پزشکی و سلامت

فریب تبلیغات دروغ دستگاه‌های تصفیه آب را نخورید

 

برخی از دستگاه های تصفیه آب املاح آب را که برای سلامتی مفید هستند به شدت کاهش می دهند.

دستگاه تصفیه آب مفید است؟

رئیس اداره آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، تبلیغات برخی شرکت های تولید کننده دستگاه های تصفیه آب، با آلوده جلوه دادن آب آشامیدنی برای فروش بیشتر را فریب اذهان عمومی جامعه دانست.

مهندس غلامرضا شقاقی گفت: در این فیلم ها آب آشامیدنی شبکه لوله کشی را با الکترودهای تجاری (آهن و آلومینیوم) الکترولیز می کنند. وی افزود: آب دارای املاح با الکترودهای تجاری (آهن و آلومینیوم) باعث تولید رنگ و لجن در اثر آزادسازی یون های آلومینیوم و آهن شده و منجر به تولید آبی کدر و سیاه می شود که این رنگ ها به اشتباه ناخالصی های آب معرفی می شوند. شقاقی گفت: در حالی که رسوبات تشکیل شده ناشی از واکنش یون های آزاد شده از الکترودها با آب مورد آزمایش است و از این الکترولیز استفاده های سودجویانه می شود.

رئیس اداره آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: تمام آب ها اعم از آب های سطحی و زیرزمینی حاوی یون هایی مانند سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، سولفات، کلرور، فلوراید و برخی یون های دیگر هستند که عمدتا ناشی از انحلال مواد معدنی در آب بوده و وجود آنها در صورتی که در محدوده مجاز باشند، برای سلامتی مفید است.

شقاقی اظهار کرد: انتخاب نوع تصفیه آب بر اساس ویژگی های آن است و این کار را متخصصان انجام می دهند. برای آب هایی که در شبکه عمومی توسط شرکت های آب و فاضلاب تامین شده و توسط معاونت های بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی کشور نظارت می شود، نیازی به تصفیه آب اضافی نبوده و در صورت لزوم این کار توسط تامین کنندگان آب انجام می شود. وی افزود: از طرف دیگر سامانه های تصفیه آب در شبکه های عمومی بطور دائم توسط کارشناسان شرکت های آب و فاضلاب و معاونت های بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی کشور تحت کنترل و آزمایش قرار گرفته و نگهداری می شوند. در صورتی که در سامانه های تصفیه آب خانگی این کنترل ها انجام نشده و به هر دلیلی دچار مشکل شوند آب بی کیفیت و بعضا آلوده در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد.

شقاقی گفت: برخی از دستگاه های تصفیه آب املاح آب را که برای سلامتی مفید هستند به شدت کاهش می دهند. همچنین در صورت عدم نگهداری صحیح از این دستگاه ها بار میکروبی آن افزایش یافته و به دلیل حذف کلر آب می تواند با آلودگی ثانویه مواجه شود. رئیس اداره آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: به شهروندان توصیه می شود که در مناطقی که آب توسط شرکت های آب و فاضلاب تامین شده و مورد تایید مقامات بهداشتی است نیازی به استفاده از دستگاه های تصفیه آب نیست و وزارت بهداشت نیز هیچکدام از این دستگاه ها را مورد تایید قرار نداده و توصیه ای هم برای استفاده از آن ندارد.
منبع : مهر

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا