بانوان

علل درد تخمدان در زنان

لازم است تا زنان بدانند چه چیزی در بدن آن ها در جریان است، به ویژه هنگامی که این موضوع مربوط به دستگاه تناسلی باشد. معمولا، ما چرخه قاعدگی خود را یادداشت می کنیم، به طور منظم سینه را از نظر توده بررسی می کنیم و تحت معاینات منظم پزشک متخصص زایمان و متخصص زنان هستیم. یکی از چیزهایی که ما هرگز نباید از آن چشم پوشی کنیم درد تخمدان است. تعدادی از شرایط مختلف وجود دارند که می توانند سبب درد تخمدان شوند. بنابراین، مهم است که همیشه علت درد بررسی شود. در این مقاله، به دلایل مختلف که چرا بسیاری از زنان درد تخمدان را تجربه می کنند و اینکه آیا این موضوع نگران کننده می باشد، می پردازیم.

تخمدان ها

تخمدان ها نقش مهمی در سیستم تولید مثل ما بازی می کنند. آن ها مسئول انتشار بسیاری از هورمون ها، از جمله استروژن می باشند و هر ماه یک تخمک رها می کنند که برای لقاح در نظر گرفته شده است. تخمدان ها در ناحیه لگن از بدن، در طرف رحم واقع شده اند. بنابراین، اگر شما دچار درد تخمدان شوید، این درد را در منطقه زیر ناف و بین باسن خود احساس می کنید.

علل احتمالی درد تخمدان

درد تخمدان می تواند زنان را به طرق مختلف تحت تاثیر قرار دهد و علل احتمالی زیادی دارد. درد می تواند حاد یا مزمن باشد. درد حاد تخمدان می تواند به سرعت اتفاق افتد و پس از آن، گاهی اوقات در چند دقیقه، و گاهی اوقات پس از چند روز از بین برود. درد مزمن در لگن بیش از ۶ ماه طول می کشد . متخصصان در کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان می گویند که درد مزمن لگن می تواند رونده و یا ثابت باشد. همچنین می تواند یک الگوی منظم را دنبال کند، به عنوان مثال، در طول دوره ها پریورد، پس از غذا خوردن، هنگام دفع ادرار و یا در طول مقاربت می تواند این درد ایجاد شود. درد مزمن در تخمدان از بسیار خفیف تا بسیار شدید می باشد، و ممکن است بر روی  فعالیت های روزانه افراد تاثیر گذار باشد. برای  پیدا کردن علت درد تخمدان ها، پزشک شما آزمایش های مختلفی را بر روی شما انجام خواهد داد، که شامل موارد زیر می باشد:

 • معاینه فیزیکی
 • چک سونوگرافی
 • گرفتن آزمایش خون و یا ادرار
 •  معرفی شما به متخصص زنان یا زایمان

با هم نگاهی به علل احتمالی درد تخمدان داریم.

کیست های تخمدان

تعدادی از کیست های تخمدانی وجود دارند که می توانند باعث درد تخمدان و ناراحتی در ناحیه لگن شوند. در واقع، کیست تخمدان یک کیسه کوچک در تخمدان است که حاوی مایع است. رایج ترین نوع از کیست های تخمدانی، کیست تخمدان تابعی می باشد. دکتر سارا مارشال از WebMD می گوید که این کیست تخمدان زمانی  پیشرفت می کند که کیسه تخمک کوچک حل نشده باقی مانده و پر از مایع باشد. یا، آنها زمانی توسعه می یابند که کیسه تخمک ها را آزاد  نمی کند و آن را با مایع پر می کند. اکثر کیست های تخمدان خود به خود از بین می روند. با این حال، برخی به رشد ادامه می دهند و پر از مایع می شوند. کیست می تواند هنگامی که پاره می شود با درد همراه باشد. دکتر سارا مارشال توصیه می کند اگر شما در ۳ تا ۶ ماه گذشته پریودهای دردناک داشته اید و یا اگر دوره های شما نامنظم شده اند، به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر درد شما باعث تداخل در فعالیت های روزانه شما می گردد و یا در طول مقاربت درد دارید نیز بایستی به پزشک مراجعه کنید.

انواع دیگر کیست تخمدان عبارتند از:

 • کیست اندومتریوم
 • کیست درموئید
 • تخمدان پلی کیستیک
 • کیست سیست آدنوما

تومورهای تخمدان

یکی از دلایل مهم که بایستی به پزشک مراجعه کنید، داشتن درد تخمدان است که ممکن است به احتمال زیاد تومور باشد. البته، درد تنها  به این معنا نیست که چیز خطرناکی وجود دارد. با این حال، نشانه های اولیه ای وجود دارند که شما می توانید آن ها را بررسی کنید. دکتر ویلیام همیلتون، مدرس ارشد در دانشگاه بریستول، گزارشی درباره علائم اولیه سرطان تخمدان منتشر کرده است. او ۳ نشانه های هشدار دهنده مشترک در بسیاری از زنان شناسایی کرد که بعد از آن سرطان تخمدان تشخیص داده شدند. این نشانه های هشدار دهنده عبارتند از :

 • درد شکم
 • اتساع شکم (افزایش تدریجی در اندازه معده)
 • تکرر ادرار

همچنین مشخص شد که این علایم در طی یک دوره ۳ تا ۴ هفته توسعه می یابند. در مورد سرطان تخمدان، تشخیص زود هنگام احتمال زنده ماندن را به بیش از ۷۰٪ افزایش می دهد.

اندومتریوز

اندومتریوز می تواند سبب درد شدیدی در ناحیه لگن شود که حس آن مانند درد تخمدان می باشد. این  موضوع زمانی اتفاق می افتد که بافت هایی که معمولا در خطوط رحم وجود دارد شروع به رشد خارج از آن، از جمله در تخمدان، مثانه، روده، و یا دیگر قسمت های بدن، می کنند. هنگامی که بافت آندومتر در تخمدان تشکیل شود می تواند باعث تشکیل کیست شود. همچنین می تواند سبب درد شدید در طول دوره پریود گردد. متخصصان کلینیک مایو گزارش می دهند که برخی از علائم اندومتریوز شامل گرفتگی شدید عضلات، چند روز قبل از دوره و ادامه آن در طول پریود می باشد. این امر با خونریزی بیش از حد و خونریزی بین دوره ای همراه است.

(PID)

بیماری التهابی لگن هنگامی که اندام های تناسلی آلوده شوند رخ می دهد. دکتر رابرت برونهام در مجله پزشکی نیو اینگلند بیماری التهابی لگن را به دلیل آن که می تواند منجر به ناتوانی باروری بلند مدت گردد، به عنوان یک نگرانی عمده توصیف می کند. این عامل اصلی ترین عامل پیشگیری کننده ناباروری در زنان است. بیماری التهابی لگن، معمولا عارضه ای از یک بیماری منتقله از راه جنسی مانند سوزاک و یا کلامیدیا است. در موارد شدید، این عفونت می تواند به آبسه تبدیل شود و لازم شود که فرد در بیمارستان بستری گردد. دکتر نیوین تاد در WebMD می گوید که علایم بیماری التهابی لگن می تواند شامل یک درد مبهم یا حساسیت در منطقه از ناحیه شکم، ترشحات غیر طبیعی واژن، دفع دردناک ادرار، تب و حالت تهوع، باشد.

سندرم تخمدان باقیمانده

سندرم تخمدان باقیمانده یک بیماری نادر است که می تواند  بر روی برخی از زنان که تخمدان خود را برداشته اند تاثیر بگذارد. برداشتن تخمدان عملی است که در آن یک یا هر دو تخمدان را برداشته اند. این وضعیت هنگامی توسعه پیدا می کند که بخشی از تخمدان به اشتباه بعد از جراحی باقی مانده باشد و تخمدان باقی مانده سبب ایجاد کیست های دردناک گردد و باعث درد شکم که با کیست تخمدان مرتبط است شود. دکتر کسیا گارتر از WebMD می گوید که این بیماری می تواند در طول مقاربت باعث ایجاد درد شود و سبب اشکال در ادرار کردن می شود.

میتل اشمرز (درد میان دوره ای)

برخی از زنان در طول دوره ای که تخمک گذاری رخ می دهد دچار درد تحتانی شکم و درد تخمدان می شوند که به نام میتل اشمرز نامیده می شود (یک کلمه آلمانی به معنی “درد متوسط” است). گاهی اوقات به عنوان “درد تخمک گذاری” یا “درد میان دوره ای” از آن نام می برند. متخصص زنان و زایمان، دکتر جان جانسون، می گوید که درد تخمدان مرتبط با میتل اشمرز می تواند بین یک درد کوچک تا یک درد شدید باشد و از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. او توصیه می کند که زنان چرخه قاعدگی خود را پیگیری کنند تا دقیقا ببینند که درد در چه زمانی اتفاق می افتد. شما باید یافته های خود را در مراجعه بعدی به متخصص زنان با او در میان بگذارید.

علل درد پایین لگن و عدم ارتباط آن ها با درد تخمدان

در برخی از موارد درد تخمدان ممکن است با درد لگن اشتباه گرفته شود. در این قسمت با هم نگاهی به برخی دلایل دیگر که باعث ایجاد درد در ناحیه لگنی می شوند و با درد تخمدان ارتباطی ندارند می اندازیم.

فیبروئید رحم

فیبروئیدهای رحمی یک بیماری است که بر روی حدود سه چهارم از همه زنان در آمریکا تاثیر می گذارد. فیبروئیدها به طور کلی خوش خیم هستند و می تواند در داخل عضله رحم ایجاد شود. بسته به اندازه و محل فیبروم، شما می توانید نشانه های مختلف از جمله ناراحتی لگن یا درد را تجربه کنید.

سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

مشکلات گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) می تواند باعث درجات متفاوتی از درد و ناراحتی در منطقه پایین شکم گردد. معمولا، درد با حملات اسهال و یا یبوست همراه است.

آپاندیسیت

آپاندیسیت می تواند یک درد مبهم در نزدیکی ناف که به تدریج به سمت راست و پایین شکم شدیدتر می شود، ایجاد کند که معمولا با تب بالا، تهوع، تورم شکم و از دست دادن اشتها همراه است. مهم این است که به محض این که به وجود آپاندیسیت شک کردید فورا به یک مرکز درمانی مراجعه کنید چرا که پاره شدن آپاندیست سبب مشکلات و عفونت جدی می شود .

اختلال عملکرد (التهاب) مفصل ساکروایلیاک

مفصل ساکروایلیاک استخوان پایه از ستون فقرات است. وظیفه اصلی آن است که به عنوان یک کمک فنر برای بدن عمل می کنند. در صورتی که التهاب در مفصل وجود داشته باشد هنگامی که زیاد جرکت کنید سبب درد در کشاله ران و لگن می گردد. این امر معمولا پس از چند نوع آسیب رخ می دهد.

حاملگی خارج رحمی

بارداری خارج رحم هنگامی رخ می دهد که تخمک بارور در جایی خارج از رحم شروع به رشد می کنند. این امر معمولا در لوله های فالوپ که تخمک را از تخمدان به رحم  حمل می کنند، اتفاق می افتد. با این حال، در برخی موارد، حاملگی خارج از رحم در حفره شکمی، تخمدان و دهانه رحم نیز رخ می دهد. علائم هشدار دهنده برای اولین بار اغلب خونریزی واژینال سبک با درد شکم و لگن می باشد. بعدها، علائم می تواند شامل درد شدید لگن یا گرفتگی (معمولا در یک طرف لگن)، خونریزی از واژن، تهوع و سرگیجه باشد. مهم این است که اگر شما شک به حاملگی خارج رحمی کردید فورا به مراکز درمانی مراجعه کنید چرا که این یک بیماری تهدید کننده می باشد. شایان ذکر است که حاملگی خارج رحمی یکی از علل درد شکم در سمت چپ پایین می باشد.

عفونت دستگاه ادراری (UTI)

عفونت دستگاه ادراری، عفونت در هر بخشی از دستگاه ادراری است، اما بسیاری از انواع عفونت های ادراری شامل دستگاه ادراری تحتانی، مثانه و مجرای ادرار است. یکی از علائم عفونت ادراری ناراحتی در لگن است.

سنگ کلیه

سنگ کلیه در میان دیگر علائم، می تواندسبب ایجاد دردی شود که به پایین شکم و کشاله ران گسترش می یابد. همان طور که می بینید، درد تخمدان علل متفاوتی دارد، و در برخی از موارد درد از لگن پایین به جای تخمدان سرچشمه می گیرد. برخی از این شرایط جدی تر از دیگری است. اگر از علت درد مطمئن نیستید، و یا درد ادامه دارد و یا اگر درد شدید است، شما بایستی به پزشک مراجعه کنید.

آیا این درد نشانه سرطان تخمدان است؟

ممکن است نگران این موضوع باشید که درد تخمدان به معنی سرطان تخمدان در شما باشد. در حالی که نباید هرگز این امکان را نادیده گرفت، اما سرطان تخمدان نسبتا نادر است. از هر ۱۰۰۰۰۰ زن، یک نفر به این سرطان مبتلا می شود. میانگین سن زنان مبتلا به سرطان تخمدان ۶۳ سال است.

کلید موفقیت درمان سرطان، تشخیص زودهنگام است، بنابراین اگر در مورد این موضوع نگران هستید، به پزشک مراجعه کنید. مراحل اولیه سرطان تخمدان اغلب هیچ نشانه ای ندارند. حتی سرطان پیشرفته نیز ممکن است نشانه ای نداشته باشد.

علائم احتمالی سرطان تخمدان عبارتند از:

 • نفخ یا تورم شکم
 • احساس پر بودن شکم پس از خوردن مقدار کمی غذا
 • کاهش وزن
 • درد لگن
 • تغییر در عادت تخلیه روده
 • تکرر ادرار

عوامل خطر سرطان تخمدان نیز عبارتند از:

 • داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به آن
 • مصرف داروهای خاص
 • ابتلا به جهش های ژنتیکی خاص

مجله اینترنتی زندگی سالم

فرشته موسی پور

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا