1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (به این مطلب رتبه دهید)
Loading...

دو عامل مهم زمینه ساز ” زوال عقل”

0
15
آلزایمر

سلامت نیوز: برای افزایش سطح اکسیژن خون توصیه می شود برنامه غذایی سرشار از خوارکی های حاوی فیبر باشد و میوه ها و سبزیجات سرشار از پتاسیم، منیزیوم و ویتامین C حتما میل شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قدس آنلاین؛ دمانس یا زوال عقل یکی از بیماری هایی است که در جوامع امروز رو به گسترش است که کمبود خواب و مقدار پایین اکسیژن خون دو عامل بسیار مهمی هستند که با این مشکل ارتباط دارند.

محققان توصیه می کنند عادات زندگی که بر کیفیت خواب تاثیر می گذارند باید تغییر یابند. شام خوردن دیروقت، تماشای تلویزیون قبل از خواب و استفاده از تلفن همراه و تبلت در رختخواب از جمله این موارد محسوب می شوند. اما اکثر افراد توجهی به این مسئله ندارند و نمی دانند که اعمال نادرستی که بر ساعت بیولوژیک بدن تاثیر می گذارند زمینه ساز مشکلات خواب هستند.

عدم خواب کافی و مطلوب و از طرفی اختلالات خواب می تواند عوارض جدی بر سلامت جسم و روان داشته باشد. به علاوه، تحقیقی که اخیرا انجام شده است نشان می دهد کمبود خواب باعث پیشرفت ناهنجاری های مغزی بسیار مشابه علائم بیماران مبتلا به دمانس می شود. بروز سکته های خفیف و تغییرات بافت مغز معمولا در افرادی دیده می شود که به دلیل آمفیزم ( اتساع مجاری ریه بر اثر تراکم هوا) و آپنه خواب دچار مشکلات خواب می شوند.

نتایج تحقیقات همچنین نشان می دهد افرادی که دچار تغییراتی در بافت مغز می شوند، دچار کمبود اکسیژن خون هستند. این ویژگی با پیشرفت دمانس ارتباط دارد. افرادی که ۷۷ تا ۹۹% زمان خواب آنها با سطح پایین اکسیژن سپری می شود، ۴ برابر بیشتر از دیگران در معرض پیشرفت آسیب مغزی هستند.

علل بروز سطح پایین اکسیژن خون

به عقیده محققان، سطح پایین اکسیژن خون می تواند ناشی از علل زیر باشد:

بیماری انسداد ریوی مزمن
کم خونی همراه با سندروم بیماری تنفسی حاد
تومور ریوی
بیماری قلبی مادرزادی
آمفیزم ( اتساع مجاری ریه بر اثر تراکم هوا)

چطور می توان سطح اکسیژن خون را افزایش داد؟

برای افزایش سطح اکسیژن خون، توصیه می شود رژیم غذایی سرشار از فیبر و مصرف زیاد میوه ها و سبزیجات غنی از پتاسیم، منیزیوم و ویتامین C رعایت شود. از جمله خوراکی های بسیار سالم در این باره می توان به موز، آووکادو، جعفری، کرفس، کلم، اسفناج، مرکبات، خیار، کلم دکمه ای و سیب سبز اشاره کرد.

به علاوه، بسیار مهم است تا مصرف سدیم کاهش یابد و از چربی ها، شکر و غذاهای فرآوری شده نیز پرهیز شود.

همچنین باید خاطر نشان کرد که اختلالات خواب علاوه بر آسیب های مغزی تاثرات منفی دیگری مانند کاهش خلق و خو، خستگی، مشکلات تمرکز و استرس را نیز در پی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here