عامل پراکنده‌ کردن چربی از اطراف سلول‌ها بوده و به کارکرد بیشتر کبد کمک کرده تا چربی را به انرژی تبدیل کند.

چای زرشک ، انسداد در رشد سلول‌های چربی‌ساز
ساقه ، میوه و ریشه‌ی زرشک حاوی بربرین است- بربرین ماده‌ای قدرتمند و سوزاننده‌ی چربی ا‌ست. محققان چینی دریافته‌اند که بربرین می‌تواند از افزایش وزن جلوگیری کرده و نیز باعث بالا رفتن میزان انسولین در موش‌ها می‌شود که دارای رژیم غذایی با چربی بالا هستند. مطالعات قبلی نشان داده که ‌استفاده از این گیاه می‌تواند میزان مصرف انرژی را افزایش داده و تعداد گیرنده‌های موجود در سطح سلول‌های چربی را کاهش ‌دهد.

چای پوئر ، کم کننده‌ی چربی شکم
این چای ترش چینی می‌تواند باعث کاهش چربی‌های شکم‌تان شود. برای پی بردن به قدرت این چای، محققان چینی طی یک دوره‌ی دو ماهه به گروهی از موش‌ها رژیم‌های مختلف غذایی دادند. آن‌هایی که رژیم غذایی با چربی بالاتری داشتند در حالی که به آنها چای پوئر هم داده می‌شد نسبت به آنهایی که این رژیم را نداشتند چربی خون و نیز میزان کمتری چربی شکمی داشتند. در شرایطی که این تاثیرات در انسان به اثبات نرسیده، این چای خاصیت از بین‌برندگی بالای چربی دارد.

چای اولونگ هفته‌ای نیم کیلو از وزنتان را کم می‌کند
‌این نوشیدنی سنتی چینی سرشار از آنتی‌اکسیدان نه تنها میزان کلسترول خون را به حالت متعادلی نگه داشته و برای رژیم غذایی مفید است، هم‌چنین می‌تواند متابولیسم شما را نیز بالا ببرد. چای اولونگ مانند چای سبز، سرشار از کاتچین بوده که با بالا بردن قابلیت بدن در سوخت و ساز چربی، به کاهش وزن را سرعت می‌بخشد. مطالعه شش هفته‌ای محققان چینی نشان می‌دهد که افراد شرکت‌کننده در این تحقیق که به طور منظم از این چای خوردند حدود نیم کیلو در هفته وزن کم کردند.

چای رویبوس از رشد سلول‌های چربی‌ساز جدید جلوگیری می‌کند
این چای قرمز و شیرین که از بوته‌ی گیاه رویبوس به عمل می‌آید بسیار قوی و سوزاننده‌ی چربی است. بر طبق تحقیقات محققان آفریقای جنوبی، پلی‌فنول‌ها و فلاونوید‌های موجود در این گیاه تا ۲۲ درصد مانع از آدیوپوجنسیس – شکل‌گیری بافت‌های چربی- می‌شود. این مواد شیمیایی هم‌چنین به سوخت و ساز چربی کمک می‌کنند. نیاز به رژیم خاصی نیست، فقط از این چای بنوشید تا چربی زیادی را که مثل ماهی چاب به شکم‌تان چسبیده بسوزانید.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا