پزشکی و سلامت

هشدار درباره عوارض مرگبار مصرف انواع مسکنNormal
0
false
false
false

EN-US
X-NONE
AR-SA


قرص مسکن

ماری گریفین از مرکز پزشکی دانشگاه وُندِربیلت در نشویل گفت مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) که عموما برای کنترل دردهای ناشی از اختلالات التهابی استفاده می‌شوند، افزایش سه برابری خطر بروز حملات قلبی، سکته مغزی و مرگ و میر مرتبط با آنها را در پی دارد.

 

به گزارش زندگی سالم به نقل از پانا  ؛ داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی که عموما به صورت آزاد به فروش می‌رسند و در دسترس عموم هستند، در دزهای پایین تهیه شده‌اند و عموما توصیه پزشکان این است که برای مدت کوتاه و در موارد درد شدید مصرف شوند. استفاده از این داروها به طور مداوم– بیشتر از یک قرص در هفته و یا ده روز– ممکن است برای دردهای کمر، زانو، مفاصل ران، گردن و سردردهای مزمن تجویز شود.

 

تحقیقات پیشین نشان دادند مصرف این داروها خطر بروز مشکلات جدی گوارشی را در پی دارد که این مسئله به تولید نسل جدید داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی منجر شد که با هدف کاهش تاثیرات این داروها بر دستگاه گوارشی طراحی شدند؛ اما این داروها اکنون در پی افزایش خطر بروز حملات قلبی مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

 

پژوهشگران در تحقیقات جدید اعلام کردند مصرف دز بالای مسکن‌های ضد التهاب غیر استروئیدی– چه نمونه قدیمی‌تر و چه نسل جدید آنها همچون ایبوبروفن (اَدویل) و یا دیکلوفناک (وّلتارِن)، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهند.

 

پژوهشگران در این تحقیقات پرونده پزشکی و وضعیت سلامت 353 هزار نفر را بررسی کردند.

 

از هر یک هزار نفری که به طور جدی با تهدید ابتلا به بیماری‌های قلبی روبرو نیستند، مصرف دز بالای دیکلوفناک و یا ایبوبروفن– 150 میلی‌گرم دیکلوفناک و یا دو هزار و 400 میلی‌گرم ایبوبروفن در روز– دست کم در سه نفر به حمله قلبی منجر می‌شود که یکی از این موارد حتما کشنده خواهد بود. به علاوه، مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی خطر بروز بیماری‌های قلبی را تا دو برابر و خطر ابتلا به مشکلات گوارشی همچون خونریزی معده را دو تا چهار برابر افزایش می‌دهد.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا