1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (به این مطلب رتبه دهید)
Loading...

عوارض فلوکسیتین(Fluoxetine فلوکستین)چیست؟

0
4240
عوارض فلوکسیتین را جدی بگیرید

عوارض فلوکسیتین(Fluoxetine فلوکستین) چیست؟

همه چیز درباره داروی فلوکستین /تداخل دارویی فلوکستین

فلوکسیتین اثرات مخرب زیادی روی فرد استفاده کننده میگذارد. این داروی اعصاب میتواند منجر به ایجاد حالت های عصبی زیادی بشود ضمن اینکه زمینه شادی فرد را هم فراهم نمیکند. علاوه بر این در اثر مصرف فلوکسیتین مشکلات گوارشی زیادی برای فرد به وجود می آید.

فلوکسیتین از جمله پر صداترین داروی مربوط به دهه ۱۹۸۰ میباشد. امروزه افراد زیادی از این دارو به مقدار زیادی استفاده میکنند و همواره این دارو را در کیفشان با خود دارند. داروی فلوکسیتین به عنوان یک داروی معجزه آسا در ذهن مردم است. برای همین ما طی صحبتی که با دکتر نجفی‌پور داشتیم .مضرات داروی فلوکستین (داروی اعصاب) را در زیر شرح دادیم.

تداخل دارویی فلوکستین با کدام داروهاست؟

isocarboxazid (Marplan)

selegiline (Eldepryl, Emsam)

monoamine oxidase inhibitor

thioridazine (Mellaril)

pimozide (Orap)

tranylcypromine (Parnate)

phenelzine (Nardil)

rasagiline (Azilect)

آیا فلوکسیتین شادی بخش و نشاط آور میباشد؟ آیا استفاده از فلوکسیتین آرامش را به دنبال دارد؟

این دارو سروتونین را جذب میکند و کنترل کننده است. کمبود ماده سروتونین در بدن تعادل روانی را بر هم میزند، منجر به افسردگی فرد میشود، فرد را دچار نگرانی و خواب آلودگی میکند. به گفته سازمان غذا و داروی ایالات متحده فقط برای افسردگی فلوکستین باید مصرف شود. باید دقت کرد اگر فردی افسردگی خفیف یا افسردگی متوسط دارد به دنبال راه کم خطرتر و بهتری باشیم و دارو تا حد ممکن استفاده نشود. در این حالت میتوان به روان درمانی و .. روی آورد.

عوارض داروی فلوکستین چیست؟

یبوست،سوءهاضمه،استفراغ و تهوع،دل‌ درد و اسهال از عوارض مصرف قرص فلوکسیتین است که در مصرف کنندگان بیشتر از سایر عوارض دیده شده است. در مواردی هم بی قراری ، دانه های قرمز روی پوست و .. مشاهده شده است. بی قراری به صورت بی خوابی یا خواب آلودگی،  تعریق،تپش قلب و لرزش دست میتواند خودش را نشان دهد.

معمولا با مصرف فلوکستین، عوارض گوارشی ،بیشتر از سایر عوارض ممکن است دیده شود. گاهی عوارضی مثل دانه‌های قرمز پوستی، بیقراری و… هم دیده شود. گاهی هم ممکن است عارضه بیقراری به شکل لرزش دست،خواب‌آلودگی یا بالعکس بیخوابی ، تعریق و… بروز پیدا کند که در حقیقت همان بیقراری محسوب می‌شود.

ممکن است استفاده از این داروی اعصاب میل فرد به خودکشی را افزایش دهد. در بروشور داخل فلوکستین،از طرف سازمان دارو و غذایی آمریکا  هشدار داده شده است. البته خوردن این دارو تنها باعث میشود فرد به افکار خودکشی بیشتر روی بیاورد نه اینکه دست به اقدام بزند. فرد به فکر خودکشی می افتد اما ممکن است اصلا خود کشی نکند.
مصرف این داروی ضدافسردگی باید تحت امر پزشک باشد. این دارو نشاط آور نیست. فلوکسیتین باعث درمان مشکلات جنسی نمیشود. حتی ممکن است با مصرف این دارو دچار کاهش میل جنسی شوید. شاید هم مصرف آن  به عنوان یک عارضه جانبی منجر به تاخیر در ارگاسم شود.

کاهش وزن از عوارض دیگر مصرف فلوکسیتین است. البته عوارض دارو برای افراد مختلف متفاوت است و احتمال دارد تنها در یک نفر اتفاق بیفتد. نمیتوان گفت همه افراد مصرف کننده دچار عوارض میشوند. یکی از نشانه های افسردگی نداشتن اشتهاست که برخی با مصرف فلوکسیتین و برطرف کردن افسردگیشان اشتها پیدا میکنند و احتمال دارد به اضافه وزن هم مبتلا شوند.

مردم نباید به شایعات در مورد این داروی ضد افسردگی گوش دهند و حتما باید این دارو را تحت نظر پزشک استفاده کنند. مخصوصا خانم ها نباید برای رسیدن به شادی و آرامش سرخود این دارو را مصرف کنند.

عوارض فلوکسیتین را جدی بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

10 + 10 =