روانشناسی

شخصیت شناسی انواع عطر

روانشناسی افراد از روی انتخاب عطر مورد علاقه

در هنگام خرید عطر حتما توجه کرده اید افراد مختلف علایق متفاوتی دارند و بارها پیش آمده که آن بو و رایحه ای که مورد پسند ما بوده برای دیگران دلپذیر نبوده یکی از دلایل این اختلاف سلیقه در نوع شخصیت افراد است، افراد بدلیل نوع شخصیت و خلق و خویی که دارند جذب رایحه های متفاوت می شوند. در ادامه شخصیت شناسی با رایحه عطر را میخوانیم.

شخصیت شناسی انواع عطر

آیا می دانستید که عطر انتخابی شما می تواند شخصیت و حالو احوال درونی تان را نشان دهد ؟ عطرها فقط رایحه ای خوشایند نیستند،اگر کمی دقت کنید می توانید حس و حالی را از میان رایحه ها بیرون بکشید.

سرنخ حکایت های عطر و خوش بویی را که بگیرید، یک طرفش می رسد به شناسایی شخصیت افراد از روی عطر مورد علاقه شان.
مثلا اینکه اگر فردی آرام باشد چه بویی را بیشتر می پسندد یا اگر شخصیتی هیجانی و پرهیاهو باشد چه عطری؟ اگر به فروشگاه های معتبر عطرفروشی سر زده باشید و بخواهید برای دوستانتان عطر بخرید اما انتخاب قطعی نداشته باشید.

هر فردی به رایحه خاصی از عطر علاقه مند است و این به خاطر تفاوت شخصیتی افراد است. گاهی شخصیت افراد در طی زمان تغییر می کند و به طبع آن رایحه عطرشان نیز تغییر خواهد کرد.
تمام عطرها خوشبو هستند اما وقتی عطری را آنقدر می زنیم که تبدیل به رایحه شخصیت تان می شود، روحیات تان در این انتخاب دخیل خواهد بود. در واقع عطرها بخشی از استایل شما به حساب می آید .

روانشناسی و شخصیت شناسی عطرهای سرد

این قبیل عطرها معمولا بوی تمیزی ، جوانی و انرژی می‌دهند!

درون مایه رایحه این قبیل عطرها بوی اقیانوس‌ها را در ذهن تداعی می کند !

در اسم چنین عطر هایی اغلب نام آب ، یخ ، باران و یا خنک به کار می‌رود و معمولا در شیشه های آبی تولید شده و جعبه ی آن ها نیز به رنگ آبی انتخاب می‌شود.

خانواده این قبیل عطر‌ها بیشتر برای افراد فعال و ورزش دوست پیشنهاد می‌شود.

روانشناسی و شخصیت شناسی عطرهای تند

افرادی که به عطرهای تند علاقه دارند، اعتماد به نفس بالایی دارند، مورد اعتماد بسیاری از مردم و مدیرهای قوی و موثر در رابطه با دیگران هستند.

این افراد تصمیم گیرنده های خوبی هستند، دارای هوش بالایی هستند و درست و غلط را به خوبی تشخیص می دهند. آنها تلاش می کنند همه چیز را مطابق میل خود کنند.

آنها در عشق صبورند. عطرهای تند، روحیه آنها را شاداب و زنده می کند و به همین خاطر همیشه دنبال این نوع عطرها هستند.

شخصیت شناسی عطرهای میوه‌ای

رایحه این نوع عطر‌ها در لطافت و انرژی کمی شبیه به رایحه عطرهای خنک می باشد با این تفاوت که قدری شیرینی نیز در آن احساس می‌شود.

درون مایه اصلی این قبیل عطرها معمولا در بردارنده رایحه مرکبات از جمله لیمو، پرتقال و گریپ‌فروت است البته برخی از عطرهایی که در این گروه جای می‌گیرند،بوی سیب ،انگور ، گیلاس ، هلو و تمشک می‌دهند.

افرادی که این قبیل بوها را دوست دارند معمولا خوش بین و خوش مشرب بوده و به راحتی می توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند.

شخصیت شناسی عطرهای ملایم

افرادی که عطرهای ملایم را انتخاب می کنند خودخواه نیستند. آنها اسرارآمیزند و به سرعت و آسانی می توانید نظرشان را جلب کنید. روزشان با توجه به خلق و خویشان می تواند خوب یا بد باشد.

این افراد به سادگی مسائل پیش آمده را فراموش می کنند. زود عصبانی می شوند و گاهی اوقات به کوچک ترین چیزها هم اعتراض دارند. آنها بیشتر دنبال شخصی هستند که قابل اعتماد باشد. این افراد بین دوستان محبوب اند و اعتماد همه را جلب می کنند.

شخصیت شناسی عطرهای گلی

خیلی راحت می‌توانید بوی این قبیل عطرها را تشخیص دهید و معمولا بوی یک یا دو گل در آنها به راحتی قابل تشخیص است.

درون مایه اصلی این نوع عطرها دربردارنده رایحه گل‌های مختلفی نظیر رز ، یاس و مریم است.

این قبیل عطر ها مختص افراد رمانتیک است.

اغلب افراد نسبت به این نوع عطرها علاقه خاصی دارند و میتوان گفت این گروه از عطرها بسیار مورد توجه بانوان است!

شخصیت شناسی عطرهای تلخ

این افراد انگیزه ای قوی برای انجام هر کاری دارند، اما تغییر در زندگی را نمی پسندند. زمانی که تصمیم گرفتند، روی تصمیمشان تا مدت ها پافشاری می کنند. فعال و ورزشکارند.

برای دیگران مشکل است که به آنها نزدیک شوند. زمانی که متوجه می شوند نمی توانند به چیزی که می خواهند دست پیدا کنند، به سادگی تسلیم نشده و آن را رها نمی کنند.

هنگامی که کارها مطابق میل آنها انجام نمی شود، ممکن است اخم کنند، ولی عصبانی نمی شوند. خویشتن داری و صبر از صفات ذاتی این افراد است و به دلیل همین خصوصیات است که کارهای خود را معمولا راحت انجام داده و تا آخر پای آن می ایستند.

روانشناسی دوستداران عطرهای خوراکی

بوی مواد غذایی می‌دهند.

این گروه نسبت به گروه‌های دیگر قدمت کمتری دارند وتازه چند سال است که به بازار عرضه می شوند.

درون مایه ی اصلی بوی این عطر ها رایحه شکلات و وانیل را در بردارد.

این قبیل عطرها برای افراد خون‌گرم، مهربان و خانواده دوست پیشنهاد می‌شود.

دوستداران عطرهای گرم چه شخصیتی دارند ؟

این افراد آماده رقابت هستند. در مقابل اعمالشان مسئولیت پذیرند و می دانند چگونه با مردم رفتار کنند. همواره اهدافی برای دستیابی دارند و حقیقتا برای رسیدن به آنها تلاش می کنند.

دوستانشان برای آنها بسیار مهم بوده و معمولا قدر آنچه را دارند، به خوبی می دانند. گاهی اوقات واکنش آنها در برابر مسائل مختلف بسیار شدید است که آن هم به شخصیت گرم آنها بر می گردد که نشان می دهد بیش از اندازه احساساتی هستند.

افراد علاقه مند به عطرهای گرم بسیار خونگرم اند و همراه خوبی برای فامیل و دوستان هستند.

خشونت را نمی پسندند و می دانند چه چیزی و چه کاری را چه موقع باید انجام داد. حسادت در این افراد جایی ندارد. خصوصیت دیگر این افراد این است که مسافرت را بسیار دوست دارند؛ به ویژه اگر با دوستان باشد.

شخصیت شناسی عطرهای شرقی

این قبیل عطرها دارای رایحه ی گرم تند و معطر هستند و درون مایه اصلی این عطرها بوی دارچین و عنبر است.

این قبیل عطرها معمولا مورد انتخاب افرادی قرار می گیرند که در عین سادگی بسیار اصیل، فریبنده و جذاب هستند و تمایل به نمایش دادن خود دارند و بدشان نمی‌آید مرکز توجه باشند.

روانشناسی عطرهای شیرین

این افراد خیال پرداز و شوخ طبع اند. آنها دنبال پیدا کردن چیزهای جدید هستند و به راحتی از محیط اطراف خود درس می گیرند.

دوستان این آدم ها خوشبخت اند، چون خیلی راحت می توان با آنها صحبت کرد و وقتی دوستان واقعی خود را پیدا کنند تا آخر عمر به آنها اعتماد می کنند.

آنها نسبت به همه چیز دارای احساسی قوی اند، اما زمانی که از دست شخص یا اشخاصی عصبانی می شوند، برایشان مشکل است آنها را ببخشند.

آرزو و اهدافشان در زندگی زیاد و جالب است. گاهی عجیب به نظر می رسند، اما همه این حالت های آنها را دوست دارند.

شخصیت شناسی عطرهای چوبی

این عطرها همانند عطرهای شرقی بوی تند دارند اما قدری ملایم تر ، دلپذیرتر و جا افتاده‌تر هستند.

درون مایه این عطرها رایحه ی چوب خزه، صندل، سدر و نعناع را در بردارد.

افرادی که تمایل به استفاده از عطرهایی با رایحه چوب دارند ، عموما افرادی سرزنده و خاکی هستنند.

مزیت فوق العاده استفاده از عطر ها

مزایای استفاده از عطرها و تأثیرات روانی آن ها:

۱- بوی خوش

این واضح ترین ویژگی عطر ها است. اصولا در گذشته از عطرها به خاطر بوی خوش استفاده می شد. عطر به حفظ بوی خوش در مقابل بوی ناخواسته بدن کمک می کند و اطمینان می دهد که شما در طول روز بوی خوش خواهید داشت.

۲- بهبود خلق و خو

یکی از اصلی ترین مزایای استفاده از عطر بهبود خلق و خو است. استفاده از عطر به حفظ روحیه شما کمک می کند. همچنین می توانید از عطری استفاده کنید که روحیه شما را نشان می دهد.

هرگاه احساس عدم سرزندگی، بدخلقی، خجالت یا کم حرفی کردید، عطر ها می توانند انواع رایحه های مختلف برای خلق و خوهای متفاوت به شما ارائه کنند. برای هر موقعیت عطری را انتخاب و استفاده کنید تا بتوانید روحیه مناسب خودتان را از آن دریافت کنید.

۳- افزایش اعتماد به نفس

یک عطر خوش بو هم درست مانند یک لباس شیک می تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد و این اطمینان را بدهد که در طول روز بدنی خوشبو دارید. بوی خوش می تواند چنین تغییری را در روحیه شما ایجاد کند. همیشه عطری را انتخاب کنید که با شخصیت شما هماهنگی دارد که بتواند روحیه شما را در مقابله با همه موانع افزایش دهد.

۴- جذاب تر شدن

حس بویایی یکی از مهم ترین حواس پنج گانه است. گاهی فقط به این دلیل جذب کسی می شویم که بوی مطلوبی را از او دریافت می کنیم. عطرها سرشار از ماده ای به نام فرومون هستند و شما را جذاب می کنند.

۵- محبوب شدن

گاهی اوقات عطرها مانند ماده طبیعی تقویت کننده امیال عمل می کنند. برخی از عطرهای خاص حاوی ماده فرومون هستند که ویژگی محبوب شدن را به همراه دارند. این ماده توضیح این دلیل است که چرا جذب فردی که عطر خاصی می زند، می شویم.

۶- بهبود سلامت

هیچ دلیل علمی برای اثبات کارایی عطر برای بهبود سلامت وجود ندارد. اما عطر ها می توانند به بهبود خلق و خو کمک کنند که این کار می تواند استرس و دیگر اضطراب های مرتبط را کاهش دهد. شما می توانید از رایحه مورد علاقه تان برای کاهش مشکلات استرس و بهبود روحیه استفاده کنید.

۷- زنده شدن خاطرات

عطر ها می توانند رابطه مهمی با خاطرات خوب ما داشته باشند. البته این مسئله کاملا شخصی است و با تمایل فرد در انتخاب رایحه خاصی مرتبط است. مثلا، بسیاری از زنان از عطر مادر خود استفاده می کنند که در واقع این رایحه خاطرات او را برای آنها زنده می کند. هر زمان که مسافرت می روید سعی کنید عطر جدیدی بخرید و استفاده کنید. عطرهای مختلف هر سفر در ذهن شما باقی خواهند ماند و به یاداوری خاطرات خوش سفر کمک می کنند.

۸- رایحه درمانی

عطرها مزایای زیادی برای ایجاد آرامش و درمان دارند. رایحه میوه هایی مانن مرکبات،گل ها و ادویه های زمستانی به حفظ آرامش ذهن و تسکین جسم کمک می کنند. این نوع عطرها سطوح استرس شما را تحت کنترل قرار می دهند.

۹- درمان بی خوابی

یکی دیگر از اثرات درمانی عطر کمک به خواب بهتر در شب می باشد. عطرهایی که حاوی روغن های اساسی هستند می توانند به آرامش ذهن و لذت بردن از خواب شبانه آرام کمک کنند.

۱۰- درمان سردرد

این خاصیت عطر شگفت انگیز است. این ویژگی یکی دیگر از اثرات درمانی عطرها می باشد. استفاده از عطر می تواند در درمان سردرد های آزاردهنده مفید باشد.

اما این ویژگی برای عطرهای حاوی روغن های اساسی صادق نیست، چون منجر به سردرد می شوند.

بنابراین دفعه بعدی که می خواهید از عطر استفاده کنید به یاد داشته باشید که آنها فقط بوی خوش برای شما ندارند بلکه باعث می شوند احساس بهتری هم داشته باشید.

منبع : مجله اینترنتی دلگرم

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا