1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (به این مطلب رتبه دهید)
Loading...

دوچرخه‌سواری با سرعت جت را تجربه کنید!

0
17
هشدار علامت تعجب

ساخته مهندسان انگلیسی؛

 

گروهی از مهندسان انگلیسی وسیله نقلیه دوچرخی را ساخته‌اند که قادر است طول زمین فوتبال را در چشم برهم زدنی بپیماید.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از جام جم، گروهی از مهندسان انگلیسی وسیله نقلیه دوچرخه ای را ساخته‌اند که قادر است طول زمین فوتبال را در چشم برهم زدنی بپیماید. این وسیله مجهز به موتور جت (jet bike) که توسط تیم مهندسان آکسفوردشایر انگلستان به سرپرستی ریچارد براون توسعه یافته و Jet Reaction (واکنش جت) نام گرفته است می‌تواند با سرعت بیش از ۶۴۴ کیلومتر بر ساعت حرکت کند.

 

به همین دلیل انتظار می رود سپتامبر امسال در رقابت های بانی وویل در ایالت یوتا واقع در آمریکا بتواند رکورد فعلی سریع ترین موتورسیکلت دنیا را که برابر با ۶۰۵٫۶۹ کیلومتر بر ساعت است بشکند. این رکورد در سال ۲۰۱۰ و توسط تیمی از آمریکا به دست آمده بود. نیروی پیش رانش این وسیله نقلیه دوچرخ با موتور دستکاری شده بالگرد تامین می شود. برخلاف تمام دارندگان رکوردهای قبلی و بسیاری از برندگان احتمالی فعلی، این وسیله به طور مکانیکی و توسط زنجیر یا میله محرک حرکت می کند. به طوری که یک محور چرخان، گشتاور چرخشی نیرو را از موتور انتقال می دهد.

 

به همین دلیل، عملکرد «واکنش جت» بیشتر از آن که شبیه به موتورسیکلت باشد به دوچرخه شباهت دارد. طول Jet Reaction برابر با ۶٫۱ متر و وزن آن با احتساب سوخت و روغن ۵۶۰ کیلوگرم است. ریچارد براون دراین باره توضیح داد: «بی شک سوار شدن بر این وسیله نقلیه خطرناک است. در واقع کل این پروژه درباره محاسبه خطرات است، اما چالش اصلی ما مهندسی کردن وسیله نقلیه ای است که این خطرات را تا سطح قابل قبولی کاهش می دهد.»

 

براون از اواسط دهه ۹۰ میلادی روی این نوع وسایل نقلیه موتوری کار می کند و علاوه بر این نمونه اخیر، دو مدل مشابه را هم در گذشته طراحی کرده و ساخته است. وی همچنین سال ۱۹۹۹ با دوچرخه جت مانند دیگری به نام «مچ۳ چلنجر» با رسیدن به سرعت ۵۳۵٫۷۳ کیلومتر بر ساعت به شکست رکورد قبلی آن زمان نزدیک شد؛ اما به سبب شرایط نامطلوب مسیر نتوانست به خط پایان برسد.

 

اکنون پس از گذشت ۱۶ سال، براون که امید بسیاری برای شکست رکورد با این جت زمینی جدید دارد، اظهار کرد: «از نظر فنی و روی کاغذ، اگر همه چیز از جمله مسیر مسابقه کاملا مطلوب باشد به طور بالقوه حتی رسیدن به سرعت ۷۲۴ کیلومتر بر ساعت امکانپذیر است.»

 

به گفته این مهندس انگلیسی، هواپیماهای تجاری در ارتفاع ثابت و در جایی که هوا تنها یک سوم غلظت هوای سطح دریا را دارد با سرعت بین ۷۲۴ تا ۸۰۵ کیلومتر بر ساعت پرواز می کنند. اما تعداد بسیار کمی از هواپیماها حتی می توانند روی سطح زمین نیز به این سرعت دست یابند. درحقیقت، مقاومت هوا مهم ترین مانع فنی است که این دوچرخه مجهز به موتور جت باید از سد آن عبور کند. این وسایل نقلیه در محلی مثل بستر دریاچه خشک شده بانی ویل مسابقه خواهند داد و بنابراین زمین مسیر رقابت کاملا صاف و هوا کاملا خشک است. هرچند این شرایط می تواند به شدت قابل تغییر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

6 + 11 =