پزشکی و سلامت

تشخیص زودهنگام ۴ نوع سرطان

بسیاری از افرادی که به دلیل سرطان جان خود را از دست می‌دهند را می‌توان با تشخیص زودهنگام این بیماری از مرگ نجات داد. در این مطلب به معرفی ۴ سرطان می‌پردازیم که باید در اولویت انجام آزمایش‌های غربالگری سرطان در سال آینده قرار گیرند.

شاید امروز زمان مناسبی جهت برنامه‌ریزی برای انجام تست‌های غربالگری سرطان باشد. به‌خصوص برای آن دسته از افرادی که پزشکشان توصیه‌هایی برای انجام تست‌های غربالگری سرطان داشته است. منظور از غربالگری سرطان، آن دسته از آزمایش‌هایی است که به جستجوی سرطان پیش از ظهور علائم بیماری در افراد می‌پردازد. بنابراین، غربالگری به تشخیص و شناسایی زودهنگام سرطان و افزایش شانس درمان آن می‌انجامد.
طبق گفته انجمن سرطان آمریکا، تخمین زده‌شده که تقریباً ۶۱۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۸ (تا پایان سال ۲۰۱۸) براثر سرطان جان خود را از دست خواهند داد. اما بسیاری از افرادی که زندگی خود را در اثر سرطان از دست می‌دهند را می‌توان از طریق تشخیص زودهنگام نجات داد.
ازاین‌رو غربالگری سرطان بسیار حیاتی است چراکه در مراحل ابتدایی سرطان، هیچ علائم و نشانه‌هایی از بیماری وجود ندارد و دقیقه این زمان، قابل‌درمان‌ترین زمان سرطان است. دکتر کارمن گوئرا، مأمور علمی و برد ملی انجمن سرطان امریکا و همچنین پروفسور داروهای مرتبط با سرطان در دانشگاه پنسیلوانیا این را گفته است.
پروفسور گوئرا از مردم درخواست دارد تا در مورد دستورالعمل‌های مقابله با سرطان که توسط انجمن‌های علمی سرطان ارائه می‌شود بیشتر بیاموزند. همچنین او معتقد است تست‌های غربالگری برای ۴ نوع سرطان را بایستی در اولویت کارهای خود قرار دهند که در ادامه به معرفی این ۴ سرطان می‌پردازیم.

۱- سرطان سینه

پروفسور گوئرا می‌گوید: زنانی که در سنین ۴۰ تا ۴۴ سالگی قرار دارند و همچنین در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه نیستند، بهتر است شروع به انجام ماموگرافی سالانه کنند. بین ۴۵ تا ۵۴ سال، زنان باید حتماً در هر سال یک ماموگرافی انجام دهند. بعد از ۵۵ سال می‌توانند ماموگرافی را هر دو سال یک‌بار انجام دهند.
بنابراین ازآنجاکه هیچ سقف سنی برای انجام ماموگرافی وجود ندارد، خانم‌ها باید با پزشک خود در مورد انجام تست‌های غربالگری سرطان بعد از ۵۴ سال نیز پرس‌وجو کنند و بدانند که تست غربالگری کدام سرطان برای آن‌ها نیاز است.
پروفسور گوئرا می‌گوید: اگر پزشک این زنان بداند که آن‌ها در طول ۱۰ سال آینده یا بیشتر زنده خواهند بود، بنابراین به‌ احتمال‌ زیاد انجام تست غربالگری را به آن‌ها توصیه خواهد کرد. دکتر گوئرا به این نکته اشاره می‌کند که: حتی افرادی که در سابقه فامیلی و خانوادگی خود هیچ موردی از سرطان سینه ندارند نیز باید از این دستورالعمل استفاده کنند.

گوئرا ادامه می‌دهد: حقیقت این است که بیش از ۹۰درصد از موارد سرطان سینه در افرادی رخ می‌دهد که هیچ سابقه خانوادگی در ابتلا به سرطان سینه نداشته‌اند. او می‌گوید: «بسیاری از بیماران به من گفته‌اند که حین خودآزمایی یا آزمایش توسط خود، هیچ‌گونه توده‌ای در سینه خود حس نکرده‌اند بنابراین فکر کرده‌اند که هیچ نیازی به انجام آزمایش و غربالگری ندارند.» درواقع ماموگرافی تومورهایی که توسط خودآزمایی یا آزمایش توسط خود یا حتی آزمایش‌های کلینیکی قابل‌شناسایی و تشخیص نیستند را شناسایی می‌کند.

گفتنی است برخی از سرطان‌های سینه در اندازه مژه چشم رخ می‌دهند و طبیعی است که چنین اندازه‌ای به‌راحتی قابل‌شناسایی نیست. این چیزی است که ماموگرافی تشخیص می‌دهد یعنی چیزی که افراد با آزمایش‌های ساده و معمولی قادر به تشخیص آن نیستند.
زنانی که احتمال ابتلای آنان به سرطان سینه بر اساس سابقه خانوادگی، سابقه ژنتیکی یا دلایل دیگر مثل جهش ژنتیکی از قبیل BRCA1 و یا BRCA2 زیاد است، باید با پزشک خود در رابطه با گزینه‌های غربالگری مشورت کنند.

۲- سرطان دهانه رحم

تمامی زنان باید غربالگری سرطان دهانه رحم را از سن ۲۱ سالگی شروع کنند. بین سنین ۲۱ تا ۲۹ سالگی، غربالگری باید با آزمایش پاپ اسمیر یا نمونه‌برداری از سلول‌های دهانه رحم هر ۳ سال یک‌بار انجام بگیرد. در ۳۰ سالگی و تا رسیدن به ۶۵ سالگی آزمایش پاپ اسمیر هر ۵ سال یک‌بار باید انجام پذیرد و بهتر است خانم‌ها در این دوره مورد آزمایش HPV نیز قرار گیرند.

۳- سرطان ریه

شاید برایتان جالب باشد بدانید که سرطان ریه، افراد بیشتری را نسبت به مجموع افراد کشته‌شده توسط سرطان سینه، سرطان کولون و سرطان پروستات به مرگ می‌کشاند. غربالگری سرطان ریه شامل یک سی‌تی‌اسکن دوز پایین از سینه برای افرادی که بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند می‌شود.
توصیه‌ها حاکی از این است افرادی که در سنین ۵۵ تا ۷۴ سالگی قرار دارند و کسانی که در حال حاضر مواد دخانی استعمال می‌کنند یا در گذشته استعمال می‌کرده‌اند و در ۱۵ سال اخیر ترک کرده‌اند به انجام تست‌های غربالگری بپردازند.
گوئرا توضیح می‌دهد که مصرف سیگار این افراد باید حدوداً ۳۰ سال بسته یا بیشتر بوده باشد. منظور از ۳۰ سال بسته، مصرف روزانه یک بسته سیگار برای ۳۰ سال یا مصرف نیم‌بسته سیگار به طول ۶۰ سال است. او علاوه بر آزمایش‌های غربالگری برای این افراد، توصیه می‌کند که به استعمال سیگار پایان دهند.
گوئرا می‌گوید: میزان استعمال سیگار از زمان انتشار عمومی گزارش‌های جراحی از سال ۱۹۶۴ کاهش یافته است. او معتقد است این اتفاق آغازی بود برای افزایش آگاهی از آسیب‌ها و صدمات استعمال سیگار و تحقیقات عمومی بسیاری بر روی سلامتی و همچنین سرمایه‌گذاری برای پایان دادن و توقف مصرف سیگار.

مجله اینترنتی زندگی سالم

حمید عبادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا