1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (به این مطلب رتبه دهید)
Loading...

دلیل پرمویی خانم ها (Hirsutism in women)چیست؟

0
61
پر مویی در خانم ها

دلیل پرمویی خانمها میتواند بخاطر عوامل ژنتیکی باشد. نژاد مدیترانه‌ای و سامی از نژاد آنگلوساکسون پر موتر هستند. سیاه پوستان به نسبت سفید پوستان کم موترند. بومیان آمریکایی و شرقی ها موی زیادی دارند. در خانم های مسن این موضوع بیشتر قابل مشاهده است.بیشتر زنهای مدیترانه‌ای موهای زبری دارند. ازدواج نژادهای مختلف با هم باعث انواع منختلف رشد مو در فرزندان میشود. باید از عادی بودن رشد موی خود آگاه شوید.

هورمونها میتوانند عامل رشد پرمویی باشند. اگر در خانم ها افزایش موی ناگهانی ایجاد شود ممکن است مشکل هورمونی داشته باشند. هم زن هم مرد در بدنشان هورمونهای زنانه و مردانه تولید میشود. میزان تولید هورمونهای مردانه در بدن خانم ها ۲/۳ تولید هورمون مردانه در بدن آقایان میباشد. دلایلی مثل مشکلات تخمدان‌ها و غدد فوق کلیوی باعث میشود در بدن یک خانم هورمون مردانه بیشتری تولید شود. تولید بیش از اندازه هورمون مردانه در بدن زنان موهای زبر در زن ایجاد میکند. همچنین در پایین شکم و سایر اندام ها موی زیادی در می آید.

در بیشتر خانم ها حتی در آزمایششان ازدیاد هورمون مردانه قابل مشاهده نیست و کاملا زن هستند و بارداری و پریود آنها بدون هیچ مشکلی انجام میشود.

داروهای کورتون مانند پردنیزولون که برای التهاباتی مانند آرتریت روماتویید استفاده میشوند میتوانند ایجاد پرمویی کنند. همچنین ماینوکسیدیل میتواند پرمویی را به دنبال داشته باشد. اگر خانمی کمبود هورمونی یا عدم تعادل هورمونی داشته باشد باید دارو مصرف کند. اگر کمبود شدید هورمون مردانه در خانمی دیده شود پزشک میتواند دارویی برای تعادل هورمونها بدهد اما ممکن است عوارضی مانند ریزش موی سر ، کلفتی صدا و پرمویی صورت در فرد بوجود آید .
باقطع مصرف دارو افزایش مو هم قطع میشود و فرد به حالت عادی برمیگردد. البته چندماه طول میکشد. اگر مصرف داروهایتان طول کشید از روشهای موقتی برای برداشتن موهایتان استفاده کنید.

افزایش موی صورت در خانم ها بعد از یائسگی معمولا اتفاق می افتد و موهایی در چانه، اطراف صورت و بالای لب به صورت ضخیم در می آیند. البته دلیل آن هم مشخص نیست. افزایش مو بعد از یائسگی  ممکن است  ادامه داشته باشد اما به در آوردن ریش کامل نمیرسد.

 

دلیل پرمویی بچها چیست؟

 

داشتن مقداری مو در بچها طبیعی است زیرا جزو ارث است. موهای بچها معمولا تا بلوغ دیده نمیشود. اگر در یک خانواده پرمویی نباشد و بچه پرمو شد باید به پزشک مراجعه شود. ظاهر شدن زودرس مو در نواحی زیربغل و چانه و صورت نشانه بلوغ زودرس است.

کودک پرمو چه پسر چه دختر باید تحت آزمایش قرار بگیرند تا مشکلشان مشخص شود. اگر کودک بیماری های غدد داخلی داشته باشد با دارو یا جراحی درمان میشود و میزان موها به حالت طبیعی برمیگردد ممکن است این روند ۱ تا ۲ سال طول بکشد. ممکن است بعد از درمان هم مو در بیاید اما بیشتر نمیشود.

پر مویی در خانم ها

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

سیزده + دوازده =