پزشکی و سلامت

برآمدگی پلک یا شالازیون

علل و عوامل خطر گل مژه و شالازیون

شالازیون چیست؟

برآمدگی پلک یکی دیگر از توده‌های لبه پلک است که در ابتدا تظاهری شبیه گل‌مژه دارد. شالازیون برجستگی کوچکی در لبه پلک در زیر پوست است که در اثر انسداد مجرای خروجی غدد ترشح‌کننده چربی پلک و تجمع مواد ترشح شده در غده ایجاد می‌شود. شالازیون ممکن است در ابتدا ملتهب باشد و باعث ایجاد درد و قرمزی شود که در این حالت شبیه گل مژه‌است.

اما پس از مدتی درد و قرمزی فروکش می‌کند و توده متورمی در لبه پلک باقی می‌ماند. اندازه این برجستگی ثابت نیست و ممکن است به تدریج بزرگتر یا کوچکتر شود. معمولاً شالازیون از ابتدا فقط به صورت یک توده برجسته ظاهر می‌شود و با درد و قرمزی همراه نیست.

برآمدگی پلک معمولاً مشکل چشمی مهمی ایجاد نمی‌کند و پس از چند هفته تا چند ماه خود به خود کوچک می‌شود و از بین می‌رود. استفاده از کمپرس گرم (روزی ۳–۲ بار و هر بار ۵–۱۰ دقیقه) با استفاده از حوله تمیز و ماساژ ملایم ممکن است به باز شدن مجرای غده چربی کمک کند و باعث بهبود سریعتر شالازیون شود.

نشانه های برآمدگی پلک یا شالازیون

نشانه های معمول برآمدگی پلک یا شالازیون عبارتند از:

 • رشد تدریجی
 • حساسیت به نور
 • یک تکه روی پلک پایینی و یا بالا به آهستگی افزایش می یابد.
 • سوزش خفیف یا پاره شدن
 • تاری دید یا کم بینایی، به ویژه اگر اندازه آن به اندازه کافی بزرگ باشد که بتواند در مقابل چشم قرار بگیرد

برآمدگی پلک یا شالازیون در برابر گل مژه

به علت شباهت های ظاهری، گاهی مردم گل مژه را با برآمدگی پلک یا شالازیون آشتباه می گیرند. گل مژه نیز یک برآمدگی کوچک است که می تواند در اطراف چشم گسترش یابد. اگر چه افراد اغلب به طور متناوب از دو اصطلاح در کنار هم استفاده می کنند، اما آن ها در واقع به انواع مختلف جراحات اشاره دارند.

برآمدگی پلک یا شالازیون، ناشی از یک غده چربی مسدود شده است، در حالیکه گل مژه نشان دهنده یک غده آلرژی یا فولیکول مو است. با این حال، گاهی اوقات برآمدگی پلک یا شالازیون می تواند به یک گل مژه تبدیل شود.

دو نوع گل مژه وجود دارد:

گل مژه خارجی: این نوع، در پایه مژه رخ می دهد و معمولا از یک عفونت در فولیکول مو حاصل می شود.

گل مژه داخلی: این نوع در داخل پلک ایجاد می شود و به علت بروز عفونت در یک غده چربی ایجاد می شود.

تفاوت قابل ملاحظه ی بین برآمدگی پلک یا شالازیون و گل مژه این است که برآمدگی پلک یا شالازیون بدون درد است اما گل مژه معمولا بسیار دردناک است و ممکن است باعث ایجاد زخم و ناراحتی چشم شود.

سایر علائم گل مژه می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تورم پلک
 • جوش کوچک، که ممکن است حاوی چرک باشد
 • پوسته پوسته شدن در امتداد لبه پلک
 • حساسیت به نور
 • وجود آب در چشم

اکثر گل مژه ها اغلب تا سه روز و تا زمانی که چرک ها خارج شوند، بزرگ می شوند. بهبود آنها معمولا حدود یک هفته طول می کشد.

علل و عوامل خطر گل مژه و شالازیون

برآمدگی پلک یا شالازیون معمولا در افراد مبتلا به بیماری های التهابی رخ می دهد که این نوع بر روی چشم یا پوست تاثیر می گذارد. برخی از این بیماری ها عبارتند از:

 • بلفاریت مزمن
 • آکنه راسا سایا
 • درماتیت روده ای

کم تر پیش می آید که برآمدگی پلک یا شالازیون به علت بیماری ملتحمه ویروسی که نوعی از عفونت چشم است، ایجاد شود.افرادی که قبلا به گل مژه یا برآمدگی پلک یا شالازیون مبتلا شده اند، در آینده نیز خطر ابتلا به برآمدگی پلک یا شالازیون در آن ها بیش تر است.

سایر عوامل خطر برای برآمدگی پلک یا شالازیون عبارتند از:

 • عفونت های ویروسی
 • بیماری سل
 • سرطان پوست
 • دیابت

درمان خانگی برآمدگی پلک یا شالازیون

برآمدگی پلک یا شالازیون معمولا نیاز به درمان زیادی ندارد و در عرض چند هفته و به صورت خود به خود ناپدید می شود. در عین حال، مهم است که از فشار دادن برآمدگی پلک یا شالازیون اجتناب شود، زیرا این کار می تواند خطر ابتلا به عفونت چشم را افزایش دهد.

با این حال، راه های مختلفی برای بهبود تخلیه و سرعت بخشیدن به روند بهبود وجود دارد. این درمان ها شامل موارد زیر هستند:

کمپرس گرم

کمپرس گرم به عنوان یکی از درمان های خانگی موثر و کمک کننده برای درمان برآمدگی پلک یا شالازیون در نظر گرفته می شود. گرما باعث افزایش زهکشی غده می شود و گردش خون را به مناطق آسیب دیده افزایش می دهد. علاوه بر این، کمپرس گرم نیز به کاهش تورم و درد کمک می کند.

قرار دادن یک کمپرس گرم بر روی چشم آسیب دیده می تواند به نرم کردن مجاری غده های چربی مسدود شده کمک کند. این کار به مجاری کمک می کند تا به طور موثر باز و تخلیه شوند، که این مسئله می تواند باعث تسکین التهاب شود.

دستورالعمل:

یک پارچه نرم و تمیز یا پنبه را در یک کاسه آب گرم خیس کنید.هر مایع اضافی را از آن بگیرید.برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پارچه یا پد مرطوبه را روی پلک قرار دهید.برای حفظ حرارت آن را مرتبا خیس کنید.این کار را چند بار در روز تکرار کنید تا تورم کاهش یابد.این درمان را حداقل ۳ بار در روز تکرار کنید تا به صورت کامل درمان شوید.

ماساژ ملایم

هر روز به مدت چند دقیقه پلک ها را به آرامی ماساژ دهید. این کار به تخلیه مجاری چربی کمک می کند.برای کاهش خطر عفونت، قبل از انجام این کار اطمینان حاصل کنید که دست ها تمیز هستند.هنگامی که برآمدگی پلک یا شالازیون شروع به تخلیه می کند، منطقه را تمیز نگه دارید و از دست زدن به آن به وسیله دست خالی خودداری کنید.

داروهای بدون نسخه

تعدادی از محصولات بدون نسخه وجود دارند که می توانند به درمان برآمدگی پلک یا شالازیون یا گل مژه کمک کنند. این محصولات ممکن است باعث تحریک، جلوگیری از عفونت و سرعت بخشیدن به روند بهبودی شود.

برخی از این محصولات شامل پماد، محلول ها و پدهای چشمی پزشکی هستند. یک داروساز می تواند در این خصوص به شما مشاوره دهد.

کدو تلخ

کدوی تلخ به عنوان یکی از بهترین درمان های خانگی برای درمان برآمدگی پلک یا شالازیون شناخته می شود. کدوی تلخ شامل ویژگی هایی است که به مقابله موثر با برآمدگی پلک یا شالازیون کمک می کنند. در اصل، این درمان به تمیز کردن پوست از داخل کمک می کند.

دستورالعمل:

یک تکه کدوی تلخ را برش دهید و سپس آن را به مدت ۱۵ دقیقه روی برآمدگی پلک یا شالازیون قرار دهید. علاوه بر این، شما می توانید یک فنجان چای با استفاده از کدو تلخ آماده کنید و هر روز آن را با معده خالی بنوشید. می توانید نمک به آن اضافه کنید تا آن را خوش مزه تر کنید.

شیر

یک درمان خانگی دیگر برای درمان برآمدگی پلک یا شالازیون، که نمی توان آن را از دست داد، شیر است. شیر حاوی اثرات آرامش بخش است که به مقابله با تورم و درد ناشی از برآمدگی پلک یا کیست شالازیون کمک می کند.

دستورالعمل:

شما می توانید از شیر سرد برای شستشوی چشم خود استفاده کنید. اگر از شیر گرم شده استفاده کنید، به سرعت نتیجه را مشاهده می کنید.

یک جایگزین دیگر آن است که یک تکه نان را در شیر گرم فرو کنید و در حدود ۱۰ دقیقه آن را روی برآمدگی پلک یا شالازیون قرار دهید تا عفونت و چرک ترشح شود. از یک توپ پنبه برای پاک کردن برآمدگی پلک یا شالازیون استفاده کنید و از یک پماد ضد عفونی کننده برای منطقه آسیب دیده استفاده کنید.

آلوئه ورا

این یک درمان موثر دیگر برای برآمدگی پلک یا شالازیون است. آلوئه ورا حاوی خواص ضد التهابی است که به کاهش تورم، قرمزی و التهاب کمک می کند. به علاوه آلوئه ورا حاوی خواص ضد باکتری است تا عفونت را درمان کند.

دستورالعمل:

دو راه برای استفاده از آلوئه ورا برای درمان برآمدگی پلک یا شالازیون وجود دارد. اول اینکه شما می توانید ژل آلوئه ورا تازه را مستقیما روی برآمدگی پلک یا شالازیون بمالید. بگذارید برای حدود ۱۵ دقیقه بماند. آن را با آب ولرم بشویید. این فرآیند را چند بار در روز در عرض یک هفته تکرار کنید.

دوم، یک توپ پنبه را در ژل آلوئه ورا برای ۵ دقیقه خیس کنید. آن را برای ۲۰ دقیقه به برآمدگی پلک یا شالازیون بمالید. این فرآیند را هر دو ساعت یکبار برای یک هفته تکرار کنید.

برگ نعنا

برگ های نعناع دارای خواص ضد عفونی کننده و ضد باکتری هستند در نتیجه یکی از بهترین درمان های خانگی برای درمان برآمدگی پلک یا شالازیون هستند. استفاده از برگ های نعناع به تسکین درد و تورم ناشی از برآمدگی پلک یا شالازیون کمک می کند.

هم چنین برگ های نعناع به مقابله با عفونت و ورم کمک می کنند. علاوه بر این، احساس سرمایش برگ های نعناع به مقابله با احساس تحریک کنندگی کمک می کند. خواص ضد التهاب برگ های نعناع به تسکین تورم کمک می کند.

دستورالعمل:

یک مشت برگ نعناع خرد کرده و سپس آن را بر روی قسمت های آسیب دیده بمالید. بگذارید حدود پنج دقیقه بماند. پس از آن با آب ولرم شستشو دهید.

روغن کرچک

روغن کرچک شامل مقدار زیادی از خواص ضد التهابی است. آلوئه ورا به کاهش درد و التهاب ناشی از کیست شالازیون کمک می کند. روغن کرچک یک درمان موثر دیگر برای درمان برآمدگی پلک یا شالازیون است. شما می توانید از آن برای درمان کیست شالازیون به راحتی در خانه استفاده کنید.

دستورالعمل:

کمپرس آب گرم را برای ۵ دقیقه روی پلک بیمار قرار دهید. بعد از این، مقداری روغن کرچک را بر کیست شالازیون با استفاده از یک پنبه قرار دهید. این روند را دو بار در روز برای یک یا دو هفته تکرار کنید تا بهبودی کامل به دست آورید.

یک تکنیک دیگر برای درمان کیست شالازیون با استفاده از روغن کرچک، با تهیه یک خمیر کلفت با استفاده از نصف قاشق چای خوری زردچوبه با مقدار کافی روغن کرچک است. قبل از اعمال این خمیر به مناطق متاثر، کیست را با آب گرم بشویید.

خمیر را برای حدود ۱۵ دقیقه روی کیست بگذارید و سپس با آب ولرم بشویید. این فرآیند را حداقل سه بار در روز تکرار کنید تا وقتی که از کیست خلاص شوید.

چای سبز کیسه ای

استفاده از کیسه های چای سبز نیز برای درمان کیست شالازیون بسیار محبوب است. چای سبز همچنین به کاهش التهاب و درد مربوط به کیست شالازیون کمک می کند. اندازه کیست را نیز کاهش می دهد. این به خاطر قدرت شگفت انگیز ضد التهاب چای سبز است. علاوه بر این، چای سبز هم سرشار از اسیدتانن است که به خروج عفونت از پلک کمک می کند.

دستورالعمل:

یک کیسه چای سبز را به مدت حداقل ۵ دقیقه در آب گرم قرار دهید. بعد از این، کیسه چای را بردارید و آب اضافی را فشار دهید. کیسه چای مرطوب را در محل آسیب دیده از کیست تا حدود ۱۰ دقیقه قرار دهید. این روش را ۵ تا ۶ بار در روز و یا هر سه ساعت برای رهایی کامل انجام دهید.

اگر با این حال، از کیست شالازیون با استفاده از این درمان ها راحت نشدید، بهتر است با یک متخصص مشورت کنید تا از بدتر شدن بیماری جلوگیری کنید.

مواردی که باید از آن ها اجتناب کرد

برای جلوگیری از ناراحتی یا تحریک بیشتر، بهتر است تا زمانی که برآمدگی پلک یا شالازیون بهبود می یابد، از انجام آرایش چشم یا استفاده از لنزهای تماسی خودداری کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر برآمدگی پلک یا شالازیون بعد از یک ماه بهبود نیابد یا تخلیه نشود، فرد باید با یک متخصص چشم صحبت کند.متخصص مراقبت های بهداشتی در مورد علائم سؤال می کند و منطقه را برای یافتن مشکلات دیگر بررسی می کند. آنها همچنین ممکن است قرص های ضد التهابی چشم یا پماد تجویز کنند تا میزان ناراحتی را کاهش و سرعت بهبودی را افزایش دهند.

برای برخی افراد، پزشک ممکن است برای کاهش تورم تزریق استروئیدی را انجام دهد. این بستگی به محل، اندازه و تعداد برآمدگی های پلک، دارد.اگر علائم عفونت باکتریایی وجود دارد، پزشک ممکن است یک دوره مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی را تجویز کند.

عمل جراحی برآمدگی پلک یا شالازیون

برای یک فرد مبتلا به برآمدگی پلک یا شالازیون شدید یا مداوم، پزشک ممکن است برای تخلیه آن، عمل جراحی را توصیه کند. این جراحی معمولا در دفتر پزشک و با استفاده از بیهوشی موضعی انجام می شود.

گاهی اوقات ممکن است برآمدگی پلک یا شالازیون مجددا رخ دهد. اگر این اتفاق بیافتد، پزشک ممکن است بیوپسی برآمدگی را انجام دهد.بیوپسی شامل برداشتن نمونه کوچکی از بافت است که پزشک برای یافتن علائم یک بیماری جدی تر مورد بررسی قرار می دهد.

پیشگیری از برآمدگی پلک یا شالازیون

تمیز کردن روزانه اطراف چشم می تواند به جلوگیری از توسعه یا تکرار آن کمک کند.استفاده از پوشش پلک یا پاک کردن به وسیله پاک کننده ها به جلوگیری از مسدود شدن غدد چربی کمک می کند.

نکات دیگر موثر در پیش گیری از برآمدگی پلک یا شالازیون عبارتند از:

 • عدم مالش چشم ها
 • مطمئن شوید که قبل از لمس چشم ها، دست ها تمیز هستند.
 • محافظت از چشم ها در برابر غبار و آلودگی هوا، با استفاده از عینک آفتابی در هنگام قرار گیری در معرض نور خورشید
 • تعویض ۶ ماه یکبار لوازم آرایشی، برای جلوگیری از رشد باکتری

خلاصه

برآمدگی پلک یا شالازیون یک برآمدگی بدون درد است که می تواند بر روی پلک ایجاد شود.اگر چه برآمدگی پلک یا شالازیون می تواند موجب عصبانیت و ناراحتی شود، اما بی ضرر است و معمولا در عرض چند هفته از بین می رود. گاهی اوقات ممکن است که برآمدگی پلک یا شالازیون آلوده شده و به گل مژه تبدیل شود.

اگر اطراف چشم به طور خاص متورم شده و یا دارای درد باشد، یا اگر برآمدگی پلک یا شالازیون به درمان خانگی پاسخ ندهد، باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.تمیزکردن روزانه چشم به جلوگیری از تکرار مجدد این مشکل کمک می کند.

منبع : مجله اینترنتی دلگرم

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا