کدام مواد غذایی استرس (anxiety)را از ما دور میکند؟

0
56
کاهش استرس

کدام مواد غذایی استرس (anxiety)را از ما دور میکند؟

چه بخوریم تا استرس و نگرانی نداشته باشیم؟

نمیخواهم افسرده باشم! چه بخورم تا شاد باشم؟

خداحافظ استرس!!

اسیدهای چرب نمی‌گذارند شما در دام افسردگی بیافتید و دنیا را   تیره و تار ببینید.

با شروع فصل سرما افسردگی های فصلی هم چکمه های خود را پوشیده و خودرا میهمان خانه وجودمان میکنند اما نباید در را به روی این میهمانان  ناخوانده باز کرد .به شما توصیه میکنیم با مصرف این مواد پرخاصیت و عااالی افسردگیتان را درمان نمایید .

شکلات سیاه

شکلات سیاه خوش طعم است و لبخند روی لب‌ها می‌نشاند. البته ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود. شکلات سیاه حاوی فنیل‌اتیل‌آمین، آناندامید، تئوبرومین و کافئین است و برای همین هم روی خلق و خوی افراد تأثیر می‌گذارد. فنیل‌اتیل‌آمین  و آناندامید نشاط آور است. زمانی که ما عاشق می‌شویم بدن‌مان این عنصر دوم را تولید می‌کند. کافئین و تئوبرومین نیز تحریک کننده‌ی بدن و مغز است. برای اینکه شاد و سرحال باشید شکلات سیاه بخورید و البته زیاده‌روی نکنید. روزانه دو مربع شکلات کافی است.ماهی‌های چربی مانند ماهی آزاد، تن، ساردین و غیره حاوی میزان زیادی امگا 3 هستند؛

 دل و جگر این مواد غذایی سرشار از ویتامین B12 هستند. نتایج پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهد که کمبود این ویتامین امکان افسردگی را بالا می‌برد. دل، قلوه و جگر برای رفع افسردگی موثرند.

موز

بی دلیل نیست زمانی که موز به صورت افقی گرفته می‌شود به شکل یک لبخند بزرگ در میاید. موز سرشار از ویتامین‌های A، B، C، E، آهن، کلسیم و روی بوده و علاوه بر این‌ها سرشار از منیزیم است که یک عنصر ضد خستگی فوق‌العاده محسوب می‌شود. همچنین باید بدانید که موز سرشار از تریپتوفان است. برای همین توصیه می‌کنیم زمانی که احساس خستگی، کسالت و افسردگی می‌کنید موز بخورید.

 تخم مرغ

همین تخم مرغ خودمان روی خلق و خوی تأثیر می‌گذارد. زرده‌ی تخم مرغ سرشار از کولین است. این ماده‌ی مغذی برای عملکرد خوب مغز و سیستم عصبی ما مفید است. تخم مرغ همچنین حاوی تریپتوفان است که هورمون خوش اخلاقی شهرت دارد. این بیضی خوشمزه حاوی ویتامین A نیز می‌باشد که از پوست محافظت کرده و آن را خوش آب و رنگ می‌کند.

 غلات

به مواد غذایی به دست آمده از غلات مانند نان، پاستاها (تهیه شده از آرد کامل) و همچنین برنج قهوه‌ای سلام کنید. واقعیت این است که گلوسیدها نقش مهمی در برنامه‌ی غذایی ما دارند به خاطر اینکه به بدن ما انرژی می‌رسانند و میزان سروتونین که همانند یک ضدافسردگی طبیعی عمل می‌کند را بالا می‌برند.

 مغزها و دانه‌های روغنی

مغزها سرشار از منیزیم هستند. زمانی که بدن ما با کمبود منیزیم مواجه باشد سطح انرژی نیز کاهش می‌یابد.
بادام، فندق و دانه‌ها و مغزهای دیگر ما را از دام خستگی و افسردگی به ویژه افسردگی‌های فصلی می‌رهاند. علاوه بر این، دانه‌ها و مغزها منبع خوب ویتامین B1، B3، B6، B9 و B12 و مواد معدنی می‌باشند. البته توصیه می‌کنیم از دانه‌ها و مغزهای شور استفاده نکنید.

غذاهای مامانی

هیچ سرآشپزی در دنیا دست پخت مامان خودمان را ندارد. باور کنید ماکارونی‌هایی که مامان خودمان درست می‌کند و یا غذاهای قدیمی که مامان بزرگ‌ها درست می‌کنند و یا همان غذاهایی که خودتان با عشق و علاقه می‌پزید علاوه بر این که خوشمزه‌ترند برای روحیه‌ی ما نیز فوق‌العاده‌اند. حتماً برای شما هم پیش آمده زمانی که یاد دست پخت مادرها می‌افتید دهانتان آب می‌افتد و لبخند به لبتان می‌نشیند. همین لبخند افسردگی‌تان را از بین می‌برد. پس غذاهای خانگی را دریابید

اسفناج

اگر اسفناج ملوان زبل را قوی می‌کرد ما را خوش اخلاق می‌کند. اسفناج آن قدرها هم که تصور می‌شود آهن ندارد در عوض منبع ویتامین B2 است که نقش موثری در تولید انرژی دارد. این سبزی مفید سرشار از ویتامین B6 نیز هست که در حفظ و کنترل تعادل روحی ما موثر است. از این گذشته اسفناج منبع خوب منیزیم و مواد معدنی است برای همین هم این خوردنی مورد علاقه‌ی ملوان زبل ضدافسردگی است.

عسل

عسل نیز می تواند تاثیر مثبتی بر خلق و خوی خود را داشته باشد. دلیل این است که حاوی کامفرول و کوئرستین، مواد شیمیایی که باعث کاهش التهاب در مغز و در نتیجه کمک می کند تا شما دچار افسردگی نشوید .

پاستا

پاستا سبب خوش خلقی میشود چرا که منبع کربوهیدرات هاست .از این رو این غذارا در برنامه غذایی خود قرار دهید .
مصرف زیاد قندهایی که «پلی فنل » دارد مثل زغال اخته، توت و تمشک جنگلی هم با احساس شادی ارتباط دارد. به طور کلی میوه هایی که رنگدانه بنفش دارد، بسیار مفید و شادی بخش است

از ميوه هاي شادي بخش مي توان گلابي را نام برد. گلابي رنگ رخساره را باز كرده و نشاط آور بوده و بي حوصلگي و غم و غصه را نيز بر طرف مي كندو تاکید زیادی به خوردنش شده است .

طالبی و پنیر

کدام مواد غذایی استرس (anxiety)را از ما دور میکند؟
کدام مواد غذایی استرس (anxiety)را از ما دور میکند؟چه بخوریم تا استرس نگیریم؟

 

طالبی یکی از منابع سرشار از ویتامین C است که بسیار به از بین بردن استرس و فشارهای روحی کمک می کند. در واقع استرس برای ساعت های متمادی میزای ویتامین C را در غده ی آدرنال کاهش می دهد و به همین خاطر بهتر است از مواد غذایی حاوی ویتامین C استفاده شود. پـنـیـر هـم که یکی از منابع خوب ویتامین B2 و B12 است و ترکیب آن با طالبی برای صبحانه یا غذاهای میان وعده ای میتواند استرستان را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here