گفتگوی حوزه سلامت

اختلال خواب با دیابت ربط دارد، خُرخُرها را جدی بگیرید (به‌همراه ویدئو گفتگو)

آنطور که پزشکان و متخصصان طب خواب می گویند، اختلالات خواب به طورغیر مستقیم در ابتلا به دیابت موثر هستند، خواب ناکافی و بدخوابی ها می تواند به تدریج باعث تشدید انواع مختلف دیابت  شود. به گفته متخصصان دیابت، خواب با کیفیت برای مدیریت دیابت بسیار حیاتی است. خواب کافی و با کیفیت می‌تواند به تنظیم هورمون‌ها و حفظ تعادل قند خون کمک کند.

هنگامی که فرد به اندازه کافی و با کیفیت می‌خوابد، بدن می‌تواند بهتر به انسولین پاسخ دهد و این به کنترل بهتر دیابت کمک می‌کند. به علاوه، خواب کافی می‌تواند از بسیاری از عوارض مرتبط با دیابت پیشگیری کند. خواب ناکافی با افزایش خطر بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا و چاقی مرتبط است، همه این‌ها عوامل خطر برای دیابت هستند.

محمد علی عطاری متخصص بیهوشی و رئیس هیئت مدیره موسسه خیریه دیابت اصفهان درتوضیحات بیشتر، پیرامون ارتباط دیابت و اختلالات خواب به ما گفت: یکی از دلایل اختلالات خواب چاقی است، چاقی هم دربچه ها و هم بزرگسالان شایع می‌باشد.

چاقی در کشورهای مرفه‌تر مثل آمریکا، شایع‌تر است. بنابراین قطعا هرکسی که چاق است دچار خُرخُرهای اختلالاتی خواب است.

اختلالات خواب چند مشکل دارد

این فوق تخصص درد ادامه داد: اختلالات خواب چند مشکل دارد، اینکه ممکن است باعث انسداد تنفسی و منجر به مرگ فرد شود و این افراد درطول روز نیز خواب آلوده هستند. بنابراین برای رفع مشکل باید با چاقی و دیابت مبارزه کنیم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تاکید کرد: با اصلاح چاقی و دیابت می توان اختلالات خواب را برطرف کرد. اختلالات خواب را باید جدی گرفت، افرادی که خرخُر می کنند یا بد می‌خوابند باید با رفع دلایل این حالت ها، مشکلشان را حل کنند.

عطاری همچنین درخصوص افزایش مبتلایان به دیابت و کاهش سن ابتلا، هشدار داد: درکشورمان ابتلا به دیابت بسیار شایع است و بالغ بر 10 میلیون دیابتیک داریم. تعداد بچه های چاق زیر دوسال رو به افزیش است و همین ها نیز مستعد به دیابت هستند.

وی اضافه کرد: دانش آموزان دبستانی و دبیرستانی به دلیل کم تحرکی و مصرف غذاهای فست فودی و پرانرژی چاق می شوند. یک پیتزای مثلا 25 سانتی هزار و 200کیلو کالری انرژی دارد تازه کنارش نوشابه و سیب زمینی هم مصرف می کنند که کل انرژی یک روز انسان را تامین می کند ولی می بینیم که فقط یک وعده اش بوده و ناهار و شام هم می خورد. متاسفانه انرژی بسیار زیادی را وارد بدن بچه هایمان می کنیم . لذا باید روی فست فودها خط قرمز بکشیم و به سراغ غذاهای سنتی و سالم برویم.

رئیس هیئت مدیره موسسه خیریه دیابت اصفهان گفت: خُرخُر کردن ها و دیابت بسیار مهم هستند و باید جدی گرفته شوند. دیابت به تنهایی سرمنشاء بسیاری از مشکلات مانند سکته های قلبی و مغزی و خونریزی چشم و …است. فراموش نشود که درایران پس از حوادث ترافیکی دومین علل قطع پا، دیابت است.

دریا وفایی

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا