خانه داری

روش های طبیعی شستشوی صیفی جات

در صورت دسترسی نداشتن به مواد ضد عفونی‌کننده، بهترین روش‌ شست‌و‌شوی طبیعی میوه و سبزیجات در خانه عبارت است از:

سرکه سفید کاملا طبیعی است و ارزش غذایی و طعم میوه و سبزی را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. کافی است چند قطره از آن را به یک ظرف پر از آب اضافه کنید. با این محلول می‌توانید از نابودی تمامی میکروب‌ها اطمینان خاطر حاصل کنید.

آب لیموی طبیعی به دلیل ویژگی‌های اسیدی خود دارای اثرات ضد باکتریایی است. تغییری در طعم میوه یا سبزی ایجاد نمی‌کند، اما ممکن است دست شما خاصیت اسیدی آن را حس کند. با توجه به حجم مواد، آب یک یا چند لیمو را در آب ریخته و به مدت ده دقیقه اجازه ماندن در این محلول را بدهید سپس با آب شست‌و‌شو کنید.

محلول روغن درخت چای یک ترکیب ضد باکتریایی قوی است. چند قطره از این روغن را به یک ظرف بزرگ آب اضافه کنید و مواد را در آن بخیسانید. این محلول نه تنها میکروارگانیسم‌ها، بلکه بقایای علف‌کش‌ها یا هر ماده شیمیایی دیگر را از سطح میوه یا سبزی می‌زداید.

جوش شیرین تمامی گل و لای باقیمانده و باکتری‌ها را از سطح جدا و آن را کاملا ضد‌عفونی می‌کند. یک قاشق سوپخوری از جوش شیرین را به آب ولرم بیفزایید و ده دقیقه مواد را در آن بخیسانید سپس آبکشی کنید.

پراکسید هیدروژن را به نسبت یک به سه با آب مخلوط و به مدت پنج دقیقه مواد را در آن قرار دهید.

سرکه سیب می‌تواند برخی باکتری‌ها و نیز مواد شیمیایی باقیمانده در سطح میوه و سبزی را از بین ببرد. برای این منظور نصف لیوان از آن را به یک ظرف پر از آب بیفزایید. همچنین از این محلول می‌توانید به صورت اسپری استفاده کنید.

نمک دریا نیز دارای اثرات باکتری کشی است اما طعم شور آن اغلب در سبزیجات باقی می‌ماند. از نمک برای شستن سبزیجاتی استفاده کنید که می‌خواهید آنها را در پخت مواد غذایی به کار ببرید.

اســـــــــتفاده از مایـــــع ظرفشــــــــــویی بــــرای شست‌و‌شوی سبزیجات برگی، اشتباه است، چرا که باقیمانده آنها در سطح سبزیجات ممکن است باعث بروز مسمومیت به‌ویژه در کودکان و زنان باردار شود. علاوه بر این سبزیجات طراوت و تازگی خود را از دست داده و خیلی سریع پلاسیده می‌شوند.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا