آشپزی و آشپزخانه

افطاری به سبک مردم ترکیه

افطار یکی از مراسم مهم و معنوی در ترکیه است که هر ساله در ماه مبارک رمضان مانند دیگر کشورهای اسلامی برگزار می‌شود.

این مراسم به‌عنوان یک فرصت برای اتحاد و همبستگی مردم ترکیه به شمار می‌آید و نشان‌دهنده ارزش‌ها و فرهنگ این کشور است. یکی از جذابیت‌های افطار در ترکیه، غذاهای سنتی و خوشمزه‌ای است که در این مراسم پخته و سرو می‌شود.

در ادامه بعضی از غذاهای معروف مردم ترکیه برای افطار را در «زندگی سالم» معرفی می کنیم:

قورمه

یکی از غذاهای معروف ترکیه که به‌عنوان یک غذای اصلی در افطار مورداستفاده قرار می‌گیرد، قورمه است. قورمه یک غذای پرطرف‌دار و خوشمزه است که با گوشت گوسفند یا گوشت مرغ، سبزی‌ها و ادویه‌های مخصوص ترکیه تهیه می‌شود. این غذا با نان یا برنج سرو شده و با یک لیوان آب‌میوه تازه مصرف می‌شود.

چی کوفته

چی کوفته

یکی از بهترین غذاهای ماه رمضان از دوران عثمانی، چی کوفته است. این غذا از گوشت خام در ترکیب با بلغور پخته می‌شود.

نخودپلو

نخودپلو

برای تهیه این غذا، برنج و نخود و گاهی تکه‌های مرغ سرخ شده را به‌صورت لایه‌لایه روی همدیگر می‌ریزند. نخودپلو یک غذای خیابانی بوده و در تمام طول سال نیز فروخته می‌شود.

کباب

کباب نیز یک غذای حاضر در افطار ترکیه است که با گوشت چرخ‌کرده و چرخ‌کرده‌ای خاص تهیه می‌شود. این غذا با نان‌خامه‌ای و سالاد ترکیه سرو می‌شود و با آبلیمو تازه مصرف می‌شود.

تاویک پلو

تاوک پیلاو

تاوک پیلاو به‌عنوان غذای اصلی هنگام افطار سرو می‌شود. تاوک پیلاو همان ته‌چین مرغ ما ایرانی‌هاست. کنار برنج و سینه مرغ سبزیجاتی مانند گشنیز نیز گذاشته می‌شود.

پلو با سس

پلو نیز یک غذای سنتی ترکیه است که در افطار بسیار محبوب است. پلو با برنج، گوشت، سبزیجات و ادویه‌های خاص تهیه می‌شود و با سس‌های خوشمزه مانند راسته سس سرو می‌شود. این غذا با نان یا سالاد ترکیه به همراه آبلیمو تازه تقدیم می‌شود.

دلمه برگ مو

یاپراک سارماسی را در همه فصول می‌توانید پیدا کنید. یاپراک سارماسی همان دلمه برگ مو ما است.

مانتی ترک

مانتی

مانتی مکعب‌های بسیار کوچک خمیری هستند که با گوشت چرخ‌کرده پر می‌شوند. بعد از جوشاندن در آب، همراه ماست و سسی متشکل از روغن، پاپریکا، سیر و نعناع، سرو می‌شود.

ایچلی کوفته

این غذا از غذاهای سنتی ترکیه است که از بلغور درست می‌شود. مواد میانی آن را گوشت چرخ‌کرده، پیاز، جعفری هستند.

حلوا

حلوا نیز یک دسر خوشمزه و سنتی ترکیه است که در افطار به‌عنوان دسر پایانی سرو می‌شود. حلوا با آجیل، شیرین‌کننده‌ها و عسل تهیه می‌شود و با چای ترکیه گرم سرو می‌شود.

غذاهای سنتی ترکیه در افطار نقش بسیار مهم و جذابی دارند و به‌عنوان بخش حائز اهمیت و جذاب این مراسم شناخته می‌شوند. این غذاها نشان از فرهنگ و هنر پخت‌وپز ترکیه دارند و باعث شادابی و خوشحالی در این مراسم معنوی می‌شوند.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا