فرهنگ و هنر

هر آنچه در برنامه جنجالی دیشب ۹۰ گذشت!

برنامه 90

در برنامه این هفته ۹۰ به مسئله گروگان گرفته شدن ۵ مرزبان ایرانی توسط گروهک تروریستی جیش العدل پرداخته شد.

به گزارش افکارنیوز، در برنامه این هفته که به بررسی سه دوره حضور ایران در جام جهانی اختصاص داشت، ابتدا حسین کازرانی از ملی پوشان فوتبال در جام جهانی ۷۸ در خصوص آن رقابت ها سخن گفت. ضمن اینکه ارتباط تصویری هم با حشمت مهاجرانی سرمربی بهترین تیم تاریخ فوتبال ایران هم در تماش تصویری بود.

* ادعای عجیب کازرانی در مورد ترس شدید پروین از هلندی ها

حسین کازرانی مدافع تیم ملی در جام جهانی ۱۹۷۸ از خاطراتش گفت، از بازی با هلند و اینکه اصلا در آن بازی نترسیده بودند. عادل وقتی به او گفت اما علی پروین بارها گفته که ما برای این بازی ترسیده بودیم کازرانی این واکنش را نشان داد: «کجا ترسیده بودیم؟ ما با تیم های آرژانتین، فرانسه و منچستر یونایتد بازی کرده بودیم. همه اش شایعه بود. ما شوخی می کردیم. پروین می گفت حسین نرویم توی زمین و ۷ تا گل بخوریم؟ فردایش گفت حسین ۶ تا نخوریم؟ یک روز دیگر گفت من یک فکری کرده ام. گرمکن های ما مشکی است. من می روم و می گویم مادربزرگ هایمان مرده اند بازی سه بر صفر به نفع شما. می خواهم بگویم که اصلا ترسی نداشتیم.»

کازرانی ادامه داد: «خود پروین قبل از بازی قرآن آورد و بازیکنان را قسم داد که نترسند. در بازی روی پروین تکل زدند خودش فرار کرد. نصرالله عبدالهی به او گفت تو که خودت ما را قسم دادی چرا فرار می کنی؟»

در این لحظه عادل گفت علی پروین می آید روی خط که کازرانی هم گفت: «ایرادی ندارد، به شرطی که نصرالله عبداللهی هم روی خط بیاید.»

مدافع سابق تیم ملی سپس خاطره دیگری از آن زمان تعریف کرد و گفت: «قبل از بازی با کویت مینیسک حسن روشن پاره شده بود. ما تمرین مان تمام شده بود و داشتیم می رفتیم تا کویتی ها تمرین کنند. دیدم حشمت خان به روشن می گوید در زمین شوت بزن. من تعجب کرده بودم. گفتم حشمت خان مگر روشن بازی می کند؟ گفت نه اما کویتی ها اگر او را ببینند یک گل عقب هستند.»

کازرانی که در جام جهانی مامور مهار جو جردن بوده است خاطره ای را هم از این بازیکن تعریف می کند و می گوید: «من مامور مهار او بودم. حشمت خان به غفور جهانی گفته بود که روی ضربه های کرنر به من کمک کند. من به غفور گفتم اینجا انزلی نیست و تو هم شیر نیستی که او گفت هستم. روی یک صحنه او را زدند دیدم روی زمین افتاده است و دارد از بینی اش خون می آید. گفتم غفور چه شد؟ گفت شیر را کشتند.»

کازرانی در بخش دیگری از حرف هایش کمی هم انتقاد کرد. انتقاد از اینکه برخورد خوبی با پیشکسوتان در ورزشگاه های کشور نمی شود: «یک بار بلیت وی آی پی داشتم و با دوستانم می خواستم بروم ورزشگاه. اما من را راه ندادند. آبدارچی فدراسیون من را شناخت گفت چه شده آقای کازرانی؟ جریان را برایش گفتم و گفت بروم داخل ببینم کسی را پیدا می کنم یا نه؟ او رفت و دیگر نیامد. ما پیشکسوتان عزت می خواهیم نه چیز دیگری. من بازی های تیم ملی را تماشا نمی کنم. جام جهانی را می بینم اما بازی های ایران را نه.»

کازرانی در پایان گفت: «یک انتقاد هم از خود شما دارم آقای فردوسی پور. چرا شما وقتی می خواهیم پیشکسوتی را دعوت کنید خودتان با او تماس نمی گیرید؟»

* بردن یک اسم قدیمی فشار عادل را بالا برد

به نظر می‌رسد دوشنبه‌های تابوشکن تلویزیون همچنان ادامه دارد. بعد از نام بردن محمد مایلی‌کهن از یک خواننده لس‌آنجلسی در برنامه هفته گذشته، این بار نوبت به حسین کازرانی رسید تا با طرح نام قدیمی بندر انزلی عادل را شوکه کند!

گاف مدافع پیشین تیم ملی کشورمان باعث شد عادل چند دقیقه بعد با لحنی طعنه‌آمیز به او بگوید: «لطفا یک خاطره قابل پخش بگویید تا ما آماده قرعه‌کشی شویم!»

* ماجرای عذرخواهی زاگالوی برزیلی از حشمت مهاجرانی چه بود؟

حشمت مهاجرانی سرمربی ایران در جام جهانی آرژانتین درباره صعود سخت ایران به این رقابت ها گفت: «مسیر سختی بود. آن زمان فقط یک تیم می توانست از گروه خودش صعود کند. حال و هوای خاصی داشت. ما برای نخستین بار راهی جام جهانی شده بودیم و کم تجربه هم بودیم. بعد ها فهمیدیم که به چه جایی رفته بودیم و چه میدان بزرگی بوده است. ما آنقدر خوب عمل کرده بودیم که در بازی با کویت تیم جوانان را راهی زمین کردیم. آن موقع زاگالو سر مربی کویت بود و به من گفت تو جنتلمن نیستی که تیم جوانان را به زمین می فرستی. من به زاگالو گفتم که همین جوان ها شما را شکست می دهند. بعد از بازی زاگالو آمد و از من عذر خواهی کرد.»

او ادامه داد: «در جام جهانی هم نمی گویم بدشانس بودیم اما از خیلی تیم ها ضعیف تر بودیم. هلند با آری هان و دوستانش آمده بود و همه بازیکنان مطرحی بودند. اسکاتلند تیمی داشت که بازیکنانش در منچستریونایتد بازی می کردند. الان فوتبال طوری شده که همه مسی را می شناسند و می دانند چطور بازی می کند. اما آیا توانایی مهار کردن او را داریم؟ در جام جهانی باید ببینیم که کجا هستیم و چه می خواهیم؟ فوتبال چه ما بخواهیم و چه نخواهیم ورزش اول است اما هیچ کس نمی داند به کجا داریم می رویم. ما در آن جام جهانی گام اول را برداشتیم اتفاقا محکم هم برداشتیم.»

مهاجرانی درباره بازی با پرو هم گفت: «من در آن بازی ۲-۴-۴ تیم را ارنج کردم و هنوز هم پشیمان نیستم. چون در آن زمان هر بازی دو امتیاز داشت و اگر ما پرو را می بردیم می توانستیم صعود کنیم. من این روش را امتحان کردم و به تیمم افتخار می کنم. آن زمان ابراهیم قاسمپور ۵ کیلومتر می دوید دقیقا مثل “دیدی” برزیلی.»

* گروگانگیری مرزبانان سوژه عادل شد

پس از کازرانی و مهاجرانی نوبت به بیژن ذوالفقارنسب رسید تا در مورد جام جهانی ۹۸ صحبت کند.

همزمان با حضور ذوالفقارنسب که از مربیان و کارشناسان خوش نام اهل سنت به شمار می رود، مجری ۹۰ اخباری در خصوص مرزبانان گروگان گرفته شده پخش کرده و خواستار حضور مردم در کمپین های ویژه رسیدگی به وضعیت این مرزبانان در فضای مجازی شد.

مرزبانان ایرانی گروگان گرفته شده در جنوب شرقی کشور همچنان در بند گروهک تروریستی جیش العدل هستند و تلاش ها برای آزادی آنها ادامه دارد. فردوسی پور که همواره با موضوعات مهم اجتماعی نیز می پردازد در اقدامی قابل پیش بینی به این مسئله نیز واکنش نشان داد و آیتمی ویژه پخش کرد.

عادل از مردم خواست تا با مراجعه به سایت موزه صلح ایران (www.tpm.ir) که برای آزادی مرزبانان ایرانی امضا جمع می کند به این کمپین بپیوندند.

این اتفاق در حالی افتاد که پرویز پرستویی هنرمند سینما و تلویزیون هم روی خط آمد تا در این زمینه صحبت کند: «مردم ما همیشه ثابت کرده اند که در عرصه های مختلف حضور دارند. اما آنچه که مسلم است ۵ سرباز ایرانی بی گناه هستند. علت اینکه من در برنامه شما مهمان شده ام به دلیل گره خوردن ورزشکاران و هنرمندان است. در حال حاضر تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی حمایت خودشان را اعلام کرده اند. هنرمندان هم بیانیه ای را در این زمینه صادر کرده اند. رایزنی های مختلفی هم با نماینده سازمان ملل در ایران انجام شده است. اگر یک میلیون نفر حمایت کنند سازمان ملل وارد عمل خواهد شد تا موضوع را بررسی کند.»

پرستویی ادامه داد: «من از ملت ایران می خواهم که با مراجعه به این سایت حمایت خودشان از ۵ سرباز ایرانی را اعلام کنند. سربازها بی گناه ترین افراد هستند و امیدوارم آنها در آستانه عید نوروز در کنار خانواده هایشان باشند. مادران همیشه انتظار دارند که شب عید فرزندانشان در کنار سفره های رنگینشان باشند. از شما هم تشکر می کنم که همیشه در این زمینه ها پیشقدم بوده اید. می خواهم که تا آخر برنامه حمایت خودتان را ادامه بدهید. من به عنوان یک شهروند این درخواست را از شما می کنم.»

پرستویی در پایان حرف هایش گفت: «من فوتبالی هستم، خیلی هم فوتبالی هستم. در پاسخ به این سوال که استقلالی هستم یا پرسپولیسی همیشه جواب کلیشه ای داده ام “تیم ملی”. درباره انتخاب بهترین بازیکن سال ایران هم باید بگویم که رای خودم را به صورت پیامک اعلام می کنم.»

* گاف عجیب صدر؛ کی پاس گل داد بالاخره؟

در بخشی که مربوط به تیم ۹۸ می‌شد، بیژن ذوالفقارنسب که در مورد جام جهانی فرانسه سخن می گفت، به بازی رفت ایران و استرالیا اشاره کرد.

حمیدرضا صدر مدعی شد گل ما را کریم باقری زد، اما خیلی زود به او توضیح دادند که گل ایران در مسابقه مزبور را خداداد عزیزی به ثمر رسانده است. صدر اما بی‌خیال نشد و گفت پاس گل را کریم فرستاده، اما عادل این بار هم اشتباه او را گوشزد کرد و گفت کریم در آن بازی محروم بوده است!

پاس گل ایران در بازی رفت با استرالیا را مهدی مهدوی‌کیا برای خداداد فرستاده بود.

* دایی قابلیت داشت و در ترکیب ثابت قرار می گرفت

«دل ما برای شما تنگ شده است» این نخستین حرفی بود که عادل فردوسی پور در برنامه اش به برانکو ایوانکویچ سرمربی سابق تیم ملی زد. برانکو که مهمان تلفنی تصویری ۹۰ بود، به سوالات مجری برنامه در خصوص جام جهانی ۲۰۰۶ پاسخ داد: «من هم دلم برای شما تنگ شده است. من زمان خوبی را در ایران سپری کردم.»

فردوسی پور به برانکو گفت که در بیشتر نظر سنجی ها درباره مربیان خارجی شما نفر اول هستید که او این واکنش را نشان داد: «مردم ایران در قلب من هستند. من زمان موفقی را در ایران داشتم. ایران کشور دوم من است. هنوز هم که هنوز است مردم ایران به من ابراز علاقه می کنند. استقبال آنها همیشه گرم است.»

عادل از او درباره جام جهانی پرسید. اینکه ما شروع خوبی داشتیم و یک بازی مانده به پایان رقابت های مقدماتی به جام جهانی صعود کردیم: «صعود خوبی کردیم اما راحت نبود. ما با ژاپن بازی کردیم و این آسان نبود.»

فردوسی پور گفت قبول دارید که در یک سال آخر تیم ملی خوب بازی نمی کرد که برانکو این واکنش را نشان داد: «من قبول دارم و حرفی که زدید را می پذیرم.»

اما دلیلش چه بود؟ «مصدومیت بازیکنان کلیدی ما. کریمی، هاشمیان، زندی و یحیی گل محمدی مصدوم بودند. آنها در باشگاه هایشان آسیب دیده بودند. این مشکل بزرگی برای ما بود.»

تیم ملی در آن زمان هم نتوانست بازی های تدارکاتی مناسبی را انجام بدهد. آیا برانکو نخواسته بود؟ «مشکل این بود که ما تیم کاملی نداشتیم. ما زمان زیادی را برای آمادگی صرف کردیم. علی کریمی مشکل زانو داشت. مهدوی کیا در هامبورگ به مشکل خورده بود. این مشکل برای هاشمیان و زندی هم وجود داشت. ما همین طور زمان از دست می دادیم و فرصت برای آماده سازی نبود.»

آیا اختلاف آن زمان علی آبادی و دادکان نقشی در این مشکلات داشت؟ برانکو جواب این سوال را این طور داد: «نگاه کنید، همه آدم هایی آنجا بودند مسئولیت داشتند. مشکل اصلی ما بازیکنان بودند. ما شرایط خوبی برای آماده سازی نداشتیم و باشگاه ها هم بازیکنان را به ما نمی دادند.»

لگد علی کریمی به ساک پزشک تیم ملی. برانکو آن صحنه را هم به یاد دارد: «من او را درک کردم. همه از کریمی توقع داشتند. او مصدومیت های شدیدی را پشت سر گذاشته بود. کار آسانی نبود که در ۴ ماه برای تورنمنت مهمی آماده شوی. او نمی توانست پتانسیل واقعی خودش را نشان دهد.»

فردوسی پور درباره قرار گرفتن علی دایی در ترکیب ثابت تیم ملی با وجود اعتراض های فراوان سوال کرد که او گفت: «دایی از بزرگترین بازیکنان فوتبال ایران و آقای گل جهان است. آن زمان در شرایط خوبی داشت. فکر می کردم که او می تواند به ما کمک کند چون تیم های حریف در جام جهانی بلند قد نبودند. دایی قابلیت داشت و من می دانستم که او آخرین جام جهانی اش را تجربه می کند. می دانستم که بعد از جام جهانی باید خداحافظی کند به همین دلیل می خواستم که به عنوان بازیکن بزرگ از فوتبال خداحافظی کند.»

هم گروهی با پرتغال، مکزیک و آنگولا توقع ها را بالا برده بود. همه می گفتند که ایران با ۷ امتیاز راهی مرحله دوم رقابت های جام جهانی خواهد شد. برانکو در این زمینه هم حرف زد و گفت: «من هم انتظارات زیادی داشتیم. ما تیم خوبی ساخته بودیم اما هیچ کس نمی داند چه اتفاقی می افتد. شما می توانید پرتغال را بدون رونالدو، دکو و فیگو تصور کنید؟ آنها از بهترین بازیکنان آن زمان بودند. ما مصدومان زیادی داشتیم که پیش بینی نشده بود. ما مقابل مکزیک خوب بازی کردیم و به خاطر اشتباهات خودمان دو گل خوردیم. در بازی با پرتغال هم فرصت های خوبی داشتیم. آنها یک پنالتی به دست آوردند ولی خب ما شانس نیاوردیم. من می گویم که آنگولا را هم می توانستیم شکست بدهیم چون فرصت های زیادی را از دست دادیم.»

برانکو که از طریق ارتباط تصویری با ۹۰ حرف می زد کتی را به تن داشت که شبیه همان کت جادویی اش در ایران بود. عادل از او این سوال را پرسید که برانکو ضمن تایید آن گفت: «بله، به هر حال همه مربیان چنین چیزی را دارند. من این کت را قبلا می پوشیدم. مربیان چیزهایی را با خودشان می آورند تا به نفع خودشان از آنها استفاده کنند.»

آیا شما محافظه کار بودید؟ این سوال بعدی عادل فردوسی پور از سرمربی سابق تیم ملی بود: «نه، من هیچ وقت چنین شخصی نبوده ام. به خاطر اینکه ما فوتبال را مدرن بازی می کنیم و شما چیزهایی را از دست می دهید. ما در آن زمان سیستم خوبی را در ایران پیاده کرده بودیم.»

عادل در ادامه ادعای علی دایی که می گفت بازیکنانی در جام جهانی بودند که در چشمانش نگاه می کردند و به او پاس نمی دادند را از برانکو پرسید. او گفت: «آن موقع زمان محدودی داشتیم. دایی مهاجم بود. کریمی هم می توانست در این پست بازی کند. ما راه حل های زیادی برای رسیدن به هدف داشتم. اما فکر نمی کنم این بحث ها وجود داشته باشد.»

تیم ملی در جام جهانی با بوسنی همگروه است. آیا برانکو پیشنهادی برای این بازی دارد؟ «آنها نخستین بار است که در جام جهانی شرکت می کنند اما پتانسیل بالایی دارند. آنها بازیکنان خوبی دارند و باید برای مقابله با آنها آماده باشید. بوسنی تیم خوبی ساخته است و باید بگویم که بازی آسانی نخواهید داشت.»

* گوچی ترکاند، پرسپولیس باز هم استقلال را برد!

نظرسنجی این هفته برنامه ۹۰ به انتخاب مرد سال ۹۲ فوتبال ایران اختصاص داشت که چهار گزینه برایش در نظر گرفته شده بود.

رضا قوچان‌نژاد، اشکان دژاگه، جلال حسینی و آندرانیک تیموریان چهار نامزد این نظرسنجی بودند که در نهایت زننده گل صعود ایران به جام جهانی توانست با کسب ۴۰ درصد آرا رتبه نخست را به خودش اختصاص بدهد.

جلال حسینی و آندو تیموریان با ۲۴ و ۲۳ درصد آرا دوم و سوم شدند و اشکان هم در رتبه چهارم قرار گرفت.

لطفا نظر خود را در مورد مطلب بالا در قسمت اعلام نظرات ذکر کرده و نوع مقالات و اخبار مورد علاقه خود را بیان کنید به بهترین نظرات هدایای نفیسی تعلق خواهد گرفت . باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا