1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (به این مطلب رتبه دهید)
Loading...

مضرات استفاده از شوینده ها (washers) چیست؟

0
58
مضرات استفاده از شوینده ها چیست؟

washers

گفتگوی اختصاصی با دکتر احمدرضا همت در ارتباط با مضرات شوینده ها  (Disadvantages Washes)

 

نوروز که از راه می رسد بشور و بساب ها چند برابر می شود اما دراکثر مواقع صرفا نظافت منزل ملاک است و کمتر به نکات ایمنی توجه می شود. مهم ترین خطر بهداشتی شوینده ها خطراتی است که برای سیستم تنفسی افراد به وجود می آورند.
دراین شماره  پای صحبت های دکتر احمد رضا همت متخصص داخلی نشستیم تا برای مخاطبانمان از خطرات شوینده ها و لزوم رعایت نکات ایمنی در هنگام کار با این محصولات بگوید:
انتشار این گازها در هوا و تنفس آنها باعث اختلال در عملکرد ریه می شود و چنانچه خانم هانسبت به این مواد شوینده حساسیت فردی داشته باشند اختلالات تنفسی در آنها می تواند به صورت آسم ظهور پیدا کند و استمرار آن ممکن است باعث بروز سرطان ریه شود. کاربرد فراوان مواد شوینده و پاک‌کننده از جمله جرم‌گیرها و سفیدکننده‌ها، موجب انتشار برخی ذرات شیمیایی خطرناک در توالت، حمام و آشپزخانه می‌شود و استفاده و تداوم این مواد به همراه آب گرم هم اثر منفی آن را دو چندان می‌کند.

نشانه های آلرژی تنفسی چیست؟

خارش غشاء مخاطی،آبریزش از چشم و بینی،عطسه ،گرفتگی بینی و سینوس ها،تنگی نفس وسرفه است.این علائم اغلب شبیه به علائم سرماخوردگی می باشد و ممکن است بعد از چند ساعت از مواجهه ظهور پیداکند و به صورت خود به خود نیز بعد از چند ساعت یا چند روز از بین برود.
انواع مواد شیمیایى در درجه هاى مختلف به چشم آسیب مى رسانند و مواد شوینده و رنگ بر ازجمله خطرناک ترین مواد براى چشم به شمار مى روند و در صورت تماس با چشم به سرعت قرنیه را زخم کرده و حتى در موارد شدیدتر مى توانند به سوراخ شدن کره چشم منجر شوند. مواد شوینده همچنین مى توانند موجب ایجاد زخم هاى شدید در پلک شده و چسبندگى هاى کره چشم و پلک را به همراه داشته باشند. آسیب ناشى از این مواد ممکن است آن قدر جدى باشد که بینایى به طور کامل از بین برود.
در صورت تماس مواد شوینده یا هر ماده شیمیایى دیگر با چشم باید بلافاصله چند بار چشم را در آب باز و بسته کرد تا ماده از چشم خارج شود. در صورت باقى ماندن ماده شیمیایى در چشم، در فاصله زمانى مراجعه مصدوم به چشم پزشک، آسیب ناشى از این مواد شدید تر مى شود.
آسیب هاى وارده به چشم از نظر زمانى و مالى بسیار هزینه بر است و به علاوه آسیب روانى شدیدى به دنبال دارد، بنابر این پیشگیرى از این موارد بسیار ضرورى است و باید هنگام کار با مواد شیمیایى و شوینده از عینک هاى حفاظتى استفاده کرد. همچنین باید این مواد دور از دسترس اطفال نگهدارى و در حداقل غلظت استفاده شوند، چرا که هرچه میزان غلظت بیشتر باشد، آسیب ناشى از این مواد شوینده و پاک کننده شدیدتر مى شود.

–  شوینده های فرها (اجاق وتنورها ): از بیشترین محصولات سمی هستند .
خوشبوکننده های هوا :از دیگر مواد مورد استفاده در منازل هستند که مانع توانایی در بوئیدن می شوند. علت این است که این مواد عوامل کسالت آور عصبی را در هوا منتشر کرده و مجاری بینی را با لایه ای از روغن  می پوشانند.
مواد خشک کننده:خشک کننده ها هم به شدت سمی هستند .
مواد نرم کننده: نرم کننده ها که برای حذف اصطکاک صابون های شوینده استفاده می شود، مسلماَ  بی ضرر نخواهند بود .
شامپوها:شامپوهای معمولی شامل مواد شیمیایی سخت و خشن هستند . شامپوهای بچه که به عنوان مواد ملایم و ضد اشک ریزش چشم تبیلغ می شوند شامل بدترین نوع مواد شیمیایی هستند که عبارتند از عوامل بیهوش کننده که اثر سوزش آور را می پوشاند .
بعضی ازشامپوها، خمیردندان ها ومحصولات بهداشتی حاوی سولفات سدیم  می باشند و استفاده مکرر از سولفات سدیم و فرم های دیگر آن باعث کاهش تیز هوشی و کوری می شوند.
وایتکس به خودی خود و به آهستگی تجزیه می گردد. ودر دمای بالای ۴۰ درجه سانتی گراد و در معرض نور  مستقیم خورشید ، این روند تسریع می گردد. فلزات نیکل، کبالت و مس تجزیه وایتکس را سرعت می بخشند. این سفید کننده هنگام تجزیه به گاز کلر، گاز اکسیژن و سدیم کلرات تبدیل می شود. بنابراین همواره هنگام خرید به تاریخ مصرف سفید کننده توجه کنید. وایتکس همانگونه که موجب خوردگی فلزات و صدمه به  الیاف می شود ،در صورت تماس با پوست بدن و چشم  نیز  موجب آسیب ها و سوختگی های شدید می شوند.
سفید کننده یک ترکیب بسیار خورنده و اکسید کننده است. ازاین رو می تواند به پوست، چشمها و مجاری تنفسی آسیب برساند.در پوست میتوان ایجاد قرمزی، درد و سوزش و با تحریک مخاط تنفسی ایجاد سرفه و گلو دردنماید.
اختلاط سفید کننده (هیپوکلریت سدیم) با برخی مواد شیمیایی بسیار خطرناک است، از این رو نباستی آن را با سایر شوینده های خانگی مخلوط کرد.
اختلاط سفید کننده و آمونیاک (و یا هر نوع ترکیب نیتروژن دار نظیر ادرار) باعث تولید گاز سمی کلرامین ، گاز نیتروژن و همچنین یک ماده منفجره بنام تریکلرید نیتروژن می شود. بنابراین برای تمیز کردن ادرار نیز از وایتکس استفاده نکنید. (ابتدا با یک شوینده اقدام به زدودن ادرار کرده و برای عفونت زدایی از وایتکس استفاده کنید.)
 اختلاط سفید کننده و متانول (الکل متیلیک) تولید متیل هیپوکلریت می کند که یک ماده قابل انفجار است.
اختلاط سفید کننده و شوینده های حاوی اسید باعث متصاعد شدن گاز کلر می شود(حتی با یک اسید ضعیف مانند سرکه). تنفس کلر خطرناک بوده و ایجاد مسمومیت میکند. اختلاط سفید کننده و هیدروژن پروکساید تولید گاز اکسیژن می کند.

این نکات را یادداشت کنید:
محصولات شیمیایی و شوینده را همیشه در ظرف اصلی آن نگهداری کنید. هیچگاه این مواد را در ظرف مواد خوراکی ( مانند بطری نوشابه ) نگه داری نکنید . این عمل سبب خورده شدن اشتباهی این مواد توسط کودکان می شود .
همیشه پس از استفاده از مواد شیمیایی سریعا درب آن را ببندید .
محصولات شوینده دور از دسترس کودکان و در کمد در بسته دارای قفل نگهداری شود
محصولات شوینده دور از مواد غذایی نگهداری شود.
قبل از انداختن ظروف حاوی مواد شیمیایی و شوینده داخل ظرف زباله، آنرا آبکشی کنید.
محصولات خانگی خطرناک (مانند لوله بازکن، جوهر نمک، محلول سفید کننده و لک بر، مواد شوینده، گاز پاک کن ، داروها و دیگر مواد شیمیایی) در بسته بندی اصلی آنها و با درب بسته نگه داری نمائید.
در هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده های شوینده و پاک کننده پنجره ها را باز کنید تا هوا به خوبی در محیط جریان داشته باشد.
ازاختلاط مواد شیمیایی مانند جوهر نمک با فرآورده های سفید کننده جداً خودداری کنید. اختلاط دو ماده شوینده جوهر نمک و وایتکس باعث تولید گاز کلر می‌شودبخارات و گازهای ناشی از این اختلال بسیار سمی و خفه کننده می باشد..
پس از مصرف مواد شوینده و لوله بازکن در محیط های دربسته و کوچک مانند دستشویی و حمام به هیچ عنوان در این مکانها توقف نکنید چرا که گازهای تولید شده در این محیط بدون تهویه مناسب خفه کننده و سمی می باشد.
ضمن استفاده از مواد شیمیایی حتماً از وسایل محافظت کننده مانند دستکش بلند، کفش نفوذ ناپذیر، لباس آستین بلند،شلوار بلند و جوراب استفاده نمایید.
قبل از استفاده از مواد شیمیایی ، چند بار آن را تکان داده و به تمامی هشدارها و مواد احتیاطی روی برچسب مواد شیمیایی توجه شود.
هنگام کار با شوینده و پاک کننده ها از استعمال دخانیات پرهیز شود و مواد شیمیایی در محلی امن و دور از دسترس کودکان قرار داده شود
هنگام استفاده از این گونه مواد ، ظروف مربوط را مورد بررسی قرار دهند تا مایعات داخل آن به خارج نفوذ نکند.
مادران شیرده بیش از دیگر گروهها در معرض آسیب پذیری مواد شیمیایی هستند ،این افراد باید از تماس با سفیدکننده و ضدعفونی کننده ها پرهیز کنند
چنانچه پوست دست با شوینده ها تماس مستقیم پیدا کرد، بهتر است دست را با آب و صابون شست تا این مواد به طور کامل از روی پوست پاک شود
کسانی که زمینه ژنتیکی حساسیت و آلرژی داشته باشنداز مصرف مواد شوینده خودداری نمایند زیراباعث ایجاد عوارضی مثل قرمزی، پوسته ریزی، خارش و خشکی می شود و هر چه تعداد دفعات تماس بیشتر باشد، علاوه بر مشکل پوستی مشکل تنفسی ایجاد می کند.
درکسانی که سابقه آلرژی و آسم داشته باشند مصرف مواد شوینده( وایتکس – جوهرنمک و….) به علت تحریک راههای هوایی می تواند در موارد شدید باعث ایجاد آسم و در موارد خفیف تر به صورت تنگی نفس، سرفه و حساسیتهای تنفسی خود را نشان دهد و در درازمدت باعث ایجاد سرطانهای تنفسی شود.
قبل از خرید مواد شوینده بایستی از استاندارد بودن و میزان PH آنها مطمئن شد که زیاد قلیایی یا اسیدی نباشد و در حد خنثی باشد تا کمتر به پوست آسیب برساند.
پاک کردن مرتب و به موقع قسمت‌های مختلف منزل از گردوغبار و همچنین استفاده از ماسک یا پارچه مرطوب به هنگام غبارروبی و نظافت با مواد شیمیایی شوینده و ضدعفونی‌کننده و تهویه مناسب منزل در طول روز می‌تواند به میزان قابل‌ملاحظه‌ای از خطرات مسمومیت به واسطه این ذرات مضر بکاهد.

مضرات استفاده از شوینده ها چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

9 − 2 =