پزشکی و سلامت

علل بروز و گسترش منافذ پوست

 

دکتر مریم ملکی 

منافذ پوست بدن را ارتباطی غدد چربی موجود در پوست با سطح آن محسوب میشود که وجود آنها برای پوست الزامی است .در واقع ماده ترشحه از غدد سباسه ،موسوم به (سبوم)از طریق این منافذ به سطح پوست آمده وباعث تبادل حرارتی ومرطوب شدن سطح پوست می شود .همچنین این ماده پوسته های موجود در سطح پوست ،دود وآلودگیهای سطحی پوست را در خود حل میکند .پس در واقع مشکل وجود این منافذ نیست بلکه مشکل زمانی آغاز می شود که این منافذ از حد عادی بزرگتر باشند .

علل اصلی بزرگ بودن منافذ پوست
عوامل وراثتی :
بعضی افراد بطور ژنتیکی منافذ بزرگتری دارند و معمولا در سن بلوغ که ترشح سبوم زیاد می شود این مشکل بروز میکند .حتی در مواردی با وجود اینکه فرد پوستی خشک دارد،منافذ بطور ژنتیکی بزرگتر است .

استفاده از مواد آرایشی و کرمهای چرب :
در این مورد چون برخی کرمها و مواد آرایشی منافذ پوست را می بندند ، مواد مترشحه برای اینکه بتوانند  از سطح پوست خارج شود منفذ را گشادتر کرده و گاهی جوش های سرسیاه و سرسفید هم تشکیل میدهد .هرچقدر مواد آرایشی به مدت طولانی تری روی پوست بماند احتمال بازتر و عمیق شدن منافذ بیشتر می شود.

روشهای پیشگیری و درمان
شستشوی روزانه پوست :
برای پاک کردن سبوم و آلودگیها ، شستشوی روزانه 3-2مرتبه سطح پوست توصیه می شود.در مورد پوستهای چرب بهتراست تعداد دفعات شستشو بیشتر باشد.شستشو باید با صابون یا شوینده های غیر صابونی ( سیندرت بار ) انجام گیرد.استفاده ازتونرهای پوستی ( محلول های شستشوی پوست ) بعد از شستن با مواد شوینده بسیار مفید خواهد بود .

لوازم آرایشی :
استفاده از کرم پودر ، کرم مرطوب کننده و ضدآفتاب های غیر چرب بهتراست .البته باید بعد از چند ساعت آن را نیز پاک کرد .هیچگاه مواد آرایشی را برای ساعتهای متوالی روی پوست نگه ندارید و شب پیش از خواب حتما صورت خود را بشویید .در موارد پوست خشک که کرم پودر و پنکک روی پوست نمی ماند ، استفاده از یک کرم مرطوب کننده غیر چرب قبل از مصرف کرم پودر توصیه می شود.بهره گیری از کرم پودرهایی فاقد چربی نیز پیشنهاد میشود.

کرمهای حاوی اسید میوه :
مصرف شبانه این کرمها برای چند ماه تا حدودی در کوچک کردن منافذ موثر است .
میکرودرم ابریژن :
اگر با دفعات زیاد (10-6 جلسه) این روش لایه برداری انجام شود ، موجب کوچک شدن منافذ میشود .
لیزردرمانی :
انجام لیزر از نوع فراکشنال ( fractional co2 ) در 3 مرحله باعث کوچک شدن منافذ پوست خواهد شد .

RF فرکشنال :
انجام آراف فراکشنال و بهره گیری از امواج رادیوفرکوئنسی در3مرحله موجب کوچک شدن منافذ میشود.توجه داشته باشید ، وجود منافذ برای پوست ضروری است و بسته شدن کامل منافذ خوب نیست ولی بسته شدن کامل آن نیز امکانپذیر نخواهد بود .در صد موفقیت درمانهای توصیه شده نیز در افراد مختلف متفاوت است.

نویسنده خانم دکتر آرزو رضایی
متخصص پوست ، مو و زیبایی

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا