خانه دارینظافت و شستشو

شستن انواع میوه

نحوه شستن انواع میوه چگونه است ؟

برای اینکه به بیماری مبتلا نشویم باید میوه ها را بشوییم شاید شنیده باشید که در مهدکودک‌ها شعری به بچه‌ها یاد می‌دهند که :

«میوه نخور نشسته، رویش مگس نشسته»! یعنی از کودکی باید یاد گرفت که میوه‌ها هم می‌توانند به سادگی آلودگی و بیماری‌های مختلف را به بدن ما منتقل و بیمارمان کنند.

البته این آلودگی‌ها وقتی به بدن منتقل می‌شوند که میوه‌ها را خوب نشوییم و درست مصرف نکنیم.

نحوه شستشوی میوه‌های نرم

بهتر است برای شستن میوه‌ها یی مانند زردآلو، آلو، خرمالو، انواع توت، توت فرنگی، ازگیل، انگور، گیلاس و آلبالو، یک ظرف بزرگ را پر از آب خنک کنید و آبکشی را داخل آن قرار دهید.

سپس میوه‌ها را آرام در آبکش بریزید و بگذارید ۵ دقیقه داخل آن بمانند.

آبکش را از ظرف آب خارج کنید و کمی آب روی میوه‌ها بگیرید. البته بهتر است برای پیشگیری از باقی ماندن و انتقال آلودگی‌ها، گل روی خرمالو و توت فرنگی پیش از شستن پاک شود.

اگر پوست خرمالو خیلی نازک و له نبود، می‌توانید قبل از خارج کردن آنها از آب، به آرامی دستی هم به سطحشان بکشید.

نحوه شستشوی میوه‌های چرب

برای از بین بردن گل‌ولای برخی میوه‌ها مانند خیار یا چربی برخی میوه‌های دیگر مانند سیب و مرکبات، ظرفی را از آب سرد پر کنید و پس از شستشوی ساده میوه‌ها و آبکشی آنها، یکبار دیگر ظرف را از آب پر کنید و چند قطره ماده ضدعفونی‌کننده مخصوص میوه و سبزی در آن بریزید.

سرانجام بعد از ۳ یا ۴ دقیقه میوه‌ها را با آب ساده، آبکشی و با خیال راحت مصرف کنید. استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده باعث کاهش عمر میوه‌های شسته شده می‌شود بنابراین اگر میوه‌ها گلی یا چرب نیستند، بهتر است به همان آبکشی با آب ساده و اسکاچ اکتفا کنید.

ضمن اینکه به دلیل نفوذ مواد ضدعفونی‌کننده به بافت میوه‌های نرم و له‌مانند خرمالو، توت یا توت‌فرنگی، شستن آنها فقط باید با آب ساده انجام شود.

شستشوی میوه‌های با پوست ضخیم

برای شستن میوه‌هایی با پوست ضخیم مانند نارنگی، کیوی، لیمو شیرین، پرتقال، گریپ‌فروت، خربزه، طالبی، هندوانه، سیب یا خیار هم باید ابتدا ظرفی را پر از آب سرد کنید و این میوه‌ها و صیفی‌جات را ۵ دقیقه داخل آن بریزید.

بعد با اسکاچی نرم و تمیز و بدون استفاده از مواد شوینده، سطح میوه‌ها را تمیز و در نهایت آنها را آبکشی کنید.

هرگز تمیز کردن این میوه‌ها را به پاک کردن آنها با دستمال محدود نکنید.

دستمال خشک یا مرطوب نمی‌تواند آلودگی‌های سطح میوه را کاملا از بین ببرد.

در غیر این صورت امکان انتقال آلودگی از سطح پوست به گوشت میوه با بریدن، چاقو زدن و پوست گرفتن آنها وجود خواهدداشت.

نحوه شستن موز

پوست میوه‌ای مثل موز به سرعت و حدود ۲۴ ساعت پس از شستن سیاه می‌شود بنابراین باید به جای پاک کردن پوست موز که آن هم کار درستی نیست.

کمی پیش از مصرف آن را با آب کاملا سرد بشویید، با دستمال نخی خشک کنید و داخل ظرف میوه‌ قرار دهید.

بهتر است میوه‌ها را شسته در یخچال بگذارید

عمر میوه‌های نشسته بیشتر از میوه‌های شسته است اما برای پیشگیری از انتقال آلودگی‌های روی پوست میوه‌ها به سایر مواد درون یخچال، حتما حداکثر به اندازه مصرف یک هفته میوه تهیه کنید تا بتوانید آنها را شسته داخل یخچال قرار دهید.

میوه‌های شسته تا یک هفته کاملا تازه و سالم در یخچال باقی می‌مانند، به شرطی که شرایط نگهداری مناسب آنها را بدانید.

برای افزایش تازگی و سلامت میوه‌های شسته باید آنها را پس از شستن کاملا خشک کرد، در دستمالی نخی قرار داد و این دستمال را در یک کیسه نایلونی ضخیم یا ظرف آلومینومی یا استیل داخل یخچال با دمای ۴ تا ۵ درجه سانتی‌گراد گذاشت.

طبقه وسط و جامیوه‌ای بهترین مکان‌های یخچال برای قرار دادن میوه‌ها هستند.

میوه‌های نشسته مثل موز هم باید تا زمان مصرف در دو نایلون کاملا دربسته داخل یخچال قرار بگیرند. عمر میوه نشسته در یخچال حدود ۱۰ تا ۱۵ روز است.

همیشه قانون شستشوی میوه‌ها را در منزلتان رعایت کنید

بهتر است شستشوی میوه‌ها در منزل قانونمند باشد؛ یعنی یا همیشه میوه‌ها را شسته داخل یخچال بگذارید یا نشسته (فقط برای موز) تا اعضای خانواده‌تان همیشه بدانند میوه‌های درون یخچال شسته هستند یا نشسته تا با خوردن میوه نشسته دچار بیماری نشوند.

برای شست وشو عجله نکنید

برای شست وشوی دقیق سبزی و کاهو باید مراحلی را به ترتیب طی کنید.

اولین کار این است که سبزی ها را با آب خالی بشویید تا گِل ولای آن از بین برود و پس از آن، چند قطره مایع ظرفشویی روی آنها بریزید.

دکتر زراتی ضمن بیان این مطلب یادآور می شود: حدود پنج تا ده دقیقه باید بگذارید سبزی و مایع ظرفشویی در آب بماند تا انگل ها از سطح کاهو یا سبزی خوردن کنده شود.

پس از آن هم باید به کمک محلول های ضدعفونی کننده و براساس دستورالعملی که روی بسته نوشته شده است، سبزی ها را ضدعفونی کنید.

پس از طی تمام این مراحل، می توان سبزی را آب کشی و مصرف کرد. هیچ وقت در شست وشوی سبزی ها نباید عجله و مرحله ای را حذف کنید.

البته در مرحله آخر هم آبکشی باید کامل و با دقت انجام شود تا هیچ مایع شوینده ای باقی نماند.

نمک تاثیری در شستشو ندارد

چرا از مایع ضدعفونی کننده استفاده کنیم، وقتی که نمک همان کار را انجام می دهد و ضرری هم ندارد ؟!

اگر این پرسش برای شما هم پیش آمده یا گاهی کسانی را دیده اید که در ظرفی پر از آب، کمی نمک می ریزند و کاهوها یا سبزی ها را در آن خیس می دهند.

باید نظر این متخصص تغذیه را بدانید که می گوید: نمک به هیچ عنوان نمی تواند آلودگی های سبزی و کاهو را از بین ببرد و چنین باوری که میان مردم رواج دارد، اشتباه است.

بعضی هم از ترس خراب شدن زودرس سبزی، محلول های ضدعفونی را مناسب نمی دانند که به گفته دکتر زراتی روشی اشتباه است.

وی در این باره توضیح می دهد: نکته مهم این است که فیبر موجود در سبزیجات باید تا حد امکان سالم بوده و نیاز انسان را تامین کند؛ بنابراین باید سبزی را بخوبی ضدعفونی کرد.

منبع : مجله اینترنتی دلگرم

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا