1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (به این مطلب رتبه دهید)
Loading...

این آبزی دریایی قوی‌ترین داروی ضدافسردگی است

0
14
افسردگی

 

مصرف آبزیان دریایی می‌تواند مانند داروی ضدافسردگی زندگی افراد مبتلا به این اختلال روانی را متحول کند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کارشناسان دریافته‌اند مصرف ماهی می‌تواند مانند یک داروی ضدافسردگی طبیعی عمل کند.

 

گفتنی است بر اساس جدیدترین تحقیقات رژیم غذایی سرشار از ماهی و غذاهای دریایی می‌تواند سبب کاهش خطر ابتلا به افسردگی شود.افرادی که ماهی کمتر مصرف می‌کنند بیشتر از سایر افراد به افسردگی دچار می‌شوند.

 

بررسی ها نشان می‌دهد اسیدهای چرب امگا۳ بر اساس این تحقیقات امکان دارد سبب تغییر ساختار مغز شود. تغییر ساختار در بخش هایی صورت می‌گیرد که مسئولیت ارسال پیام های شیمیایی از مغز به سایر بخش ها را بر عهده دارد.

 

براساس این پژوهش‌ها مردانی که رژیم غذایی غنی از ماهی های چرب حاوی امگا۳ مصرف می‌کنند ۱۶درصد کمتربه افسردگی دچار می‌شوند.

 

کارشناسان اعتقاد دارند مصرف ماهی سبب تغییر فعالیت انتقال دهنده‌های عصبی، دوپامین و سروتونین می‌شود که هر دو عوامل موثر بر افسردگی هستند.

 

همچنین کیفیت بالای پروتئین،ویتامین ها و مواد معدنی موجود در ماهی سبب دفع ابتلا به بسیاری از بیماری‌‌‌‌‌ها و افزایش سلامت روحی و جسمی افراد می‌شود.

 

بر اساس آمار‌های سازمان بهداشت جهانی افسردگی دومین علت اصلی به وجود آمدن بسیاری از بیماری‌ها تا سال ۲۰۲۰ خواهد بود و بر اساس تخمین ها بر روی ۳۵۰ میلیون نفر در سرتاسر جهان اثر خواهد گذاشت.

 

رژیم غذایی حاوی انواع مواد غذایی شیرین،فست‌فود‌ها و مواد سرخ کردنی به شدت بر ایجاد افسردگی در افراد موثر است.

 

در عوض مصرف مواد غذایی سالم چون میوه‌ها، سبزیجات، ماهی و نیز غلات سبوس دار می‌تواند مانع از ابتلای افراد به بیماری افسردگی با درصد بالایی شود.

 

این یافته‌ها حاصل از تحقیقات تیمی از پژوهشگران در کالج پزشکی دانشگاه چینگدائو شهر شاندونگ کشور چین است.

 

نتایج این مطالعه در مجله ‌اپیده بیولوژی و بهداشت در جدیدترین شماره  به چاپ رسیده است و شامل ۱۶مقاله از ۲۶مورد مطالعاتی بر روی ۱۵۰هزار و ۲۷۸ فرد شرکت کننده در نظرسنجی رابطه غذا و افسردگی بوده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

پنج × دو =