پزشکی و سلامت

عواملی که موجب ناباروری زنان می‌شود

سلامانه :  همه ما می‌دانیم که یائسگی، به معنای پایان دوران تخمک‌گذاری و قدرت باروری خانم‌ها است. از آنجا که سبک زندگی نادرست، استعمال سیگار، استرس‌های روزانه، تغذیه نامناسب، ابتلا به بیماری‌های اتوایمن و شیمی‌درمانی ناشی از سرطان، باعث ابتلا به یائسگی زودرس (معمولاً قبل از 40 سالگی) می‌شوند، بنابراین متأسفانه، یائسگی زودرس جزو عوامل ناباروری‌های زنانه تقسیم‌بندی شده است.

دکتر محمدرضا صفری‌نژاد، جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری درباره دیگر عوامل ابتلا به ناباروری در خانم‌ها به خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» گفت:‌ «ابتلا به فیبروم یا توده‌های خوش‌خیم رحمی که گاهی بیش‌ازاندازه بزرگ و باعث مسدود شدن لوله‌های رحمی می‌شوند، می‌توانند ازجمله دلایل ابتلا به ناباروری‌های موقت یا بارداری‌های مشکل‌دار در خانم‌های جوان بشوند».

وی تصریح کرد که خود انسداد یا عفونت لوله‌های رحمی در اثر ابتلا به برخی از بیماری‌های مقاربتی هم می‌توانند ناباروری‌های زنانه را به‌دنبال داشته باشند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ارتش افزود: «آندومتریوز، از دیگر بیماری‌های زنانه است که می‌تواند اختلال عملکرد سیستم باروری خانم‌ها و نابارور شدن آن‌ها را در پی داشته باشد».

صفری‌نژاد از اختلال تخمک‌گذاری در خانم‌ها هم به‌عنوان عاملی برای ناباروری آن‌ها اشاره کرد و ادامه داد: «اگر مبتلا به قاعدگی‌های بسیار نامنظم هستید، بهتر است قبل از اقدام به بارداری به پزشک مراجعه کنید تا از نظر تخمک‌گذاری مورد بررسی قرار بگیرید. یکی از عوامل ایجاد اختلال در تخمک‌گذاری خانم‌ها، بالا بودن سطح پرولاکتین خون آن‌ها است. وقتی پرولاکتین خون بالا می‌رود، امکان ترشح شیر از سینه‌ها هم افزایش می‌یابد. با این حساب، در صورت مشاهده چنین علامتی در دورانی غیر از دوران شیردهی، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا آسیبی به سیستم تخمک‌گذاری و قدرت باروری‌تان وارد نشود».

وی درنهایت به این نکته هم اشاره کرد که برخی از بیماری‌ها مانند دیابت، تیروئید و کم‌خونی یا مصرف برخی از داروها هم می‌توانند به‌طور موقت باعث ناباروری خانم‌ها بشوند که البته با تشخیص علت و شروع درمان یا قطع دارو، این مشکل هم برطرف خواهد شد.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا