هشدار جدی دکتر اشراقی: سرخود عینک مطالعه نخرید.

0
16
پیرچشمی

عواقب خرید خودسر عینک مطالعه چیست؟

Glasses of study

اغلب افراد بزرگسال به محض ابتلا به تاری دید اقدام به خرید خودسرانه “عینک مطالعه” می کنند این درحالی است که چشم پزشکان تاکید دارند حتی عینک های مطالعه که همزمان با افزایش سن استفاده از آن نیاز می شود باید با مشورت پزشک واز اماکن معتبر تهیه گردد زیرا عینک های کوچه و بازاری و دارای قیمت ارزان می توانند به بینایی آسیب های جدی وارد کنند. این متخصصین می گویند”عینک‌هایی که تحت عنوان «عینک مطالعه» در برخی مکان‌ها و معابر عمومی از سوی دستفروشان یا حتی برخی داروخانه‌ها به فروش می‌رسند بر اساس اصول پزشکی ساخته نشده‌اند بنابراین نباید آنها را خریداری کرد”. دکتربهرام  اشراقی متخصص و جراح چشم دراین باره نکات مهمی را یادآور می شود.

معنی پیرچشمی

از بعد از 40 سالگی بحثی را داریم به نام پیرچشمی، پیرچشمی مفهومش این است که قدرت تطابق فرد برای دید نزدیک با افزایش سن به چند دلیل که یکی از آن ها سفت شدن مواد لنز داخل چشمی هست کم می شود این پدیده از 40 سالگی شروع و تقریبا درهمه افراد رخ می دهد.

ممکن است پیرچشمی در فردی دو الی 3 سال زودتر ایجاد شود و در فردی چند سال دیرتر رخ دهد درافرادی که یک مقدار چشم خودشان نزدیک بین است ممکن است متوجه این موضوع نشوند، اتفاقی که برای آن ها می افتد این است که درواقع برای دیدن نزدیکشان حس می کنند با عینکشان راحت نیستند و مجبورند عینک را بردارند تا نزدیک را ببینند این مفهومش این است که پیر چشمی در این گروه افردای که نزدیک بودند و عینک می زدند هم به وجود آمده بنابراین در تمام افراد پیرچشمی رخ می دهد.

علائم پیر چشمی(Presbyopia)

علائم اولیه پیر چشمی این هست که بعد از 40 سالگی فرد دردید نزدیک مشکل دارد، احساس می کند تصاویردرهم است راحت نمی بیند گاهی برای دیدن خیلی فشار می آورد، سردرد می گیرد، زود خسته می شود، خواب آلوده می شود و وقتی فکر می کند نوشته ای را که می خواند دورتر می برد راحت تر است.

برای پیرچشمی مجبوریم به فرد عینک نزدیک تجویز کنیم یعنی لنزهای مثبتی که کمک کند قدرت چشم اضافه شود که بتواند درفاصله نزدیک تر را ببیند . پیر چشمی همانطور که ادامه پیدا می کند به مرور شماره عینک بالاتر می رود اما در جایی متوقف می شود یعنی مثلا با شماره مثبت یک شروع می شود و مثلا بعد از 12 سال در عینک مثبت دو نیم متوقف و دیگر بالاتر رفتنش مفهومی ندارد.

هشدار جدی دکتر اشراقی: سرخود عینک مطالعه نخرید.

چند وقت یکبار چشم پزشک برویم؟

باید بدانیم معمولا هر دوسال یکبار ممکن است فرد نیاز داشته باشد نیم شماره عینکش را بالاتر ببرد . هرکسی که پیر چشمی می گیرد باید حدودا هر دو الی سه سال یکبار شماره چشمش را تغییر دهد البته روند پیر چشمی در افراد متفاوت است.

متاسفانه می بینیم افراد خودشان می روند عینک فروشی و عینک چینی با خصوصیت نا مرغوب تهیه می کنند تحت عنوان (عینک مطالعه). واقعیت این است که این موضوع شماره به شماره درافراد متفاوت است و بهتر است توسط چشم پزشکی یا فرد اپتومتریست شماره چشمشان تعیین گردد.

ممکن است فردی عینک دورهم نیازداشته باشد ضمن اینکه باید ترجیحا موقع خرید عینک یک برند شناخته شده ای را خریداری کنند.

گاهی اوقات شیشه هایی هست به عنوان عینک مطالعه، این شیشه استاندارد نیست خودش آستیگمات های نامنظم دارد تازه یک سری مشکلات جدیدی را برای فرد ممکن است ایجاد کند این هست که بهتر است مسیرهای پزشکی را طی کنیم.

تاکید می شود عینک های مطالعه را خصوصا آن ها که درمعرض پیر چشمی قرار دارند خودشان تهیه نکنند. قبل از آن حتما مورد معاینه چشم پزشک قرار بگیرند .

آب سیاه از چشم در 40 سالگی

سن 40 سالگی سنی است که ممکن است به مرور آب سیاه هم شروع شود اصلا 40 سالگی سنی هست که باید سالی یکبار معاینه چشم انجام شود پس اینکه برویم دم مغازه و عینک بخریم این راه حل مشکل نیست.باید معاینه چشم انجام شود فشار چشم را بگیرند و در کنارش عینک پیر چشمی را هم دریافت کنند.

نویسنده:دریا وفایی

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here