کسب و کار

رژیم غذایی در کدام مدارس تهران جدی گرفته می شود؟

مقدمه: در این مقاله ابتدا نگاهی خواهیم داشت بر ضرورت تغذیه دانش آموز در مدارس و سپس چند مدرسه که رژیم غذایی و تغذیه دانش آموزان را بطور جدی اعمال می کنند معرفی خواهیم کرد. وب سایت تخصصی مدرسه کلوب را معرفی کرده و دو بخش مهم این وب سایت یعنی مدرسه یاب و چگونگی کار کردن با آن و سپس لیست مدارس تهران و ارتباط آن با معرفی مدارس برتر را معرفی می کنیم.

با زندگی سالم همراه باشید.

ضرورت تغذیه در مدارس

تغذیه در مدرسه

نقش غذا، نوع آن و مقدار آن در آماده سازی کودکان و دانش آموزان برای یادگیری غیرقابل انکار است. تغذیه بر رشد مغز، حافظه و عملکرد شناختی، انرژی، توجه و تمرکز تأثیر می گذارد که همگی برای توانایی جذب و حفظ اطلاعات بسیار مهم هستند. غذا همچون سوخت موتور یادگیری است. علاوه بر موضوع یادگیری باید به مصرف انرژی که دانش آموزان به دلیل جنب و جوش طبیعی دارند نیز اشاره کرد. بدون خودرن غذای مناسب این انرژی مصرف شده بدون جایگزین مانده و بدن سریع خسته می شود و حالت کسالت و خستگی مفرط بر دانش آموز غلبه خواهد کرد.

دانش آموزان حداقل 5 ساعت از وقت روزانه خود را در مدرسه می گذرانند. این مدت زمان در برخی از مدارس حتی به بیش از 8 ساعت هم می رسد؛ بنابراین ضروری است که چاره ای برای موضوع تامین انرژی مورد نیاز دانش آموزان در مدرسه اندیشیده شود. برخی از مدارس بوفه ها و مکان هایی پیش بینی کرده اند که دانش آموزان بتوانند غذاهای بی نیاز از وسایل غذاخوری را که ممکن است از همان بوفه تهیه شده و یا از منزل آورده شده باشد را میل کنند، برخی دیگر از مدارس تمهیداتی را برای سرو میان وعده مناسب برای همه ی دانش آموزان اندیشیده اند و مدارسی هم هستند که با پیش بینی سالن های غذا خوری و امکانات سرو غذای اصلی گرم طبق یک منوی برنامه ریزی شده و همچنین امکانات گرم کردن غذا برای دانش آموزانی که غذای خود را طبق همان منو از منزل می آورند، مدیریت بهتری بر کیفیت و کمیت تغذیه دانش آموزان خود اعمال می کنند، در این مدارس معمولا یک یا دو مشاور متخصص تغذیه در مدرسه حضور داشته که بر میزان کالری، نوع و حجم غذای منوها و تطبیق آن با سن و نیاز های دانش آموز نظارت داشته و حتی نظرات اصلاحی خود را برای دانش آموزانی که در خطر چاقی و یا کمبود مواد مغذی قرار دارند، از طریق همکاری خانواده ها در خانه نیز اعمال می کنند.

مدارسی که غذای گرم بین دانش آموزان خود توزیع می کنند باید فاکتورهای متعددی را در نظر بگیرند. این فاکتورها عبارتند از:

  • فضای مناسب غذاخوری: این مدارس سالن غذاخوی مناسب دارند که از نظر بهداشت، ارگونومی، آرامش و زیبایی مناسب سازی شده است. صندلی ها مناسب سن و اندام دانش آموزان است و رنگها و تزیینات نیز زیبا و مناسب است و از وسایلی استفاده شده که نظافت آن برای مدرسه ممکن باشد.
  • از نظر میزان کالری: با توجه به اپیدمی چاقی که در نسل جوان دیده می شود، لازم است میزان کالری دریافتی بدن دانش آموزان مورد توجه قرار گیرد. شاید حتی لازم باشد بعضی از دانش آموزان رژیم غذایی متفاوت از بقیه داشته باشند.
  • از نظر مقدار غذا: قطعا دانش آموزانی که سنین بالاتری دارند نیاز به مقدار بیشتری غذا دارند. توزیع مقدار مساوی غذا می تواند مضر باشد زیرا مقدار مساوی غذای یک دانش آموز 12 ساله با یک دانش آموز 6 ساله یا موجب چاقی دانش آموز جوانتر شده یا برای دانش آموز بزرگتر ناکافی خواهد بود.
  • از نظر محتوای غذا: میزان قند، چربی، فیبر، نشاسته، پروتئین، سبزیجات تازه، میوه و دیگر مواد مغذی بسیار مهم است. این مواد را باید مناسب سن و نیازهای رشدی دانش آموزان و همینطور مقدار کالری لازم در طول روز برنامه ریزی شود.
  • زمان توزیع غذا: زمان توزیع وعده ها و میان وعده های غذایی باید به نحوی برنامه ریزی شود که دانش آموزان در قدم اول زمان کافی برای تغذیه را با توجه به رده های سنی و میزان توانایی فیزیکی داشته باشند و درقدم دوم دچار احساس گرسنگی، کاهش قند خون و کاهش راندمان در ساعات درسی و یا سنگینی و خواب آلودگی نشوند.
  • امکانات سیستم گرم کنندگی غذا: برخی از خانواده ها به دلایل مختلف ترجیح می دهند که غذای فرزند خود را در خانه آماده کرده و ارسال نمایند، در صورتیکه مدرسه امکان سرو غذای گرم را پیش بینی کرده است ضروری است که امکان گرم کردن غذا به تعداد دانش آموزان متقاضی پیش بینی شود.

برخی از مدارس علاوه بر دو وعده اصلی صبحانه و نهار، میان وعده نیز برای دانش آموزان خود فراهم می کنند که اغلب میوه، تنقلات سالم و یا شیر و کیک است.

برخی از مدارس با وسواس غذاهای که در بوفه مدرسه به فروش می رسد را نیز رصد می کنند تا برخی مواد غذای مضر مانند: تنقلات خیلی شیرین یا خیلی چرب، یا خیلی شور و نوشابه های گازدار در آنها به فروش نرسد، در برخی از کشورهای پیشرفته با مداخله ی دولت ها فروش و یا توزیع تنقلات شیرین و یا نوشابه های گازدارو یا مواد بلقوه حساسیت زا در مدارس ممنوع است.

مدارس برتری که رژیم غذایی را جدی می گیرند.

تغذیه در مدارس

خوشبختانه فرهنگ تغذیه سالم در بسیاری از مدارس ایران نیز جدی گرفته می شوند. این مدارس اغلب غیردولتی بوده که از نظر بودجه مشکل چندانی ندارند. با هم نگاهی به برخی از این مدارس خواهیم داشت:

  • مجتمع آموزشی علامه طباطبایی:

این مجتمع که از مجموع 12 مدرسه برند و ممتاز از ابتدایی تا دبیرستان دخترانه و پسرانه را شامل می شود دارای یک سیستم تغذیه مجهز است. این سیستم تغذیه از نیروی انسانی متخصص یعنی: آشپز و متخصص تغذیه گرفته تا تجهیزات مدرن آشپزخانه، سیستم گرم کنندگی غذا، سالن غذاخوری، بوفه سالم و میان وعده های سالم برای تغذیه دانش آموزان استفاده می کند. اطلاعات مربوط به این مجتمع آموزشی را می توانید درشبکه اجتماعی مدرسه کلوب بیابید.

  • مجموعه مدارس سلام:

مدارس زنجیره ای سلام نیز از مدارس برند و ممتاز ایران هستند که حدود 60 مدرسه در سراسر ایران را شامل می شود. واحدهای این مدارس مجهز به آشپزخانه، سالن غذاخوری، بوفه سالم و تیم متخصص تغذیه هستند. این مدارس تمرکز ویژه ای روی تغذیه دانش آموزان خود دارند. اطلاعات مدارس سلام را می توانید در مدرسه کلوب مشاهده کنید.

ولی پیش بینی تغذیه مناسب مختص مدارس زنجیره ای بزرگ نیست و مدارس مستقل کوچکتری هم هستند که با معرفی یک استاندارد متعالی و سخت گیرانه بهترین امکانات و منوی تغذیه را برای دانش آموزان خود پیش بینی کرده اند، مدارس دخترانه نیکا در منطقه 7 و صدرانوین در منطقه 2 و 5 جزو مدارس ممتاز و سرآمد در این زمینه هستند. اطلس مدرسه نیکا تمامی توانایی ها، امکانات و دستآوردهای این مدرسه را در دسترس خواننده قرار می دهد.

اطلاعات جامعی نیز درباره مجتمع آموزشی صدرانوین در مقاله های “بهترین دبستان های دخترانه منطقه 5″، “بهترین دبیرستان های دخترانه منطقه 2” که در مدرسه کلوب منتشر شده است و همچنین اطلس مدرسه صدرانوین وجود دارد.

نتیجه گیری:

ضرورت تغذیه در مدارس

یکی از فاکتورهای مهم انتخاب مدرسه توجه ویژه به سلامت جسمی دانش آموزان است که در سن رشد قرار داشته و تغذیه مناسب جزو اولویت های مهم زندگی آنهاست، از این رو یک مدرسه خوب با توجه به مقدار ساعاتی که دانش آموز در مدرسه است باید پیش بینی لازم را برای تغذیه فرزندان ما دارا باشد.

برای آگاهی از فعالیت ها و برنامه های مدارس از شبکه اجتماعی مدرسه کلوب کمک بگیرید. مدرسه کلوب اولین شبکه اجتماعی تخصصی است که به موضوع دانش آموز، مدرسه و آموزش و پرورش می پردازد.

با استفاده از ماژول مدرسه یاب، مدارسی را که در نزدیکی محل سکونت شماست و نوع مدیریت، جنسیت و مقطع آن مطابق با نیازهای شماست را یافته و سپس با جستجوی نام آن در قسمت تبادل نظر مدرسه کلوب، با جزییات برنامه ها و بخصوص برنامه های مرتبط با تغذیه ی آن آشنا شده و نظرات دیگران را درباره آن مدرسه مطالعه کنید.

امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

تولید محتوای این رپورتاژ توسط مجله اینترنتی زندگی سالم صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا