پزشکی و سلامت

بیماران مبتلا به صرع نباید بارداری های ناخواسته داشته باشند

یک نورولوژیست:

 

یک نورولوژیست گفت : عوارض مصرف برخی از داروها در دوران بارداری و بدون مشورت با پزشک میتواند منجر به عقب افتادگی ذهنی و بدشکلی های مادرزادی شود.

دکتر ساناز احمدی استادیار بیمارستان سینا دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه بیماران مبتلا به صرع نباید بارداری های ناخواسته داشته باشند گفت : این بیماران باید به طور مداوم تحت نظر پزشک بوده و با اجازه پزشک اقدام به بارداری نمایند.

 

وی با اشاره به اینکه  برای این بیماران در دوران بارداری نباید از داروهای ترکیبی استفاده شود تصریح کرد : این بیماران باید با برنامه ریزی و تحت نظر پزشک اقدام به حاملگی نمایند.

 

این نورولوژیست با تاکید به اینکه به طور کلی بیماران مصروع اگر تحت نظر پزشک باشند می توانند باردار شوند ادامه داد :  مصرف برخی از داروها در بیماران مصروع می تواند عوارضی در پی داشته باشد که برای کاهش این عوارض حتما باید پزشک اجازه بارداری و یا شیردهی بدهد.

 

وی تصریح کرد : عوارض مصرف برخی از داروها در دوران بارداری و بدون مشورت با پزشک میتواند منجر به عقب افتادگی ذهنی و بدشکلی های مادرزادی شود که دراین راستا لازم است مادران مبتلا به صرع ماهیانه تحت بررسی های مرتب پزشک بوده و علاوه بر معاینه توسط پزشک ، در مواردی با تجویز پزشک آزمایشهای خاص بدهند.

 

دکتر احمدی ادامه داد: داروهای دوره بارداری و یا شیردهی نباید خودسرانه تغییر یافته و با قطع شوند و حتما باید مصرف این داروها ادامه یابد چرا که تشنج ها برای بچه ضرر داشته و حتی ضرر ان بیشتر از داروهای مصرفی می باشد.

 

وی با بیان اینکه داروهای ضد تشنج نباید در ماههای دوم و سوم بارداری تغییر یابد گفت : باید همان داروی قبلی را با مقدار صحیح ادامه دهیم  خاطرنشان کرد : دارو در دوران بارداری نسبت به قبل از بارداری باید تغییر یاید و متناسب با شرایط و تغییرات بدن بیمار باشد .

 

 

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا