دانستنی هاسلامت و تندرستی

همه فواید سونا بعد از شنا

فواید و مزایای سونا

گرمای خشک سونا بعد از شنا یکی از جذابیت های زندگی است و همچنین پزشکان می گویند برای سلامتی بسیار عالی است. روش های گرمایشی مدتهاست که به عنوان درمانی و ترمیم کننده دیده می شوند. قدیمی ترین سونا های فنلاند حدود 2000 سال قدمت دارند و درحال حاضر با پروتکل های بهداشتی همراه هستند.

ما مزایای سلامتی موجود در سونا را مورد بررسی قرار دادیم و از دکتر لوک پولز، مدیر کلینیک وابسته بوپا انگلستان خواستیم تا نکاتی را برای تجربه یک سونای بی خطر و راحت در میان بگذارد:

آیا سونا برای شما مناسب است؟

چند نوع سونای مختلف وجود دارد: سونای خشک که از سنگهای داغ برای گرم کردن هوا در اتاق استفاده می کنند. سونا بخار که با استفاده از آب در المنت گرمایش، بخار ایجاد می کنند و سونا مادون قرمز، که از نور مادون قرمز برای گرم کردن بدن استفاده می کنند.

وقتی وارد سونا می شوید، افزایش ناگهانی دما باعث می شود سیستم گردش خون، تنفسی، قلبی و عروقی و سیستم ایمنی بدن شما مانند چرخ دنده ها عمل کند. برخی از واکنشهای فیزیولوژیکی سونا بسیار آشکار است. به عنوان مثال شما شروع به عرق کردن خواهید کرد در حالی که با سایر اثرات ظریف تر مانند رقیق شدن رگ های خونی شما هستند.

تصور می شود تغییراتی که در بدن انسان در حین و بعد از داشتن سونا اتفاق می افتد، مزایای سلامتی آن است.

به گفته محققان دانشگاه فنلاند شرقی،ئسونا سیستم عصبی ما را که وظیفه عملکردهایی در بدن مانند هضم، تنفس و ضربان قلب را بر عهده دارد تثبیت می کند و تغییرات هورمونی را تحریک می کند، تولید اندروفین را تقویت می کند و استرس و درد را تسکین می دهد.

تأثیرات دیگر سونا شامل کاهش فشار خون، التهاب، استرس و گردش خون کلسترول بد است. ورود به سونا همان پاسخ های فیزیولوژیکی را که در پیاده روی سریع هست به همراه دارد.

مزایای سونا

انواع فواید سلامتی مرتبط با استفاده از سونا به طور مرتب وجود دارد. برخی مربوط به وقایع روزمره هستند. به عنوان مثال تقویت روند بهبودی بعد از تمرین. دکتر پولز می گوید: “گرما باعث می شود عضلات شما را به آرامش و آرامش برساند و عصب شما را آرام کند.”

استفاده از سونا قبل از رفتن به رختخواب نیز ممکن است به شما در بهتر خوابیدن کمک کند.همچنین می تواند یک اثر آرام بخش و تسکین دهنده داشته باشد.گرمای سونا می تواند اندورفین ها را آزاد کند. این در اثرهورمون های خوبی هستند که باعث می شوند احساس استرس کمتر و آرامش بیشتری داشته باشیم.

از دیگر مزایای سونا به پیشگیری و درمان بیماری ها می توان اشاره کرد. گذراندن وقت به طور منظم در سونا مزایای زیر را به همراه دارد :

کاهش خطر فشار خون بالا

کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی

کاهش حساسیت به سرماخوردگی و جلوگیری از عفونت در افراد سالم

بهبود درد و علائم مرتبط با اختلالات اسکلتی عضلانی

کاهش خطر ابتلا به بیماری های عصبی شناختی مانند زوال عقل و آلزایمر

کاهش خطر ابتلا به بیماری های تنفسی ، از جمله انسداد مزمن ریوی ، آسم و ذات الریه

کاهش خطر ابتلا به شرایط غیر عروقی ، بیماری ریوی وآنفولانزاهای شایع

کاهش خطر مرگ ناگهانی قلبی

بهبود اختلالات سردرد

بهبود بیماری های پوستی مانند پسوریازیس

ترجمه از یاهو لایف / زندگی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا