پزشکی و سلامت

ارزش غذایی گوشت گاو علف خوار

طبق نتایج یک مطالعه که در California State University’s College of Agriculture انجام شده، گوشت گاو تغذیه شده با چمن، شامل اسیدهای چرب امگا  ۳ و اسید لینولئیک (CLA) بیشتری از گوشت گاو پرورشی است. گوشت گاو تغذیه شده با چمن، یکی از بهترین مواد غذایی غنی از پروتئین، ویتامین A، ویتامین E و آنتی اکسیدان های مبارزه کننده با سرطان است. CLA یک اسید چرب غیر اشباع قوی است که ما باید آن را از طریق رژیم های غذایی به دست آوریم. این اسید چرب به مبارزه با سرطان کمک می کند و باعث کاهش وزن و ایجاد عضله می شود.

در ادامه این مطلب می خواهیم خواص مصرف گوشت گاو تغذیه شده با علف های طبیعی و ارزش غذایی آن را تشریح کنیم.

خواص گوشت گاو تغذیه شده با علف های طبیعی

مبارزه با سرطان

در واقع ۱۶ نوع مختلف CLA وجود دارد که هر یک خواص منحصر به فرد و بسیار مهمی دارند. از سال ۱۹۹۴ تاکنون، مطالعات حیوانی متعددی به دنبال کشف خواص این ماده در کاهش خطر ابتلا به بیماری های مختلف بودند. از مبارزه سرطان گرفته تا کاهش وزن، همگی از خواص اثبات شده CLA ها هستند. توانایی اسیدهای لینولئیک در پیشگیری و درمان سرطان و همچنین چاقی، دیابت و بیماریهای قلبی عروقی مورد بررسی قرار گرفته است.

منابع تامین کننده CLA ها، توانایی های خود را به عنوان یکی از مواد غذایی مبارزه کننده با سرطان، در مطالعات متعدد حیوانی اثبات کرده اند. به عنوان مثال یک مطالعه منتشر شده در مجله Cancer اشاره کرد که CLA موجود در برخی از منابع حیوانی، یکی از مهمترین مواد غذایی ضد سرطانی است.

در سال ۲۰۰۰، یک مطالعه که در Nutrition and Cancer منتشر شده بود نشان داد که CLA ممکن است بر روی بدن انسان نیز اثر ضد سرطانی ویژه ای داشته باشد. در این مطالعه، زنانی که سطح CLA در رژیم غذایی شان بالا بود، نسبت به کسانی که کمتر از این ماده استفاده کرده بودند، با کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه مواجه شدند. تحقیقات ضد سرطانی CLA همچنان در حال انجام است.

کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی

CLA قطعا یکی از مهمترین مواد غذایی است که می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد. البته این خاصیت فقط در گوشت گاوی که با علف های طبیعی تغذیه شده است وجود دارد. گوشت گاوهایی که به صورت پرورشی رشد کرده اند، ممکن است این خاصیت را برای بدن نداشته باشد. دلایل اصلی اینکه چرا گوشت گاو تغذیه شده با چمن می تواند برای سلامت قلب مفید باشد عبارتند از:

 • این نوع گوشت کم چرب است و چربی ناسالم ندارد.
 • کلسترول کمی دارد.
 • سطح بالاتری از اسیدهای چرب امگا -۳ را وارد بدن می کند.
 • CLA بیشتری نسبت به گوشت های پرورشی دارد.
 • ویتامین های آنتی اکسیدانی، مانند ویتامین E در آن ها بیشتر است.
بهبود قند خون

مصرف چربی های سالم، برای کنترل قند خون بسیار حیاتی است. تحقیق منتشر شده در مجله Endocrinology and Metabolism در سال ۲۰۱۶ به بررسی تأثیرات CLA بر روی حساسیت به انسولین در کودکان چاق پرداخت. این مطالعه تصادفی، دو سو کور و کنترل شده با دارونما نشان داد که ۳۷ درصد از بیماران تحت درمان با CLA بهبودی قابل توجهی را در حساسیت به انسولین از خود نشان دادند. علاوه بر این، نمونه برداری از عضلات افراد تحت درمان با CLA نشان دهنده تعدیل مولکول پروتئین IRS2 است که منجر به اثرات انسولین بر روی بدن می شود.

این موضوع نشان می دهد که گوشت گاو تغذیه شده با چمن فقط مخصوص بزرگسالان و افراد مسن نیست. این نتایج نشان می دهد که این ماده برای کودکان و بزرگسالانی که قصد کنترل قند خون خود را دارند و برای جلوگیری از دیابت، بیماری قلبی و سندرم متابولیک مفید است.

فاقد هورمون ها و آنتی بیوتیک ها

حدود ۸۰ درصد از آنتی بیوتیک های صنعتی فروخته شده در ایالات متحده به گاوهایی تزریق می شوند که در گاوداری ها نگهداری می شوند. از طرفی به گاوهایی که از چمن تغذیه نمی کنند، هورمون تزریق می شود تا عضله بیشتری در بدنشان ساخته شود. همچنین گاوهای تغذیه شده با چمن، افزایش وزن زیادی ندارند، زیرا آن ها از یک رژیم سالم و کم کالری پیروی می کنند.

دلیل اصلی دامپروران از آنتی بیوتیک این است که با افزایش تقاضای گوشت در جهان، آن ها مجبورند که گاوهای خود را در محیط های کوچک تری نگهداری کنند. در این شرایط خطر ابتلا به بیماری ها افزایش پیدا می کند. استفاده از آنتی بیوتیک ها در گوشت، به ویژه گوشت های پرورشی، سبب مقاومت به آنتی بیوتیک ها در انسان می شود. به همین دلیل، علاوه بر دقت بر روی مصرف آن چه که خودتان می خورید، خوراک دامی که استفاده می کنید نیز اهمیت دارد.

دانه هایی که گاوها از آن ها تغذیه می کنند باعث می شوند که روده آن ها بسیار اسیدی شود. این مقدار اسید باعث رشد باکتری هایی مانند E. coli می شود.

میزان آنتی بیوتیک ها و هورمون های موجود در گوشت گاوهای پرورشی به میزان قابل توجهی بیشتر از میزان این مواد در گوشت گاوهای محلی است. زیرا این حیوانات از غذاهای ارگانیک استفاده کرده و آنتی بیوتیک و هورمون مصرف نمی کنند.

گزینه ای امن تر از گوشت های پرورشی

تحقیقات اخیر انجام شده توسط Consumer Reports بزرگترین تحقیقی است که در حال حاضر نشان می دهد، انتخاب گوشت های ارگانیک، نسبت به گوشت های پرورشی باعث کاهش خطر ابتلا به مسمومیت غذایی و کاهش میزان باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک می شود. محققان برای این تحقیق حضور انواع باکتری ها را در ۳۰۰ نمونه گوشت موجود در ۱۰۳ فروشگاه مواد غذایی بررسی کردند. این فروشگاه ها در ۲۶ شهر در سراسر کشور آمریکا پراکنده بودند.

بر اساس گزارش محققان: یکی از مهمترین یافته های تحقیق ما این است که گوشت گاو پرورشی نسیت به گوشت گاو ارگانیک بیشتر احتمال دارد حاوی باکتری ها و به خصوص باکتری هایی که مقاوم به آنتی بیوتیک ها هستند، باشد. ما یک نوع باکتری مقاوم به آنتی بیوتیک به نام MRSA (استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متسییلین) را در ۳ نمونه از این گوشت ها کشف کردیم که در هر سال حدود ۱۱۰۰۰ نفر را در ایالات متحده می کشد. ۱۸ درصد از نمونه گوشت های معمولی حاوی باکتری های خطرناک مقاوم در برابر سه یا چند کلاس از آنتی بیوتیک ها بودند. این آمار در گوشت گاوهای تغذیه شده با علف های طبیعی حدود ۹ درصد بود.

سازگاری با محیط زیست

ارزش غذایی گوشت گاو تغذیه شده با چمن باعث افزایش سطح سلامت بدن می شود. گوشت گاو تغذیه شده با علف، بسیار با کیفیت تر از گوشت گاوی است که از دانه های خوراکی استفاده می کند. این نوع تغذیه گاو، برای محیط زیست نیز بهتر است. بسیاری از فعالان محیط زیست، نگران تاثیر مصرف گوشت بر روی محیط زیست هستند. به همین دلیل از مصرف گوشت اجتناب می کنند. برای این دست از افراد خبر خوبی داریم.

یافته های تحقیقاتی که تا به حال در مورد تاثیر تغذیه گاو از چمن، بر روی محیط زیست انجام شده است، نشان می دهند که تولید گوشت گاوهای تغذیه با چمن به طور خاص با کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، افزایش تنوع زیستی اکوسیستم های مرتعی و بهبود کیفیت آب آشامیدنی در مراتع ارتباط دارد. به طور کلی پرورش گاوهای تغذیه کننده از مراتع و چمن موجب کاهش رد پای کربن شده و به محیط زیست کمک می کند.

ارزش غذایی گوشت گاوی که از چمن تغذیه می کند

گاو سیستم گوارشی کاملا متفاوتی از انسان دارد. بنابراین آن چه که این حیوان مصرف می کند، دقیقا تاثیر مشابه ای با تاثیر همان ماده بر روی بدن انسان ندارد. چمنی که گاو از آن برای تغذیه خود استفاده می کند، به طور مستقیم بر روی انواع و سطوح مواد مغذی و چربی هایی که این حیوان در بدن دارد تاثیر می گذارد.

به عنوان مثال، ۲۱۴ گرم گوشت استیک گاوی، حاوی مواد مغذی زیر است:

 • ۲۵۰ کالری
 • ۴۹٫۴ گرم پروتئین
 • ۵٫۸ گرم چربی
 • ۱۴٫۳ میلی گرم نیاسین (۷۲ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۱٫۴ میلی گرم ویتامین B6 (حدود ۷۰ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۴۵٫۱ میکروگرم سلنیوم (۶۴ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۷٫۷ میلی گرم روی (۵۲ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۴۵۴ میلی گرم فسفر (۴۵ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۲٫۷ میکروگرم ویتامین B12 (حدود ۴۵ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۴ میلی گرم آهن (۲۲ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۷۳۲ میلی گرم پتاسیم (۲۱ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۱٫۵ میلی گرم اسید پانتوتنیک (۱۵ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۴۹٫۲ میلی گرم منیزیم (۱۲ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۰٫۱ میلی گرم تیامین (۷ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۲۷٫۸ میکروگرم فولات (۷ درصد از نیاز روزانه بدن)
 • ۰٫۱ میلی گرم مس (۷ درصد از نیاز روزانه بدن)
نکته مهم

با وجود تمام خواصی که در مورد گوشت گاوهای تغذیه کننده از چمن ذکر کردیم، یک نکته مهم دیگر نیز وجود دارد و آن هم نحوه طبخ و نگهداری از این گوشت است. بیشتر متخصصان تغذیه توصیه می کنند که گوشت را بعد از ذبح؛ ۲۴ ساعت در یخچال نگه دارید و سپس استفاده کنید. این کار باعث می شود که باکتری های موجود در گوشت از بین بروند. ضمن این که اگر می خواهید گوشت را به مدت طولانی نگه دارید، حتما آن را پس از بسته بندی مناسب فریز کنید.

طبخ گوشت نیز اهمیت زیادی دارد. حتما گوشت را به صورت کاملا پخته استفاده کنید و تا جای ممکن، از گریل و سرخ کردن آن اجتناب کنید.

مجله اینترنتی زندگی سالم

فرشته موسی پور

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا