سلامت و تندرستی

معجزه‌ای به نام خنده

خنده و سلامت بدن | کسی هست که از خنده بدش بیاید؟ قطعا خیر! اما آیا می‌دانستید که خندیدن واقعا برای سلامتی مفید است؟ گاهی خنده مثل دارو عمل می‌کند!

خنده علاوه بر سرگرم کردن، برای تناسب اندام هم عالی‌ست. طبق نتایج حاصل از تحقیقات انجام شده، افرادی که هر روز می‌خندند بیشتر عمر می‌کنند. پس کارهای بیهوده را کنار بگذارید و یک فیلم طنز برای خودتان بگذارید و ببینید. خندیدن از ته دل برای قلب بسیار مفید است. در این مقاله با زندگی سالم همراه باشید تا با فواید خنده برای سلامتی آشنا شوید.

1- کمک به سوزاندن کالری و تقویت عضلات

جالب است بدانید که 10 تا 15 دقیقه خندیدن باعث سوزاندن 40 کالری می‌شود. یعنی در صورت تماشای یک فیلم خنده‌دار 90 دقیقه‌ای تا 240 کالری می‌سوزانید.

تابه حال شده انقدر بخندید که دلتان درد بگیرد!؟ خنده به دلیل درگیر کردن دیافراگم و عضلات شکم به تقویت شکم کمک می‌کند. به راحتی می‌توانید این تمرین را هروز انجام دهید.

2- کمک به بهبود حافظه

طبق نظر محققان، خنده برای مغز مفید است. در نتیجه یک تحقیق، افراد مسنی که قبل از تست‌های حافظه فیلم کمدی تماشا کرده بودند، نسبت به افرادی که ساکت بودند و نخندیدند 43.6 درصد در یادآوری حافظه بهتر عمل کردند.

خندیدن برای سلامتی

3- کمک به کاهش کورتیزول

نتایج حاصل از تحقیقات حاکی از آن است که بدن افراد شوخ طبع و افرادی که بیشتر می‌خندند هورمون استرس کورتیزول کمتری ترشح می‌کند.

همانطور که می‌دانید استرس باعث ایجاد تاثیرات منفی بر بدن می‌شود، اما خندیدن با این اثرات منفی مقابله می‌کند. از جمله فواید کاهش هورمون کورتیزول می‌توان به پایین نگه داشتن سطح قند خون و کاهش التهاب در بدن اشاره کرد. هرچه هورمون کورتیزول کمتر باشد روند خواب بهتر است، پس بهتر است قبل از خوابیدن کتاب طنز بخوانید تا خواب‌های شیرین ببینید.

4- محافظت در برابر بیماری‌های قلبی

خندیدن باعث بهبود گردش خون و اکسیژن‌رسانی،افزایش ضربان قلب، فعالیت تنفسی و مصرف اکسیژن می‌شود. این افزایش فعالیت باعث شل شدن عضلات و کاهش فعالیت قلبی عروقی می‌شود؛ در نتیجه ریه‌ها خون را به آرامی پمپاژ کرده و فشار خون کاهش می‌یابد و از بیماری‌های قلبی عروقی پیشگیری می‌شود.

معجزه‌ای به نام خنده

5- افزایش فعالیت سلول‌های کشنده طبیعی

خندیدن با کاهش استرس به بهبود فعالیت سلول‌های کشنده طبیعی، که باعث افزایش مقاومت در برابر بیماری ها و بهبود سلامتی می‌شوند، کمک می‌کند. یوگای خنده یک روش عالی برای کمک به بهبود بیماران سرطانی و افراد مبتلا به اختلالات سیستم ایمنی می‌باشد.

خندیدن علاوه بر فوایدی که برای جسم دارد، برای سلامت روانی نیز بسیار مفید است. خنده به خصوص هنگام وجود بیماری در بدن، می‌تواند باعث تقویت روحیه شود. حتی خنده برای پیشگیری از بیماری‌هایی همچون سرماخوردگی یا آنفولانزا نیز مفید است.

6- کمک به بهبود خلق و خو

سالهاست که یوگای خنده به راهکاری برای بهبود خلق و خو و عزت نفس و در عین حال کاهش اضطراب و افسردگی تبدیل شده است.

لزوما نیازی نیست که از ته دل یا واقعا بخندید، حتی با در آوردن صدای خنده هم می‌توانید از مزایای آن بهره‌مند شوید. فقط با ایجاد صدای خنده “ها-ها-ها” دیافراگم حرکت کرده و خون و اکسیژن شما به گردش در می‌آید.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا