آرایش و زیبایی

پاک کردن تاتو ممکن است؟

تاریخچه تاتو یا خالکوبی در ایران به مناطق غربی و شهرهایی مثل کردستان، کرمانشاه و … و به سال های دور برمی گردد.

 

عباراتی مانند «از بین بردن تاتو در یک جلسه» و «پاک کردن تاتو با استفاده از ژل» دو نمونه از تبلیغاتی هستند که خانم هایی را که زمانی تاتو کرده و حالا از انجام آن پشیمان هستند، به سوی خود می کشانند.
این در حالی است که دکتر حسین طباطبایی متخصص پوست و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران معتقد است همانطور که تاتو یک کار غیرپزشکی نیست و افراد غیرپزشک مجاز به انجام آن نیستند، پاک کردن آن هم نباید به وسیله غیرپزشک انجام شود. با این مطلب همراه شوید تا با افزایش اطلاعات خود در این زمینه در دام این قبیل تبلیغات نیفتید.

انجام تاتو به وسیله افراد غیرپزشک چه عواقبی ممکن است داشته باشد؟
– تاتو در واقع واردکردن ماده ای خارجی (رنگ) به پوست است و پوست ممکن است به این ماده واکنش نشان دهد، ضمن اینکه اگر مسائل بهداشتی رعایت نشود، این کار ممکناست باعث انتقال عفونت ها شود. میکروب سل، ویروس هپاتیت و ایدز مهمترین عوامل عفونت زایی هستندکه ممکن است به وسیله سوزن تاتو وارد پوست افراد شوند.

بیمارانی داشته اید که به خاطر مشکلات ناشی از تاتو به شما مراجعه کنند؟
– بله، مراجعان ما معمولا با عوارض مختلی از جمله تورم و التهاب در ناحیه ابرو، بالای چشم و دور لب مراجعه می کنند. متاسفانه برخی از این عوارض برای همیشه ماندگار می شوند. در پزشکی به این عوارض واکنش گرانولوماتوم گفته می شود. همچنین بیماران زیادی داشته ایم که در ظاهر سالم بودند ولی زمینه بیماری های خودایمنی داشته اند و بعد از تاتو، درست در همان محل دچار بیماری پوستی شده اند.

با این همه عارضه چرا باز هم مردم تمایل دارند این کار را در آرایشگاه ها انجام دهند؟
– چون آرایشگاه ها این کار را ارزان انجام می دهند. البته اگر کارشان را بلد باشند، مسائل پزشکی و بهداشتی را بدانند و از سوزن یکبار مصرف استفاده کنند، مشکلات و عوارض کار تاتو به خصوص عفونت ها بسیار کاهش خواهد یافت اما واکنش گرانولوماتوم دیگر دست آرایشگران نیست و نمی توان از بروز آن پیشگیری کرد.

نظرتان در مورد تبلیغاتی که درباره پاک کردن تاتو انجام می شود چیست؟
– نباید به تبلیغات اعتماد کرد زیرا برخی آرایشگران با استفاده از یک رنگ سفیدتر که نزدیک به رنگ پوست است، روی تاتوهای قبلی را خالکوبی می کنند و می پوشانند، نه اینکه آن را از بین ببرند. این کار به هیچ وجه درست نیست. برخی از آرایشگرها هم از مواد اسیدی برای پاک کردن تاتو استفاده می کنند که در اینصورت خواه ناخواه به پوست آسیب می رسد و جوشگاه به وجود می آید. بهترین روش از بین بردن تاتو، اشعه لیزر است و این کار فقط باید زیر نظر پزشک انجام شود. وقتی رنگ تخریب شد، سیستم دفاعی بدن آن را به تدریج جذب می کند و از بین می برد.

آیا ادعای پاک کردن تاتو در یک جلسه می تواند درست باشد؟
– اگر در تاتوی انجام شده در پوست فقط از یک رنگ استفاده شده باشد، پاک کردن آن آسان خواهد بود زیرا با یک طول موج لیزر از بین می رود ولی گاهی چند رنگ با هم مخلوط می شوند و پاک کردن این رنگ ها آسان نیست زیرا هر رنگی طول موج مخصوص به خود را دارد، بنابراین زمان زیاد و تعداد جلسات بیشتری برای پاک کردن این نوع رنگ ها لازم است. پوشاندن روی تاتوهای قبلی هم به زمان زیادی نیاز ندارد. این افراد به جای آنکه در تبلیغاتشان بنویسند از بین بردن تاتوها در یک جلسه، باید بنویسند مخفی کردن تاتوها در یک جلسه و این کار یعنی فریب دادن افرادی که به آنها مراجعه می کنند.

تاتو و پاک کردن تاتو در کدام نواحی بدن سخت تر است؟
– قسمت هایی که از نظر حیاتی مهم هستندمثل دور چشم، بینی، گوش، دهان یا به طور کلی اطراف سوراخ های طبیعی بدن مشکل ترین قسمت ها برای تاتو و پاک کردن آن است و اگر عارضه ای در این نواحی رخ بدهد، بسیار خطرناک خواهد بود؛ مثلا اگر تاتوی این نواحی باعث عفونت شود، می تواند بافت آن را تخریب کند و باعث کج شدن دهان، بینی و چشم ها شود و روی بینایی و علائم حیاتی بیمار اثر بگذارد زیرا این قسمت ها دارای بافت های حساسی هستندو اگر دچار عارضه ثانویه شوند، گرفتاری های زیادی برای فرد ایجاد می کنندکه عمدتا برگشت ناپذیر هستند. البته با اینکه تاتوی قسمت های صاف بدن مثل گردن، شکم، پشت، بازو و … کمتر آسیب می بینند، در معرض بروز گوشت اضافه هستند. در واقع وقتی پوست می کوشد نواحی آسیب دیده با سوزن خالکوبی را ترمیم کند، اضافه تر از حد نیاز این کار را انجام می دهد و در نتیجه گوشت اضافه ایجاد می شود که درمان آن هم بسیار مشکل است.

حرف آخر؟
– تاتو کردن یا خالکوبی یک کار پزشکی است نه کار آرایشگران؛ بنابراین فریب تبلیغات را نخورید و سلامت تان را به خطر نیندازید. در حال حاضر برخی مراکز پزشکی رسمی با حضور پزشک متخصص پوست، کادرتعلیم دیده و متبحر، وسایل استریل و مواد وارداتی استاندارد، کارهای مربوط به زیبایی پوست و مو را انجام می دهند و کاملا هم مسئولیت پذیر هستند و اگر عارضه ای ایجاد شود فورا آن را درمان می کنند، بنابراین برای انجام تاتو یا پاک کردن آن، به آرایشگران یا افرادی که علم کافی در این زمینه ندارند، مراجعه نکنید.

تاریخچه تاتو
تاریخچه تاتو یا خالکوبی در ایران به مناطق غربی و شهرهایی مثل کردستان، کرمانشاه و … و به سال های دور برمی گردد. مردم این مناطق از خالکوبی برای درمان درد هایشان استفاده می کردند. به این صورت که به قسمت هایی از بدن که بیمار بود یا درد داشت خال می کوبیدند و معتقد بودند این کار باعث معالجه بیماری می شود. به تدریج خال کوبیدن یک کار تفریحی برای زندانیان شد و زندانی ها با استفاده از رنگ جوهر یا مرکب و سوزن برای هم خال می کوبیدند؛ بنابراین داشتن خالکوبی نمادی از شرارت و بزهکاری شد و جامعه با دید منفی به افرادی که خالکوبی داشتند نگاه می کردند.

با گذشت زمان، خالکوبی در غرب هم رایج شد و بسیاری از خانم ها برای اینکه آرایش دائم داشته باشند، تمایل زیادی به انجام تاتو نشان دادند و در قسمت هایی مثل ابرو، دور لب و دور چشم کار تاتو را انجام می دادند. پس از مدتی پای تاتوی زیبایی به ایران هم باز شد و خانم های ایرانی تمایل زیادی به انجام این کار از خود نشان دادند. اواخر قرن 19 و اوایل سال 2000 تاتو یا خالکوبی جنبه مدرنیسم پیدا کرد و بسیاری از جوان ها در قسمت هایی از بدن مثل بازو، گردن، پشت، ناف و … کار خالکوبی را که دیگر نشانه ای از عصیانگری شده بود، انجام می دادند.

در حال حاضر شیوع خالکوبی در اروپا و آمریکا با توجه به عوارض زیاد و انتقال بیماری های عفونی کاهش پیدا کرده است و به جای آن از عکس برگردان هایی با شکل های مختلف که شبیه خالکوبی هستند، استفاده می شود. این عکس برگردان ها به راحتی روی پوست می چسبند و بعد از چند بار استحمام به راحتی از بین می روند بنابراین می توان هر بار یک طرح جدید را روی پوست انداخت.
منبع : هفته نامه سلامت

 

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا