1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (به این مطلب رتبه دهید)
Loading...

ورزش کردن در هوای گرم

0
27
ورزش در هوای گرم

ورزش کردن در هوای گرم

  دکتر پویا دانشور:  هفته پیش رفته بودم اسم پسرم را درمدرسه فوتبال بنویسم .به یاد یک مطالعه افتادم که  نشان می داد همزمان با رویدادهای ورزشی بزرگ با انعکاس رسانه ای گسترده ، موجی از علاقمندان به آن رشته برای شرکت درفعالیت های آموزشی رقابتی آن رشته به راه می افتند : لیگ قهرمانان اروپا وقرارگرفتن ایران در رقابت های مقدماتی جام جهانی و المپیک هم ازاین قاعده مستثنی نیست .ایضاً خانواده ما وپسرعشق فوتبال من.خلاصه این مجموعه ماراکشاند به مدرسه فوتبال وثبت نام پسرم . کاری به محل ثبت نام وبی مجوز بودن مدرسه ورزش وبیمه ورزشی نکردن ندارم . حق ثبت نام را که پرداخت کردم بایک روش مدنی ودموکراتیک حق انتخاب برای تعیین سانس کلاس پسرم  به من داده شد: ۱۰-۸ ، ۱۲-۱۰ ! ، ۱۴-۱۲  ، ۱۶-۱۴    ودردنباله لطف کردندوراهنمایی نمودندکه سانس اول را پیشنهاد نمی کنیم چون فصل تعطیلات است وبچه ها نیازبه استراحت دارند وبیشتراول ساعت خواب هستند!هرچه فکرکردم که در ازدحام مراجعین وفشارکاری مسئول محترم ثبت نام ، وقت مبارکش را بگیرم ودرمورد مباحثی چون ورزش درکودکان ونوجوانان ، ورزش در شرایط  خاص و… صحبت کنم ، دیدم کارصحیحی نیست وضمناً درزمانه فرزند سالاری و دروانفسای تنگنا برای پرکردن اوقات فراغت ، گریزی از ثبت نام فرزندم دراین فرصت موجود نمی باشد ولذا باوجود منافات شرایط کلاس ورزش  با دانستنیهای خودم ، اقدام به ثبت نام نموده وفرزند دلبندم را به مربیان دلسوز وخداسپردم .دربازگشت به منزل بارها محفوظات علمی خود را مرور کردم ولی عقلم به جایی نرسید ولذا به محض رسیدن به خانه کتاب ودفترگشودم وگردشی درصفحات شبکه جهانی اینترنت نمودم تا مطالب مربوط به ورزش در هوای گرم تابستان را بیاد آورم .حیفم آمد که چکیده ای از مطالعاتم رابرای آگاهی خوانندگان محترم تقدیم نکنم.امیدوارم  به دست مدیران ومربیان محترم مدارس ورزشی هم برسد .

« ورزش درهوای گرم »
اجازه دهید همین ابتدا درمورد درجه حرارت طبیعی وغیرطبیعی بدن نکاتی را عرض کنم ۰ دریک فرد سالم محدود ه دمای مرکزی بدن بین ۱/۳۶ تا۸/۳۷ است۰ درواقع دمای بالاتر از ۸/۳۷ را مابیش ازحد می دانیم درمورد فرد تب دارهم همین گونه است ومثلاً ۵/۳۷ را تب نمی دانیم . بالا رفتن دمای محیط ، دمای بدن را هم بالا می برد . انسان در دمای ۴۱ درجه زیاد دوام نمی آورد واز ۴۵ درجه پروتئین های بدن هم تخریب می شوند . بنابراین بالا رفتن دمای بدن خطرناک است .
دمای بدن انسان هم از داخل (براثر سوخت ساز و فعالیت عضلات و…)و هم از خارج (گرمای محیط) می تواندبالا رود.بدن انسان برای مقابله با این افزایش دما مکانیزمهای دفاعی دارد که مهمترین آنها عرق کردن است .
وقتی تولید گرما در بدن بر دفع آن غلبه کند ، علایم و عوارض حاصل از آن یکی یکی خودشان رانشان می دهند. باید باعلایم اولیه گرمازدگی آشنا باشیم و قبل از آنکه اوضاع خرابتر و خطرناک بشود از بروز آن جلوگیری کنیم.
علایم هشدار دهنده گرما زدگی:
۱٫  کرامپ یا همان گرفتگی عضلات
۲٫  تهوع و استفراغ
۳٫  ضعف و خستگی
۴٫  سردرد
۵٫  تعریق گسترده
۶٫  سرگیجه و سبکی سر
۷٫  تحریک پذیری
۸٫  کاهش بینایی
۹٫  اختلالات بینایی مثل تاری دید
۱۰٫  افت فشار خون
۱۱٫  افزایش ضربان قلب
اگر از هرکدام از این علایم در شرایط گرمای محیط رخ داد شما باید فوراً فعالیت خود را متوقف کنید ،‌سعی کنید دمای بدن را پایین بیاورید و آب و مایعات بنوشید. در این شرایط تعارف نکنید و کمک بخواهید. از اطرافیان بخواهید که کنارتان باشند. تا آنجا که ممکن است لباس اضافی و تجهیزات (مثل تجهیزات ورزشی) را از بدن در بیاورید.
بدنتان را باد بزنید یا با آب مرطوب کنید . برای اینکار از حوله های خیس ،پکهای یخ (مثلاً یخ خرد شده لای پارچه و حوله ) استفاده کنید . از نظر علمی بهترین محل برای گذاشتن این حوله های مرطوب و خنک روی گردن  پیشانی و زیر بغل است. می توانید با یک اسپری آب پاشی یا شلنگ آب به بدن خودتان یا فرد گرما زده آب بپاشید.
حتی پیشنهاد می شود داخل یک وان یا لگن بزرگ آب خنگ دراز بکشید تا دمای بدنتان پایین بیاید.
اگر ظرف نیم ساعت علایم شما بهتر نشد ، با مراکز درمانی تماس بگیرید یا مراجعه کنید . اگر فرد گرمازده دچار کاهش سطح هشیاری یا افت فشار، ضربان نبض تند یا نفس های تند است اینها می تواند نشانه های خطر باشد ، در اعزام به مراکز پزشکی یا تماس با اورژانس درنگ نکنید.

ورزش در هوای گرم

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

هشت + 4 =