فرهنگ و هنر

از کلینیک زیبایی نیوشا ضیغمی زیبارویان به سینما سرازیر می‌شوند؟!

نیوشا ضیغمینیوشا ضیغمی: سینما عرصه‌ای است که با چهره بازیگرانش تغذیه می‌شود. اگر این چهره به هر طریق و طی مدت زمانی دگرگون شود، دیگر سینما خود را مسوول بیکاری و شکست بازیگرش نمی‌داند. خیلی از چهره‌های سینمایی هستند…

نیوشا ضیغمی علت افتتاح کلینیک زیبایی‌اش را توجه به پوست خصوصا توجه بازیگران به پوست‌شان به‌خاطر آسیب‌های ناشی از گریم‌های طولانی‌مدت و سنگین و … دانست. ضیغمی که خود دانش‌آموخته رشته روانشناسی دانشگاه شهیدبهشتی است در گفت‌وگویی با «حاشیه» درباره کلینیکش و افتتاح مکانی پزشکی به‌عنوان مشغله دومش صحبت کرد.

چه شد که به فکر افتتاح کلینیکی مخصوص پوست و زیبایی افتادید؟
پیش از این، کلینیک زیبایی و سلامت پوستی تاسیس کرده بودم که متاسفانه به‌دلیل بی‌فکری و بی‌مسوولیتی پزشکی که در این کلینیک با ما همکاری می‌کرد، تعطیل شد. از این پزشک به مراجع قانونی طرح شکایت کردم و هنوز هم پیگیر شکایت هستم. در هر صورت آن مرکز تعطیل شد و بعد از وقفه‌ای که در این میان ایجاد شد، تصمیم گرفتم کلینیک «آدونیس» را تعطیل کرده و کلینیک جدیدی با نام موقتی «نیوشا» راه‌اندازی کنم. در این دو‌سال‌ونیم که وارد این حرفه شده‌ام، متوجه علاقه‌ام به این کار شدم. در کل مقوله سلامت و زیبایی خیلی به حرفه ما مربوط می‌شود. از سویی خیلی‌ها نیز تشویقم کرده و از ابتدا در این‌باره با من همکاری کردند.

شما این کلینیک را به‌عنوان حرفه دوم خود راه‌اندازی کردید. چه لزومی دارد که بازیگران حرفه دومی برای خود پس از بازیگری درنظر می‌گیرند؟
متاسفانه یا خوشبختانه برای بازیگران به‌خصوص بازیگران زن امنیت شغلی در سینمای کشور ما وجود ندارد. کسی که قرار است زندگی‌اش را از طریق حرفه‌اش اداره کند، مورد ناملایمتی از سوی صاحبان این حرفه، مخصوصا خود سینما قرار می‌گیرد. با توجه به این موارد لازم است شرایطی برای درآمد خود درنظر گیرد و شغل دومی انتخاب کند. در حرفه ما نیز زنان و مردان زیادی به شغل دوم روی می‌آورند. از آنجایی که سینمای ایران مدام درگیرد رکود‌ می‌شود، بازیگران خود را نیز درگیر رکودهای خواسته‌وناخواسته خود می‌کند.

حال آنکه سینما عرصه‌ای است که با چهره بازیگرانش تغذیه می‌شود. اگر این چهره به هر طریق و طی مدت زمانی دگرگون شود، دیگر سینما خود را مسوول بیکاری و شکست بازیگرش نمی‌داند. خیلی از چهره‌های سینمایی هستند که دل‌شان نمی‌خواهد برخی کارهای پیشنهادشده را بپذیرند اما به‌دلیل مشکل مالی به آن تن داده و حق انتخاب را از خودشان سلب می‌کنند در حالی که با امنیت شغلی که حرفه دوم‌شان برای‌ آنان ایجاد می‌کند، می‌توانند برای خود حق انتخاب قائل شده و مشکل مالی را از خود دور کنند.

مشکل‌تان با دکتر کلینیک «آدونیس» چه بود؟ آیا شکایت‌هایی از سوی مراجعه‌کنندگان هم به شما می‌شد؟
اساسا تنها این نبود. اخلاق و شرافت حرفه‌ای اصلی‌ترین مبحث در هر کاری به‌شمار می‌رود. متاسفانه ایشان با اینکه پزشک بودند، به‌راحتی اخلاقیات را زیر پا می‌گذاشتند. در مواردی با این قضیه مواجه شده بودم که از موادی در کارش استفاده می‌کند که مرغوب نبودند و حاضر بودند از هر طریقی کسب درآمد کنند. از طرفی مشکل شراکت نیز بین‌مان پیش آمد و به‌خاطر مشکلاتی که به وجود آورده بودند، نتوانستم کار را با او ادامه دهم. خیلی سعی کردم موضوع را با مذاکره و صحبت حل کنم که نشد.

از دوستان هنرمندتان و هنرپیشگان، کسی به کلینیک شما مراجعه کرده است؟
بله، مرکز قبلی هم دوستانم می‌آمدند اما این مرکز تازه عیدقربان افتتاح شده و شنبه آتی کار خود را تازه به‌صورت رسمی آغاز خواهد کرد.

رضا رویگری می‌گفت او جرقه این کار را در ذهن شما روشن کرده است. درست است؟
بله، با آقای رویگری در فیلم «زمهریر» هم‌بازی بودیم. ایشان گفتند به مرکزی زیبایی و پوستی مراجعه می‌کنند که خیلی کارش خوب است. پیش از این من به مراکز دیگری مراجعه کرده بودم اما به این مرکز که سر زدم خیلی راضی بودم. این مرکز به‌نوعی پاتوق هنرمندان است. هنرمندان به‌علت گریم‌های طولانی‌مدت و سنگین خیلی آسیب می‌بینند و نیاز است که به پوست خود رسیدگی کنند. پوست و سلامت بازیگر روی حرفه‌اش بسیار تاثیرگذار است. این بود که به فکر تاسیس و راه‌اندازی مرکزی با این کارکرد افتادم. جرقه نخست این اتفاق را ایشان در ذهنم روشن کرد.

قرار است چه کارهایی در این مرکز انجام دهید؟ آیا جراحی‌های زیبایی نیز بخشی از کار این کلینیک خواهد بود؟
فکر کنم سلامت پوست، مو و بدن در کنار زیبایی مساله مهمی است که باید به آن توجه شود. تمامی خدمات بدن، صورت، پوست و مو و به‌طور کلی زیبایی در این مرکز انجام می‌شود، البته به استثنای هرنوع جراحی. در این کلینیک خلاف برخی کلینیک‌ها هیچ نوع جراحی صورت نمی‌گیرد. دستگاه‌های بسیار پیشرفته و نوین پزشکی در مجموعه وجود دارد که توسط تیم قوی پزشکی به کار گرفته می‌شود. از متخصصان زیبایی دهان و دندان گرفته تا جراحان زیبایی، لیپولیز، کاشت مو و … دعوت به مشارکت شده است تا با هم تبادل همکاری داشته باشیم.

این امکان وجود دارد خیلی‌ها به این امید که از طریق مراجعه به کلینیک شما وارد دنیای بازیگری شوند، به کلینیک شما مراجعه کنند. چه جوابی برای این مراجعه‌کنندگان دارید؟
سینما همیشه حرفه جذابی بوده است، مخصوصا برای جوان‌ترها. شاید کمتر کسی پیدا شود که در سنین جوانی آرزوی هنرپیشگی یا فوتبالیست‌شدن را در سر نپرورانده باشد. این میلی غریزی به دیده‌شدن در همه وجود دارد ولی سینما هنر راحتی نیست و بهتر است بگویم حرفه سختی است اما نه‌تنها من بلکه همه همکارانم اگر استعدادی در این زمینه در اطراف خود ببینند، بی‌شک او را به سینما و دوربین معرفی خواهند کرد ولی علاقه‌مند بودن به هنرپیشگی صرفا به درد سینما نمی‌خورد. سینما مطالعه و تلاش می‌خواهد. اگر این فرد انسان بااستعدادی باشد، من و دوستانم بی‌شک او را معرفی خواهیم کرد. سینمای ما بازیگر کم دارد اما صرفا علاقه‌مند‌بودن هم برای این کار کافی نیست.

پس می‌توان امیدوار بود با آغاز به کار این کلینیک، خیل عظیمی از زیبارویان به سینما سرازیر شوند؟
فکر می‌کنم سینما هم به جز زیبایی آن درونی می‌خواهد. اگر هنرمند این آن دورنی را داشته باشد حتما به نتایج خوبی در کارش می‌رسد. در علم پزشکی همه‌چیز با سرعت باورنکردنی در حال تغییر و تحولات است. هر ماه دستگاه‌های جدیدی به بازار می‌آیند که باعث می‌شوند آدم‌ها در سنین 70-60 سالگی نیز زیبا به‌نظر برسند و جوان و سالم باشند. از طرفی به‌شدت با تزریق چربی و ژل و دفورمه‌کردن چهره مخالفم و معتقدم باید به فکر سلامت پوست بود. این موارد زیاد مربوط به سلامت پوست نمی‌شود و بیشتر بیزینس است که در موارد کاری ما نیز قرار نمی‌گیرند. من متنفرم از اینکه همه در خیابان شبیه هم شده‌اند و یک شکل به‌نظر می‌رسند. اگر ایراد بدی در چهره باشد باید با جراحی برطرف کرد اما اغراق در هر چیز نامطلوب است.

تنها همین کلینیک را دارید و شعبه‌ای از آن افتتاح نخواهید کرد؟
متاسفانه پیش از این نیز در برخی موارد بوده که از اسم من برای تبلیغات موسسات و کلینیک‌های مختلف استفاده شده که هیچ‌یک از آنها مورد تایید شخص من نبوده و کلینیک ما در هیچ‌یک از شهرهای کشور شعبه‌ای نداشته و اکنون نیز ندارد.

منبع: namehnews.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا