نگهداری از حیوانات خانگی باعث ایجاد بیماری های روانی می شود

0
10
علامت سوال

حیوانات خانگی هر چند دوست داشتنی به نظر می آیند اما نگهداری از آن ها باعث ایجاد مشکلات زیادی در انسان ها مانند برخی بیماری های روانی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، یک مطالعه جدید نشان می دهد که نگهداری حیوانات در خانه باعث افزایش خطر مشکلات ذهنی و روانی، مانند شیزوفرنی و اختلال دو قطبی، می شوند.

براساس دو مطالعه منتشر شده در مجله پژوهشی اسکیزوفرنی، خطر فوق به دلیل وجود ماده ای است به نام توکسوپلاسما گوندی، که یک انگل اجباری درون سلولی است و میزبان عمده آن گربه است و قابلیت انتشار آن توسط مدفوع گربه است اما قدرت آلوده کردن انواع مهره داران و پستانداران و پرندگان را نیز دارد.
توکسوپلاسما باعث ابتلا به بیماری توکسوپلاسموز می شود. با توجه به داده های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، بیش از ۶۰ میلیون نفر در ایالات متحده به این انگل آلوده هستند، اما اکثر مردم از آن آگاه نیستند.
برخی افراد مبتلا که سیستم ایمنی سالمی دارند، در اغلب موارد این بیماری را بروز نمی دهند و هیچ علائمی در آن ها رویت نمی شود. با این حال، زنان باردار و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفتری دارند بیشتر از بقیه مستعد ابتلا به  این عفونت هستند و ممکن است علائمی شبیه سرماخوردگی – مانند درد عضلانی و درد و تورم غدد لنفاوی – را تجربه کنند، بطوری که حتی در برخی موارد شدید عفونتی، فرد دچار کوری و حتی مرگ می شود.
مطالعات قبلی نیز عفونت توکسوپلاسما را با افزایش خطر اختلالات روانی مرتبط دانسته اند. برای مثال، در نوامبر سال ۲۰۱۴، تحقیقی انجام شد که براساس آن محققان ادعا کردند که انگل مذکور مسئول یک پنجم موارد اسکیزوفرنی است. در حال حاضر، تحقیقات جدید شواهد بیشتری در خصوص این ارتباط را بدست می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

پنج − 3 =