خانه دارینظافت و شستشو

روش شستن لباس بافتنی

بهترین روش شستن لباس بافتنی با دست و با ماشین لباسشویی

روش شستن لباس بافتنی مانند لباس‌های دیگر نیست و نوع ماده شوینده، نحوه شستن و خشک کردن آن‌ها بسیار متفاوت است. در صورتی‌که این موارد را رعایت نکنید بافت لباس خراب می‌شود و در مدت کوتاهی لباس از بین می‌رود.

لباس‌های بافتنی را چگونه باید شست؟ از چه روشی برای خشک کردن آن‌ها باید استفاده کرد؟ این سوالاتی است که اغلب هنگام شستن لباس‌های بافتنی از خود می‌پرسیم. زیرا در صورتی که این لباس‌ها به روش معمولی، مانند دیگر لباس‌ها شسته شوند احتمالا آب می‌روند، بافت‌شان شل می‌شود و رنگ پس می‌دهند. برای جلوگیری از رنگ پس دادن، خراب شدن و آب رفتن لباس‌های بافتنی  باید اصول شستشوی آنها را رعایت کنید، برای این منظور تگ داخلی آن را بخوانید تا از شستن اصولی آن و دمای مناسب شستشو اطلاع پیدا کنید. اما اگر تگ لباس را قیچی کرده‌اید یا خودتان لباس را بافته‌اید نیز نگران نباشید، در این مطلب روش شستن لباس بافتنی و خشک کردن آن را برای شما شرح خواهیم داد.

روش شستن لباس بافتنی با دست

بهترین روش شستن لباس‌های بافتنی و پشمی که موجب افزایش عمر لباس می‌شود، شستن آن با دست است که مراحل انجام آن به شرح زیر است:

۱- یک ظرف بزرگ تمیز را از آب ولرم با دمای حداکثر ۳۵ درجه پر کنید و به مقدار لازم مایع لباسشویی در آن حل کنید. 
۲- لباس بافتنی را با آرامی در آب قرار دهید و اجازه دهید تا چند دقیقه خیس بخورد.
۳- به وسیله ماساژ دادن لباس و دست کشیدن روی سطح آن، لباس را تمیز کنید. لازم به ذکر است که از چنگ دادن لباس و مالیدن سطح آن به یکدیگر خودداری کنید.
۴- به منظور آبکشی لباس باید آب ظرف را به طور کامل خالی کرده و مجددا با آب تمیز با دمای مشابه جایگزین کنید. سپس با ماساژ دادن آرام و استفاده از آب تمیز آن را آبکشی کنید.
۵- برای خشک کردن لباس به هیچ عنوان لباس را مچاله نکنید، چلاندن لباس باعث بهم ریختن بافت لباس می‌شود. لباس را روی حوله‌ای تمیز پهن کنید و حوله و لباس را باهم لوله کنید. سپس به آرامی حوله را فشار دهید و با این‌کار سعی کنید که رطوبت لباس را به حوله انتقال دهید.
۶- خشک کردن لباس با حوله تنها رطوبت اضافی آن را می‌گیرد و به طور کامل آن را خشک نمی‌کند. بهتر است که پس از این مرحله لباس را برعکس کنید و روی سطح صافی پهن کنید و اجازه دهید تا به طور کامل خشک شود.
چند نکته بسیار مهم

۱- لازم به ذکر است که برای خشک شدن لباس، آن را در معرض نور مستقیم آفتاب یا آتش و گرما قرار ندهید.

۲- شما نمی‌توانید از شوینده‌ای که برای شستن بقیه لباسها استفاده می‌کنید، برای لباس‌های بافتنی نیز استفاده کنید. زیرا حاوی مقادیر زیادی آنزیم‌ است که به پاک شدن لکه‌ها از روی بافت پارچه کمک بسیاری می‌کند. اما باعث قلیایی شدن محیط آب نیز می‌شوند که منجر به خراب شدن بافت لباس‌های پشمی و بافتنی و رنگ دادن آنها می‌گردد. لذا برای شستن لباس پشمی و بافتنی استفاده از شوینده‌های مایع و ملایم در تمیز کنندگی بهتر است و استفاده بیش از حد آن توصیه نمی‌شود.

روش شستن لباس بافتنی با ماشین لباسشویی

در تگ داخلی بعضی لباس‌های بافتنی قید شده که می‌توان برای شستشوی آن از ماشین لباسشویی استفاده کرد. برخی از ماشین‌های لباسشویی پیشرفته مدل شستشوی مخصوصی برای لباس‌های بافتنی دارند که اغلب با نام wool مشخص شده‌اند. اگرچه توصیه ما این است که از شستن لباس‌های بافتنی با لباسشویی خودداری کنید، اما در صورت تمایل می‌توانید از این مدل شستشو استفاده نمایید. در این صورت بهتر است که گزینه خشک‌کن ماشین لباسشویی را غیر فعال کنید.

سخن آخر

در این مقاله روش شستن لباس بافتنی را به شما معرفی کردیم. در صورتی که این موارد رعایت شود، لباس شما ماندگاری بیشتری خواهد داشت و شکل ظاهری خود را به خوبی حفظ می‌کند. شستن بیش از حد لباس می‌تواند عمر آن را کاهش دهد.

منبع : مجله اینترنتی ستاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا