تغذیه سالم

فواید بی نظیر روغن بذر کتان

فواید روغن بذر کتان یا روغن لینسد

روغن بذر کتان که با نام روغن لینسد نیز شناخته می‌شود، دارای منبع غنی از ترکیبات درمانی است و بیش از 7000 سال است که کشت می‌شود. برای اولین بار در اروپا از دانه‌های قهوه‌ای این گیاه برای تهیه مومیایی برای پوست ملتهب و بهبود یبوست استفاده می‌شد.

این روغن ،سرشار از اسیدهای چرب ضروری است، روغن بذر کتان برای پیشگیری و درمان بیماری‌های قلبی و تسکین انواع اختلالات التهابی و مشکلات مربوط به هورمون‌ها ازجمله ناباروری استفاده می‌شود.

گیاه دارویی

گیاه کتان که از زمان‌های بسیار قدیم منبع فیبر برای پارچه کتان است، دارای سابقه طولانی به‌عنوان یک گیاه دارویی است. امروزه بذر کتان به دلیل روغن درمانی که با فشار دادن آن به دست می‌آید، بیشتر شناخته‌شده است. روغن بذر کتان به دلیل درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها از بیماری‌های قلبی تا لوگوس شهرت زیادی کسب کرده است.

روغن بذر کتان
فواید روغن بذر کتان

روغن‌های امگا

اسیدهای چرب ضروری موجود در روغن بذر کتان یکی از اجزای اصلی بهبود بدن است. روغن کتان به‌ویژه ازآنجاکه بدن برای عملکرد صحیح به آن احتیاج دارد بسیار ارزشمند است . اسیدهای چرب ضروری در سراسر بدن برای محافظت از غشای سلول کار می‌کنند، و آن‌ها را در پذیرش مواد سالم و درعین‌حال ممانعت از آسیب رساندن به مواد مؤثر قوی نگه می‌دارد.

یکی از خواص روغن بذر کتان، اسید آلفا-لینولنیک، به‌عنوان یک اسید چرب امگا 3 شناخته می‌شود. به نظر می‌رسد مانند امگا 3 موجود در ماهی، خطر بیماری‌های قلبی و سایر بیماری‌های دیگر را کاهش می‌دهد.

روغن بذر کتان منبع عالی امگا 3 است: فقط 1 قاشق چای‌خوری از این روغن حاوی حدود 2.5 گرم معادل بیش از دو برابر مقدار بیشتر مردم در رژیم‌های غذایی است. دانه‌های کتان همچنین حاوی اسیدهای چرب امگا 6 به شکل اسید لینولئیک هستند. امگا 6 همان چربی‌های سالم موجود در روغن‌های گیاهی است.

این روغن همچنین حاوی اسید آلفا-لینولنیک (روغن‌های امگا 3) است و امگا 3 کاهش‌دهنده چربی را فراهم می‌کند.

بذرهای كتان كامل (و نه روغن استخراج‌شده) منبع غنی از لیگنان (فیتواستروژن ها) است، موادی كه به نظر می‌رسد روی مشکلات مربوط به هورمون تأثیر مثبت بگذارند. لیگ نان ممکن است در پیشگیری از برخی سرطان ها و مبارزه با باکتری ها، قارچ ها و ویروس های خاص ازجمله مواردی که باعث تبخال و زونا می شوند نیز مفید باشد.

مزایای احتمالی روغن دانه کتان برای سلامتی:

کاهش کلسترول، محافظت در برابر بیماری‌های قلبی و کنترل فشار خون بالا

چندین مطالعه نشان می‌دهد که روغن بذر کتان و همچنین بذر کتان آسیاب شده می توانند کلسترول را کاهش دهند و در نتیجه خطر بیماری‌های قلبی را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. مصرف آن ممکن است از آنژین (درد قفسه سینه) و فشار خون بالا نیز محافظت کند. علاوه بر این، یک مطالعه 5 ساله که اخیراً در کالج سیمونز بوستون انجام شده است، نشان داده است که روغن بذر کتان می تواند برای جلوگیری از حمله قلبی مفید باشد. همچنین ممکن است با مهار واکنش های التهابی که باعث پلاک های سخت کننده شریان و گردش خون ضعیف می‌شود، از افزایش فشار خون جلوگیری کند.

نکات آموزنده در خصوص تغذیه سالم در زندگی سالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا